Türkiye ile Gambiya arasında yeni işbirliği

- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya:- "Biz Afrika halklarını her zaman gönüldaşlarımız olarak gördük. Hiçbir zaman onların yaşadığı acılara çıkar odaklı olarak bakmadık. Bundan sonra da bakmayacağız. Afrika'ya baktığında sömürülecek olan yer altı zenginliklerini görenlerden asla olmadık" -...

GÜNCEL

ANKARA (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, "Biz Afrika halklarını her zaman gönüldaşlarımız olarak gördük. Hiçbir zaman onların yaşadığı acılara çıkar odaklı olarak bakmadık. Bundan sonra da bakmayacağız. Afrika'ya baktığında sömürülecek olan yer altı zenginliklerini görenlerden asla olmadık." dedi.

Bakan Kaya, Gambiya Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Kadın İşleri Bakanı Aja Fatoumatta Tambajang ve beraberindeki heyetle, iki bakanlık arasında işbirliğinin geliştirilmesine yönelik iyi niyet beyanı metinin imzalanması amacıyla makamında bir araya geldi.

Kaya, Bakan Tambajang'ın Türkiye ziyareti kapsamında çeşitli kurumları ziyaret edeceğini aktararak, Afrika ile tarihi, kültürel, insani ilişkilerin "Afrika açılım politikası" çerçevesinde derinleştirildiğini vurguladı.

Türkiye'nin hemen her Afrika ülkesinde bir büyükelçiliği, misyonunun bulunduğuna, Türk Hava Yolları'nın (THY) Afrika'nın birçok noktasına uçuş gerçekleştirdiğine, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Maarif Vakfı, Türk Kızılayı gibi birçok kuruluşun bölgede aktif olarak faaliyet gösterdiğine dikkati çeken Kaya, Afrika halkının rızası ve talebi çerçevesinde faaliyetlerin devam ettiğini vurguladı.

Kaya, "Biz Afrika halklarını her zaman gönüldaşlarımız olarak gördük. Hiçbir zaman onların yaşadığı acılara çıkar odaklı olarak bakmadık. Bundan sonra da bakmayacağız. Afrika'ya baktığında sömürülecek olan yer altı zenginliklerini görenlerden asla olmadık. Bu nedenle kıtanın kalkınmasına sağladığımız katkılar insani ve vicdani olarak da yaklaşımımız Afrika insanının gönlünde bize her zaman ayrıcalıklı bir yer kazandırdı." değerlendirmesinde bulundu.

- "FETÖ ile mücadelemizde Gambiya ile örnek bir işbirliği içindeyiz"

Bakan Kaya, Türkiye'ye, Türk halkına ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Afrika kıtasında duyulan sempati ve teveccühün de karşılıksız olmadığını belirterek, "Afrika kıtasında Gambiya ile ilişkilerimizin de özel ve ayrıcalıklı bir yeri var. Terör örgütü FETÖ ile mücadelemizde Gambiya ile örnek bir işbirliği içindeyiz. FETÖ ülkemiz için olduğu kadar faaliyet gösterdiği her ülke için de çok büyük bir tehdittir. Gambiya, ülkemize FETÖ ile mücadelede Afrika kıtasında en güçlü desteği veren ülkelerden birisi. 17-25 Aralık FETÖ darbe teşebbüsünün ardından Şubat 2014 yılında FETÖ iltisaklı okulunu hemen kapatmıştır." dedi.

Gambiya'da ilk aşamada Maarif Vakfı ile işbirliği içerisinde anaokulu, ilkokul ve ihtiyaç duyulması halinde üniversiteye kadar olan bir eğitim kurumu açılmasının planlandığını anlatan Kaya, Gambiya yönetimine Türkiye'nin FETÖ ile mücadelesine verdiği destekten dolayı teşekkürlerini iletti.

Kaya, Gambiya ile ekonomik işbirliğine yönelik yeni imkanları değerlendirmek için iş dünyasının da gayretleri bulunduğuna ve bu gayretleri hükümet olarak teşvik etmeye devam edeceklerine dikkati çekerek, bu işbirliklerinin göstergesi olarak son dönemde Türkiye'den Gambiya'ya gerçekleştirilen üst düzey ziyaretlerin sıklaştığını bildirdi.

- "Kağıt üzerinde imzalanmış bir belge olarak asla kalmayacak"

Bakan Kaya, ağustos ayında Gambiya Cumhurbaşkanı'nın eşi Fatoumatta Bah Barrow'un Türkiye'de ağırlandığını anımsatarak, bu ziyarette gerçekleştirilen toplantılarda Barrow ile Gambiya yönetiminin özellikle kız çocuklarının eğitimi konusundaki duyarlılığını da bir kez daha müşahede ettiklerini dile getirdi.

Kendilerine iletilen tüm konuların takipçisi olacaklarını vurgulayan Kaya, sağlık alanında kanser, HIV, doğum sırası ve sonrasındaki anne-bebek ölümleriyle mücadelede de Gambiya'nın desteğe ihtiyacı olduğunu söyledi. Kaya, tıbbi donanım, fiziksel altyapıyla ilgili beklentilere de destek vermeye çalışacaklarını aktararak, sivil toplum kuruluşlarının da Gambiya'ya yönelik gayretlerini takdirle izlediklerini belirtti.

Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bakanlık olarak da kadın, aile ve sosyal politikalar alanında Gambiya ve diğer Afrika ülkeleriyle tecrübe paylaşımını önemsiyoruz. Ziyaretin ve bugün imzalayacağımız mutabakat zaptının bu anlamda yeni bir başlangıç olacağına gönülden inanıyorum. Bu belge kağıt üzerinde imzalanmış bir belge olarak asla kalmayacak. Kadınlara yönelik her türlü ayrımcılıkla mücadelede, kadın girişimciliği ve istihdamını arttırmada, kadınların, kız çocuklarının toplumsal ve ekonomik alanda güçlendirilmesinde, kadına yönelik şiddetle ülkelerimiz arasındaki ortak iradenin ve işbirliğinin somut bir mührü olarak hayata geçecektir inşallah."

Bakan Kaya, Türkiye olarak İslam İşbirliği Teşkilatı Sorumlu Bakanlar Konferansının Kadından Sorumlu Bakanlar Konferası'nın dönem başkanlığını yürüttüklerini ve bu çerçevede ihdas edilen İstişari Kadın Konseyi'nin başkanlığını da Dr. Esra Albayrak'ın yaptığını ifade ederek, Gambiya'ya bu konuda verdikleri destek için de teşekkür etti.

Kaya, Gambiya Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Kadın İşleri Bakanı Tambajang'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ile Bangladeş'te Arakanlı Müslümanların kaldığı kampa gerçekleştirdikleri ziyaret için, halkları ve tüm Müslüman kadınlar adına teşekkürlerini ilettiğini kaydetti.

- "Bu kadar üst düzeyden, doğrudan bir desteği görmüş değiliz"

Gambiya Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Kadın İşleri Bakanı Tambajang ise konuşmasında, Gambiya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin insanlığın çıkarı için olduğunu vurguladı.

Türkiye'ye ilk kez geldiğini aktaran Tambajang, "Çok önemli bir program için buradayız. Kadınların güçlendirilmesi, çocukların özellikle daha iyi bir geleceğe sahip olması için önemli çalışmalar yapacağız. Kadınlar toplumun temelini oluşturuyorlar. Bizim amacımız bu ziyaretimizde en iyi uygulamaları görebilmek, kadının, çocukların güçlendirilmesi ile alakalı neler yapılıyor onlara bakabilmek. Tabii ki her ülke kendine hastır ama en iyi uygulamaların hedefi hep aynıdır, sosyal adalet ve kadının güçlendirilmesidir." diye konuştu.

Tambajang, hükümet olarak insan hakları ve düşünce özgürlüğü çerçevesinde bir kalkınma istediklerini, Gambiya'da değişimin öncülerinin de nüfusun 1,7 milyonunu oluşturan kadın ve çocukların olacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Afrika'ya, Afrika Birliği'ne ve bizim komşu ülkelerimize benzeri görülmeyen bir desteği olduğunu söylemem gerekiyor. Çünkü biz bu kadar üst düzeyden, doğrudan bir desteği görmüş değiliz. Bundan da büyük onur duyuyoruz. Aynı zamanda çok değerli Emine Erdoğan'ın da bu anlamdaki hassasiyetinin farkındayız. Bangladeş'te Arakanlı Müslümanlarla bir araya geldiğinde verdiği görüntü hepimizi derinden etkiledi. Böyle bir zaman içerisinde burada bulunmak bizim için çok önemli."

- "Terör bir hastalıktır"

Gambiya olarak uluslararası işbirliği anlamında kadınların daha çok görünür olması, eğitim, sağlık eksiklikleriyle beraber iklim değişikliğine yönelik çevresel konulara, tarım, teknoloji konusunda da desteğe ihtiyaçları olduğunu belirten Tambajang, THY'nin Gambiya'ya daha fazla uçuş gerçekleştirmesini istediklerini dile getirdi.

Tambajang, FETÖ ile mücadeleye yönelik de "FETÖ ile olan mücadelede tabii ki elimizden gelen desteği vereceğiz. Çünkü terör bir hastalıktır. Eğer gerekli önlemi almazsanız günün birinde gelir sizi de hasta edebilir." dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Kaya ile Gambiyalı Bakan Tambajang, iki ülkenin bakanlıkları arasında işbirliğini geliştirmeye yönelik iyi niyet beyanı metnini imzaladı.

Etiketler :
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
 • Hürriyet Gazetesi
 • Sabah Gazetesi
 • Sözcü Gazetesi
 • Milliyet Gazetesi
 • Habertürk Gazetesi
 • Posta Gazetesi
Diğer gazeteler için tıklayınız

RATING( 18 Haziran 2018 Pazartesi )

# PROGRAM RT SH
AB GRUBU
 • 1TUNUS-INGILTERE FIFA 2018...7.2121.18
 • 2SURVIVOR5.216.03
 • 3FATIH PORTAKAL ILE FOX ANA...5.0422.5
 • 4BELCIKA-PANAMA FIFA 2018...3.6718.71
 • 5YAPARSIN ASKIM OZET3.3512.99
 • 6GOREVIMIZ TEHLIKE 5 (Y.S)3.1910.23
 • 7OLUR OLUR (T.S)3.089.08
 • 8YAPARSIN ASKIM3.049.38
 • 9SURVIVOR EKSTRA2.713.71
 • 10SIRINLER (Y.S)2.578.54
>tümü için tıklayın
TOTAL
 • 1SURVIVOR6.4818.77
 • 2TUNUS-INGILTERE FIFA 2018...5.6615.4
 • 3FATIH PORTAKAL ILE FOX ANA...4.5417.93
 • 4OLUR OLUR (T.S)3.6810.26
 • 5YAPARSIN ASKIM3.6410.3
 • 6SURVIVOR EKSTRA3.4616.77
 • 7SIRINLER (Y.S)3.3910.09
 • 8GOREVIMIZ TEHLIKE 5 (Y.S)2.998.65
 • 9MUGE ANLI ILE TATLI SERT2.9319.22
 • 10KIM MILYONER OLMAK ISTER2.758.62
tümü için tıklayın

TİRAJ( 30 Nisan 2018 - 07 Mayıs 2018 )

# GAZETE BU HAFTA GEÇEN HAFTA
 • 1SABAH311.156311.717
 • 2HÜRRİYET299.575301.857
 • 3SÖZCÜ284.229283.697
 • 4POSTA221.078221.727
 • 5HABERTÜRK203.541204.213
 • 6TÜRKİYE134.103134.932
 • 7MİLLİYET129.520129.430
 • 8PAS FOTOMAÇ127.593127.681
 • 9TAKVİM116.961116.956
 • 10YENİ ŞAFAK111.142111.550
>tümü için tıklayın

MEDYARADAR FACEBOOK'TA

DİĞER HABERLER