TBMM Genel Kurulu

- AK Parti Grup Başkanvekili Turan:- "Gündemi KHK'larla boğmayı doğru bulmamakla beraber tüm KHK'ların görüşülmesini, muhalefetin bu konuda görüşlerini almayı da kendimize görev biliyoruz"- CHP Grup Başkanvekili Altay:- "Terör tehdidi nedeniyle bayram kutlamamak bu milletin fıtratında yok. Bu...

POLİTİKA

TBMM (AA) - AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, "Gündemi kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) boğmayı doğru bulmamakla beraber tüm KHK'ların görüşülmesini, muhalefetin bu konuda görüşlerini almayı da kendimize görev biliyoruz." dedi.

TBMM Genel Kurulunda, AK Parti Grubu'nun çalışma saatleri ve gündemine ilişkin önerisi kabul edildi.

Turan, partisinin Genel Kurulun gündemi ve çalışma saatlerine ilişkin grup önerisinin görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, bu haftaki ve ekim ile kasım ayındaki çalışma takvimini belirlemek üzere grup teklifini Meclise sunduklarını söyledi.

Buna göre, geçen hafta görüşmeye başlayıp da bitirilemeyen FETÖ ve diğer terör örgütleriyle mücadelede kapsamında Olağanüstü Hal içerisinde anayasal zemin çerçevesinde hazırlanan kanun hükmünde kararnamelerin kalan bölümlerinin bugün görüşülmeye devam edileceğini aktaran Turan, piyasaların rahatlamasını sağlayacak Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanun Tasarısının, Bilirkişi, Sinai Mülkiyet ve Milli Eğitim Bakanlığının teşkilatı ile ilgili düzenlemeleri gündeme getirdiklerini bildirdi.

Bazı KHK'larda muhalefet partilerin talep ve görüşleri doğrultusunda düzenlemeler olduğunu kaydeden Turan, "Derdimiz üzüm yemek, bağcıyla işimiz yok. İş yapmak istiyoruz. Tüm gündemi KHK'larla boğmayı doğru bulmamakla beraber tüm KHK'ların görüşülmesini, muhalefetin bu konuda görüşlerini almayı da kendimize görev biliyoruz." diye konuştu.

Ankara Valiliğinin 30 Kasım'a kadar gösteri ve yürüyüş yasağı kararına ilişkin de Turan, bununla ilgili endişelerin olmasını anlayışla karşıladıklarını ancak kararın 29 Ekim ile 10 Kasım'ı gözardı etmek amacıyla alındığı yönünde endişelerin yersiz olduğunu vurguladı.

Valiliğin almış olduğu kararın 29 Ekim ya da 10 Kasım ile ilgili olmadığının altını çizen Turan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Özgürlük esastır, kısıtlama istisnadır. Bu kısıtlama ile şu düşünülebilir; biz bunun gerekçelerini biliyoruz. Her STK ve partiden empati bekliyoruz. Ancak bu yasaklamanın haklı gerekçelerini gözardı bırakarak, olayı farklı mecraya çekip, 29 Ekim, 10 Kasım gibi hepimizin ortak paydasında sanki gizli, kapaklı bir iş varmış gibi yorumlamayı da açıkcası çok doğru bulmuyorum. O günkü törenler ve anma resmi olarak her partinin katılımıyla zaten yapılacak. Ama coğrafyamızda Musul'a kadar olan bir problem var. Bir IŞİD tehdidi var, bir PKK tehdidi var, bununla ilgili güvenlik güçlerimizin çok yoğun bir konsantrasyonu var. Bu konsantrasyon dağılmasın istiyoruz, iş yükü artmasın istiyoruz biz sadece."

- "Siyasi partileri de toplumu da buna alıştırmaya çalışıyor"

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken de Meclisin işlevsizleştiği, iradesinin devre dışı kaldığı günlerden geçildiğini, AK Parti Grup önerisi ile çalışma programında yapılan düzenlemelerin de durumu kurtarmaya yönelik, anlamsız çabalar olduğunu öne sürdü.

Baluken, "Bugün buraya getirdikleri çalışma takviminde ülkenin yaşamış olduğu tarihi gelişmelerle ilgili tek bir maddenin olmaması, AKP'nin bu Meclise nasıl yaklaştığını göstermesi açısından son derece önemlidir. Düşünün ki ülkeyi Ortadoğu gibi büyük bir coğrafyada, büyük bir bölgesel savaşın içine sürüklüyorlar, bununla ilgili bu saate kadar gelip de Meclise herhangi bir bilgi vermiş değiller. Ülkeyi savaşa götürürken bile bu Meclisin iradesini hiçe sayan bir anlayışla karşı karşıyayız. Biz, bunun tesadüfi olduğu kanaatinde değiliz. AKP de, Erdoğan da bilinçli bir şekilde bu Meclisin devreden çıkacağı bir rejim değişikliğini öngördüğü için hem Meclisteki siyasi partileri hem de toplumu buna alıştırmaya çalışıyor." görüşünü savundu.

- "Sorunlar günübirlik yaklaşımlarla çözülemez"

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta da AK Parti'nin olduğu her yerde plansızlığın ve programsızlığın hakim olduğunu, yapılan planlara uyulmadığını ifade ederek, "Türkiye'nin sorunları büyüktür. Büyük sorunlar da böyle günübirlik yaklaşımlarla çözülemez. Her gün ülkenin meselelerinin katlanarak arttığını acı acı yaşıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmasında, 2017-2019 dönemine ait Orta Vadeli Program'a da değinen ve hükümetin ekonomi politikalarını eleştiren Usta, "Orta Vadeli Program'da ne yapıldı tek cümle ile özetleyin deseniz, söyleyeceğimiz şey şu; Türkiye'nin yapısal sorunları artarak devam ediyor. Hükümetin sunduğu Orta Vadeli Program'ın anlamı tam da budur. Gündem çok sıcak olduğu için ekonomiye yeteri kadar vakit ayıramıyoruz ama insanların da problemleri bir yandan artıyor." diye konuştu.

- "O ülkeye vah ki ne vah"

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise konuşmasında, partisinin KHK'lerin bir an önce Genel Kurulda görüşülmesi talebini yineledi.

Ankara Valiliğinin 30 Kasım'a kadar kentte toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin yasaklanmasına ilişkin kararına değinen Altay, şunları söyledi:

"Bir ülke terör tehdidinden kaynaklı olarak ulusal bayramlarını kutlayamaz hale geliyorsa o ülkeye vah ki ne vah. O ülkenin hükümeti, hükümetinin içinden çıktığı parlamentosu, onun milletvekilleri yeri geldiğinde 'Biz şöyle bir milletin torunlarıyız' diye hava atıyorsa, bir kere o havayı atmaktan vazgeçecekler. Kurtuluş savaşı şehitlerinin kemikleri sızladı, cumhuriyeti kuranların kemikleri sızladı. Cumhuriyet tarihinin en büyük ayıbını işlemiş olursunuz. Terör tehdidi nedeniyle bayram kutlamamak bu milletin fıtratında yok. Bu millet tankın, topun, kılıcın, tüfeğin karşısında mücadele vermiş bir millettir. Buradan muradınızın ne olduğunu anlamış değilim?"

29 Ekim günü Cumhuriyet Bayramı'nı kutlamak üzere Ankara meydanında olacağını belirten ve hükümet sıralarında oturan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'yı da davet eden Altay, kimsenin ülkeyi kutuplaştırmamasını istedi.

Altay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'yi germeyin, kamplaştırmayın, insanları ötekileştirmeyin. Bir ülkede Cumhuriyet Bayramı kutlanamıyorsa o ülkede o bayrak direkten aşağı insin, öyle şey olur mu? Bir ülkenin kurucusunun ve kurtarıcısının ölüm yıl dönümünde toplu olarak insanlar ellerinde bayraklarıyla ülkenin kurucusunun, önderinin, kurtarıcısının kabrine gidemiyorlarsa o ülke bağımsız değildir. Ben Türkiye Cumhuriyeti'ni tam bağımsız bir ülke diye biliyorum ve Türkiye Cumhuriyeti tam bağımsız bir ülke olarak yoluna devam edecek. Türkiye Cumhuriyeti bir terör tehdidinden dolayı bayramını kutlayamaz hale gelmişse o cumhuriyete uğurlar olsun, o devlete de uğurlar olsun, öyle devlet bana lazım değil. Bu ülke, bu millet cumhuriyetine de, Atatürk'üne de hep beraber, sizlerle beraber sahip çıkmak zorundadır. Bunu yapmak öncelikle bu asil milletin vekilleri olarak sizlerin, bizlerin görevidir."

- AK Parti'nin grup önerisi

Görüşmelerin tamamlanmasının ardından AK Parti Grup önerisi kabul edildi.

Danışma Kurulu toplanamadığından Genel Kurulunun onayına sunulan AK Parti Grup önerisi, çalışma gündemi ve saatlerini düzenliyor.

Buna göre Meclis Genel Kurulu bugün 667 Sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararname'nin görüşmeleri tamamlanana kadar çalışacak.

Genel Kurulun gündemine daha sonra sırasıyla, Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu Tasarısı, Bilirkişi Kanun Tasarısı, Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile Sınai Mülkiyet Kanun Tasarısı alınacak. Tasarılar temel kanun olarak görüşülecek.

Genel Kurul, yarın gündemindeki tasarının görüşmeleri tamamlanıncaya kadar, ekim ayı boyunca ve kasım ayının ilk iki haftasında ise saat 24.00'e kadar çalışmalarını sürdürecek.

- "ByLock'cu milletvekilleri açıklansın"

Öte yandan CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem'in, 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi Kontrol Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin doğrudan gündeme alınması önerisi kabul edilmedi.

Teklif üzerine söz alan CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, iktidarın FETÖ ile mücadelesini samimi bulmadığını savunarak, ByLock'cu milletvekillerinin açıklanmasını istedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ise gerekli bilgi ve belgelerin olması halinde gerekeni yapacaklarını söyledi.Etiketler :
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
 • Hürriyet Gazetesi
 • Sabah Gazetesi
 • Sözcü Gazetesi
 • Milliyet Gazetesi
 • Habertürk Gazetesi
 • Posta Gazetesi
Diğer gazeteler için tıklayınız

RATING( 17 Haziran 2018 Pazar )

# PROGRAM RT SH
AB GRUBU
 • 1BREZILYA-ISVICRE FIFA 2018...8.2927.67
 • 2ALMANYA-MEKSIKA FIFA 2018...5.124.36
 • 3SURVIVOR4.5715.25
 • 4SURVIVOR EKSTRA3.5617.02
 • 5KOSTARIKA-SIRBISTAN FIFA...3.0621.95
 • 6FOX ANA HABER HAFTA SONU2.8312.52
 • 7ANA HABER2.068.78
 • 8POMPEII (Y.S)2.047.82
 • 9CENNET'IN GOZYASLARI1.986.64
 • 10YAPISIK KARDESLER (T.S)1.766.7
>tümü için tıklayın
TOTAL
 • 1BREZILYA-ISVICRE FIFA 2018...6.8220.43
 • 2SURVIVOR6.1318.84
 • 3ALMANYA-MEKSIKA FIFA 2018...4.4619.28
 • 4SURVIVOR EKSTRA3.2714.85
 • 5FOX ANA HABER HAFTA SONU2.811.31
 • 6CENNET'IN GOZYASLARI2.718.21
 • 7CARKIFELEK2.618.6
 • 8SURVIVOR OZET2.518.92
 • 9KOSTARIKA-SIRBISTAN FIFA...2.4914.08
 • 10EJDERIN OPUCUGU (Y.S)2.216.62
tümü için tıklayın

TİRAJ( 30 Nisan 2018 - 07 Mayıs 2018 )

# GAZETE BU HAFTA GEÇEN HAFTA
 • 1SABAH311.156311.717
 • 2HÜRRİYET299.575301.857
 • 3SÖZCÜ284.229283.697
 • 4POSTA221.078221.727
 • 5HABERTÜRK203.541204.213
 • 6TÜRKİYE134.103134.932
 • 7MİLLİYET129.520129.430
 • 8PAS FOTOMAÇ127.593127.681
 • 9TAKVİM116.961116.956
 • 10YENİ ŞAFAK111.142111.550
>tümü için tıklayın

MEDYARADAR FACEBOOK'TA

DİĞER HABERLER