Valiler Toplantısı

- Cumhurbaşkanı Erdoğan: (4) - "Türkiye, vize başvurularını askıya alma kararıyla vatandaşlarına karşı atılan haksız ve orantısız adımlar karşısında mütekabiliyet esasına göre hareket etmiştir. Sorunu büyüten, bu hale getiren taraf asla biz değiliz. Temennimiz, muhataplarımızın bir an önce...

GÜNCEL

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye, vize başvurularını askıya alma kararıyla vatandaşlarına karşı atılan haksız ve orantısız adımlar karşısında mütekabiliyet esasına göre hareket etmiştir. Sorunu büyüten, bu hale getiren taraf asla biz değiliz. Temennimiz, muhataplarımızın bir an önce aklıselime, soğukkanlılığa geri dönmeleri, dostluğumuzu ve müttefikliğimizi zedeleyecek adımlardan vazgeçmeleridir." değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki "Valiler Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, hukuk devleti ve bağımsız yargının Atlantik'in iki yakasındaki bir avuç ülkenin tekelinde bulunmadığını bildirdi.

Türkiye'nin bir hukuk devleti, yargısının da bağımsız olduğunu vurgulayan Erdoğan, Türkiye'nin kendi vatandaşları ve diğer ülke vatandaşlarıyla ilgili adli süreçlerin tamamen Anayasa ve yasalara uygun şekilde yürütüldüğünü söyledi.

Erdoğan, şöyle konuştu:

"Gözaltı işlemi olunca da şayet vatandaşımız değilse de yerleşik teamüller çerçevesinde ilgili ülkenin diplomatik temsilciliğini haberdar ediyor, gerekli bilgilendirmeleri yapıyoruz. Kim aksini iddia ediyorsa bu iddiasını ispat etmekle mükelleftir. ABD'nin İstanbul'daki misyonunda yerel personel olarak çalışan, diplomatik dokunulmazlığı olmayan, ülkemizin vatandaşı bir kişi ile ilgili hukuki süreç de yine teamüllere, anlaşmalara ve Viyana Sözleşmesi'ne uygun şekilde yürütülmüştür. İçeri alındı, tutuklandı. Ayın 4'ünden itibaren ne kendi yakınları ne avukatının herhangi bir görüşme talebi olmamıştır. Söylenenler yalandır. Sadece dün itibarıyla kendisinin bir görüşme talebinin olduğu savcılığa ulaşmıştır. Olayın aslı bana ulaştığı kadarıyla bu."

- "Sorunu büyüten taraf asla biz değiliz"

Gerek ABD Büyükelçiliği tarafından alınan karar gerekse akabinde yapılan açıklamaların hakikat ve hakkaniyetle bağdaşmadığını dile getiren Erdoğan, Amerikan büroksasisi içinde kalan eski yönetimin, yeni yönetimle Türkiye arasındaki ilişkileri baltalamaya çalıştığını ifade etti.

Erdoğan, "Türkiye, vize başvurularını askıya alma kararıyla vatandaşlarına karşı atılan haksız ve orantısız adımlar karşısında mütekabiliyet esasına göre hareket etmiştir. Sorunu büyüten, bu hale getiren taraf asla biz değiliz. Temennimiz, muhataplarımızın bir an önce aklıselime, soğukkanlılığa geri dönmeleri, dostluğumuzu ve müttefikliğimizi zedeleyecek adımlardan vazgeçmeleridir." diye konuştu.

- "İnisiyatif kullanmaktan asla çekinmeyin"

Maruz kalınan saldırıların unutulmamasını isteyen Erdoğan, daha güçlenerek, büyüyerek ve zenginleşerek bunların aşılabileceğini söyledi.

Bu kapsamda valilere düşen görevin de "İşe dört elle sarılmak" olduğuna işaret eden Erdoğan, Türkiye'nin tümüyle mahallinden yönetilebilecek kadar büyük, tümüyle merkezden yönetilebilecek kadar da küçük bir ülke olmadığına dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mevcut il yönetimi sisteminin birtakım eksikleri, aksaklıları bulunduğunu ancak Türkiye'nin büyüklüğüne en uygun yönetim modeli olduğunu belirtti.

Nüfusun büyükşehirlerde toplanmasının, hizmet bütünlüğü ve kalitesini artırması için belediyelerin tüm ili kapsayacak şekilde yeniden organize edilmesini gerektirdiğini ifade eden Erdoğan, valiliklere olan ihtiyacın ortadan kalkmadığını, tam tersine bu yönetim kademesini geliştirip, güçlendirip ve günün ihtiyaçlarına göre tahkim ederek, devam ettirmekte kararlı olduklarını vurguladı.

Erdoğan bu konuda valilerden beklentisini, "Karşılaştığınız zorluklardan yılmadan, kendinize güveninizi asla kaybetmeden, inisiyatif kullanmaktan asla çekinmeden vazifenizi yürütmenizdir." diye özetledi.

- "Merkez valiliği valilik değil"

Merkez valiliğinin kendi gözünde "valilik" olmadığını, çünkü valiliğin "hizmet makamı" olduğunu söyleyen Erdoğan, valilerden görev yaptıkları ilde şartların zorluğuna, imkanların kıtlığına bakmadan bir yandan günlük sorunları çözmek, diğer yandan da ileriye doğru en az yarım asırlık vizyon ortaya koyacak işler yapmalarını istedi.

Valilerin; devleti, cumhurbaşkanı, başbakanı ve tüm bakanlıkları temsil ettiğini dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

"Hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm vatandaşlarımıza, 80 milyonun tamamına hizmet etmekle mükellefsiniz. Siyasetçiler de kendine oy veren insanları temsil ediyor. Dolayısıyla siyasetçilerle görev alanınızın kesiştiği yerler elbette olacaktır. Siyasetçilerin vatandaşlarımızın temsilcisi, sözcüsü, sıkıntıları ve taleplerinin aracısı olarak yapmış olduğu göreve saygı duymak ve imkanlar dahilinde gereğini yapmak sizlerin de vazifesidir. Ama aynı zamanda sizin oradaki siyasetçilerin değil devletin valisi olduğunuzu asla aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor. Valiyle siyasetçi aynı olamaz, birbirinin hasmı da olamaz. Çünkü görev alanları ve görev alış biçimleri farklıdır. Biz millete, vatandaşa, 'iline hizmet' ortak paydasında buluşarak, geleceğe yürüyen siyasetçiler ve valiler görmek istiyoruz."

- "Hakkımı helal etmem"

Devlet kapısının "hacet" ve "umut" kapısı olduğuna vurgu yapan Erdoğan, valiliğin sadece evrak işlerinin görüldüğü, devletin soğuk yüzünü temsil eden yerler olmadığını kaydetti.

Valilerin yeri geldiğinde ilinde bir kamyonetin şoför mahaline oturup, ısınmak için kömürü olmayan vatandaşa kömür, erzakı olmayana da erzak götürebilmesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan, bunu yapanların "milletin efendisi" olduğunu söyledi.

Bunları yapmayıp makamında oturan, herkesi makamına çağıran valilere de kendilerine, "Ben buraya neden geldim?" sorusunu yöneltmesi gerektiğini anlatan Erdoğan, Hazreti Ömer ve çocuklarına taş kaynatan yaşlı kadının hikayesini hatırlattı.

İllerdeki ihtiyaç sahiplerinin dolaşılması gerektiğini belirten Erdoğan, valilere şöyle seslendi:

"Nerede, kim var, sadece aydan aya belli bir ücret vermek bizim için yeterli değil. Ulaşamadığımız, göremediğimiz yerler olabilir. Siz bizim uzanan elimiz, gören gözümüz, duyan kulağımız durumundasınız. Onun için bunu sizden özellikle istiyorum. Onun için bunu yapmanız lazım. Yapmıyorsanız kusura bakmayın, ben de hakkımı helal etmem. Sizi biz buralara bu inançla tayin ettik, bu inançla atadık. Dedik ki bu arkadaşlarımız bu görevi evelallah yerine getireceklerdir. Hele hele bize gurur, kibir hiç yakışmaz. Mütevazı, alçakgönüllü olacağız. Bu tevazu ile de hizmeti sürdüreceğiz. Valiliğin kapısı açık olduğu, umut ışığı yandığı sürece vatandaşımız sizinle arasına başkalarını sokma ihtiyacını duymaz. Özellikle güvenlik güçleriyle vatandaşlarımız arasındaki ilişkiyi demokrasi güvenlik dengesini en ideal şekilde kurarak tesis etmez ve yürümesini sağlamazsanız görevinizi iyi yapmıyorsunuz demektir. Vatandaşa eziyet eden güvenlik teşkilatı görmek istemediğimiz gibi terörle mücadelede, asayişte, uyuşturucuyla mücadelede en küçük bir zaafiyet gösteren güvenlik teşkilatı da istemiyoruz."

- "Buna gevşeme mi diyeyim, işin ucunu kaçırmak mı diyeyim"

Uyuşturucuyla mücadelenin, okulların çevresindeki tedbirlerin öncelikli görev olduğuna dikkati çeken Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Son zamanlarda asayişteki, buna gevşeme mi diyeyim, işin ucunu kaçırmak mı diyeyim, bu namussuz, ahlaksız katillerin çoğalması katlanılır bir şey değil. Bekçilik sistemini getirdik. Bu sistemin çok daha iyi çalışması lazım. Bunların caddelerde yürüyen bir kadına omuz atıp ondan sonra tekmelemek, yumruklamak... Bu tür ahlaksız, adi kişilerin bu toplumun içerisinde yer almasını ben hazmedemiyorum. Çünkü bu milletin şanından değildir bu. Öyleyse bizim çok iyi çalışmamız lazım. Demek ki eksiklerimiz var. Emniyet teşkilatını yöneten sizsiniz. Emniyet teşkilatımızı bu noktada çok daha iyi sevk ve idare etmeniz lazım.Emniyet müdürlerimizle aranızda en ufak bir sıkıntının olmaması gerekir. Ama bazı yerlerde maalesef emniyet müdürlerimiz, valilerimiz arasında bazı sıkıntıların olduğunu da müşahede ediyorum. Bunların da olmaması lazım. Bu dengeyi kuracak olanlar birinci derecede sizlersiniz."

- "Kimin doğru kimin eğri olduğunu en iyi vatandaşımız görür"

Valilerden, görev yaptıkları illerde ihtiyaç sahiplerinin hamisi olmalarını isteyen Erdoğan, valilerin görevlerini yaparken birtakım sorunlarla karşılaşmaları halinde ise dönüp nerede durduklarına bakmalarını tavsiye etti.

Erdoğan, "Durduğunuz yer doğruysa hiç endişe etmeyin, vicdanınız en iyi hakimdir. Eğer bir yerde siyasetçi ile bürokrat arasında çok ciddi sorun varsa ikisinden birisi işini iyi, doğru yapmıyor, adil davranmıyor demektir. Kimin doğru, kimin eğri olduğunu en iyi vatandaşımız görür. Vatandaşımızın bu tefriki eninde sonunda bize kadar da ulaşır." dedi.

- "Her imtihan aynı zamanda bir imkandır"

"Her imtihan aynı zamanda bir imkandır." diyen Erdoğan, Allah'ın izni, milletin desteği ve gayretlerle Türkiye'nin bu süreci de atlatacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Sabırla hareket edecek, gerektiğinde bin düşünecek ama bir yapacağız. 2019 yaklaştıkça bu tür sorunların, sıkıntıların artması muhtemeldir. Zira 2019, milletimiz için sadece bir seçim yılı değil aynı zamanda büyük bir dönüm noktası olacak. Terör örgütlerinin ya da şer şebekelerinin bu süreci sabote etmesine asla müsade edemeyiz. Valilerimizle, kaymakamlarımızla, belediye başkanlarımızla, muhtarlarımızla, esnaflarımızla, sanatkarlarımızla, işçilerimizle, gençlerimizle, kadınlarımızla, velhasıl tüm milletimizle el ele vererek inşallah bu imtihandan da alnımızın akıyla çıkacağız."

(Bitti)

Etiketler :
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
 • Hürriyet Gazetesi
 • Sabah Gazetesi
 • Sözcü Gazetesi
 • Milliyet Gazetesi
 • Habertürk Gazetesi
 • Posta Gazetesi
Diğer gazeteler için tıklayınız

RATING( 17 Eylül 2018 Pazartesi )

# PROGRAM RT SH
AB GRUBU
 • 1CUKUR10.6325.98
 • 2SOZ6.9417.08
 • 3CUKUR (OZET)6.1316.71
 • 4FATIH PORTAKAL ILE FOX ANA...5.3919.27
 • 5YASAK ELMA5.1212.03
 • 6SOZ (OZET)3.9510.93
 • 7YASAK ELMA (OZET)3.5910.03
 • 8KOCA KOCA YALANLAR (OZET)2.887.89
 • 9EGE'NIN HAMSISI2.746.57
 • 10SPOR GUNDEMI2.748.69
>tümü için tıklayın
TOTAL
 • 1CUKUR8.6823.18
 • 2SOZ7.2419.38
 • 3CUKUR (OZET)6.0516.47
 • 4SOZ (OZET)4.6712.87
 • 5YASAK ELMA4.6211.78
 • 6FATIH PORTAKAL ILE FOX ANA...4.4916.26
 • 7MUGE ANLI ILE TATLI SERT3.3925.31
 • 8SHOW ANA HABER3.2511.8
 • 9YASAK ELMA (OZET)3.088.51
 • 10KOCA KOCA YALANLAR2.757.32
tümü için tıklayın

TİRAJ( 23 Temmuz 2018 - 30 Temmuz 2018 )

# GAZETE BU HAFTA GEÇEN HAFTA
 • 1SABAH304.021307.247
 • 2HÜRRİYET289.648287.430
 • 3SÖZCÜ283.581281.944
 • 4POSTA222.456221.841
 • 5MİLLİYET129.053129.082
 • 6TÜRKİYE128.103128.042
 • 7TAKVİM116.221118.875
 • 8YENİ ŞAFAK111.522111.485
 • 9PAS FOTOMAÇ109.367107.001
 • 10GÜNEŞ105.097104.838
>tümü için tıklayın

MEDYARADAR FACEBOOK'TA

DİĞER HABERLER