Okur Temsilcisi'nden Hürriyet'e 'Paradise Paper' tepkisi! Yazı İşleri kendini nasıl savundu?

Faruk Bildirici, Paradise Papers’ta Binali Yıldırım'ın oğullarının yer almasını gecikmeli olarak haber yapmasını eleştirdi.

MEDYA GÜNLÜĞÜ

Okur Temsilcisi'nden Hürriyet'e 'Paradise Paper' tepkisi! Yazı İşleri kendini nasıl savundu?
Hürriyet okur temsilcisi Faruk Bildirici, gazetesini dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının, off-shore hizmet sağlayıcıları Appleby ve Asiaciti ile, gizlilik politikası uygulayan 19 farklı yargı alanındaki hesaplarını ifşa eden Paradise Papers’ta Binali Yıldırım'ın oğullarının yer almasını gecikmeli olarak haber yapmasını eleştirdi. Bildirici, okurun "Haberi önemsiz mi buluyorsunuz, yoksa haberdar olmamızı mı istemiyorsunuz?” eleştirisini haklı bularak "Şimdi sadece siyaset değil, iş ve spor dünyasından da isimlerle ilgili iddialar çıkarsa onlar için de aynı yol izlenebilir. Bütün iddialar, ilgililerin görüşü alınarak yayınlanabilir, yayınlanmalı" dedi.

Faruk Bildirici'nin "Önemini azaltmazdı" başlığıyla yayımlanan yazısı şöyle:

Hürriyet’in, “Demir İpek Yolu açılıyor” ve “Tarihi an” başlıklarıyla duyurduğu Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının açılışı, gerçekten önemli bir gelişmeyi duyuruyordu.

Fakat her iki haberde de yer alan “Londra’dan kalkan tren Pekin’e kadar gidebilecek” ifadesine gazeteci ve okurumuz Vecdi Seviğ’den itiraz geldi: “Trenle Londra–Pekin arasında kesintisiz hat varsa, niçin Ankara banliyö treni çalışmıyor, niçin İstanbul’a giden trenler Pendik istasyonundan daha batıya gidemiyor, niçin Kapıkule’den gelen tren Halkalı’dan öteye geçemiyor, anlayamadım.”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da törende, “Londra’dan Çin’e (Pekin) kesintisiz demiryolu bağlantısı kurulduğunu ilan ediyoruz” dedi. Erdoğan’ın bu sözleri gazetelerde yer aldı. Ama Hürriyet ve hemen hiçbir gazetede Seviğ’in dikkat çektiği gibi Ankara’da banliyö hatlarının çalışmadığı, trenin Pendik’ten Halkalı’ya geçemediği, çalışmaların sürdüğü bilgisi yoktu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 2 Kasım’da İstanbul’daki Ulaşım Kongresi’nde açıklama yaptı da çalışmaların hangi noktada olduğunu öyle anlayabildik. Arslan, İstanbul ve Ankara’daki banliyö tren hatlarını 2018 sonuna kalmadan bitirmeyi hedeflediklerini, bu süre içerisinde de Halkalı’dan Gebze’ye kadar hatların birbiriyle entegre edileceğini ve Marmaray’a uluslararası taşımalar için üçüncü bir hat yapılacağını anlattı.

Demek ki, henüz Londra-Pekin arasında kesintisiz demiryolu hattı kurulabilmiş değil. Kesintisiz hat, bir yıl içinde tamamlanacak. İnanın, bu bilgi de o haberlerde bir-iki cümle ile yer alsa Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının önemi azalmazdı. Sadece eksik bilgi verilmesi ve okurun kafasının karışması engellenmiş olurdu. Gazetelerde aynı şekilde yayımlanan bu haber, söylenenleri aynen aktarmakla yetinmemek gerektiğinin somut bir örneği...

Yeni bir parti

YENİ bir siyasi parti kurulursa gazetecilere düşen görev nedir? Meral Akşenerliderliğinde İYİ Parti’nin kurulması, bu soruyu gazeteciliğin gündemine taşıdı.

Yeni bir siyasi parti kurulduğunda hele de belirli bir sosyal/siyasi tabanı varsa, anketlerde hatırı sayılır oranda oy alacağı tahminleri ortaya atılıyorsa ortada haber değeri taşıyan gelişmeler var demektir.

Medya kuruluşları ve gazeteciler bu oluşumu görmezden gelemez. Seçmenlerin bu siyasi parti hakkında karar alma sürecine yardımcı olmak gerekir. Bu da “Partinin adını beğendim ya da beğenmedim” ve parti yöneticilerine akıl vermekle, aleyhte ya da lehte kampanya açmakla olmaz. Nesnel bilgiler vermek, analizler yayınlamak, yöneticilerini tanıtan söyleşiler yapmak gerekir.

Bu çerçevede İYİ Parti’nin kuruluşundan bu yana Hürriyet’in yaptığı yayınları izliyorum. Olumlu ya da olumsuz yargı içermeyen, nesnel ve bilgilendirici yayınlar yapıldığına tanık oluyorum.

İpek Özbey’in Akşener ile yaptığı ve Hürriyet’te 4 Kasım’da yayımlanan söyleşi de değerli bir gazetecilik çalışmasıydı. İçişleri Bakanlığı dönemindeki faili meçhul cinayetlerden 15 Temmuz’da nerede olduğuna ve hatta kaset iddialarına kadar akla gelebilecek hemen her soru sorulmuş, yanıtı alınmıştı.

Cennet belgeleri

ULUSLARARASI Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’nun ortaya çıkardığı ve “Cennet Belgeleri (Paradise Papers)” adı verilen belgeler geçen hafta sadece Türkiye’de değil tüm dünyada yankı uyandırdı.

Hürriyet, ilk gün bu haberi internette “Siyasetçi ve zenginlerin off-shore yatırımları cennet belgeleri adıyla yayımlandı” başlığıyla kullandı. Haberde İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in adı öne çıkarılmıştı. Ertesi gün basılı Hürriyet’te bu haber kullanılmayınca okurlardan eleştiriler geldi. Bir okur da “Haberi önemsiz mi buluyorsunuz, yoksa haberdar olmamızı mı istemiyorsunuz?” diyordu.

Okur haklıydı, bu belgeler önemliydi. Hürriyet, Başbakan Binali Yıldırım’ın, oğullarının da adının geçmesi nedeniyle açıklama yapıp, “denizcilik şirketi olan oğullarının başka ülkelerde off-shore şirketi olmasının doğal olduğunu”savunmasının ardından girdi konuya. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu konudaki eleştirileri ve siyasetçilerin konuşmaları, HDP ve CHP’nin araştırma önergeleri de Hürriyet’te yer aldı.

Yazı İşleri, “Sızdırma belgeler söz konusu olduğundan karşı tarafın da görüşünün alınmasını beklediği için” ertesi gün verdi haberi. Böylece bir gün gecikmeli de olsa okurun bilgi alma hakkına saygı gösterilmiş, hem de iddialar ve karşı görüş birlikte yayımlanmış oldu.

Şimdi sadece siyaset değil, iş ve spor dünyasından da isimlerle ilgili iddialar çıkarsa onlar için de aynı yol izlenebilir. Bütün iddialar, ilgililerin görüşü alınarak yayınlanabilir, yayınlanmalı.

Okurdan kısa kısa

SALİM Taşçı/Kemal Parla: Dünya sayfasında “Kraliyet divanı” yerine “Kaliyet divanı” yazılmış. Spor sayfasında da Alanyaspor, Mersin ekibi yapılmış. Bildiğiniz gibi Alanyaspor, Antalya takımıdır. (6 Kasım)

Elvan Gökşahin: Yaşar Yakış röportajında tarih yanlışı var. 1440’da Hıristiyanlıkta reform yapan Martin Luther’ dir, Martin Luther King değil. (8 Kasım)

(NOT: Bu yazım hatası, erken saatlerde fark edilip internette düzeltilmişti.)

Haydar Kaş: Başbakan Binali Yıldırım’ın ABD gezisiyle ilgili haberin birinci sayfasındaki spotunda “Washington” yerine “Wahington” yazılmış. (11 Kasım)

Kerem Tümer: “Kocaman’ın yerine... Yılmaz Vural bombası!” Yapmayın kardeşim. İnternette başlıkla alakasız haber yapıyorsunuz. (6 Kasım)

Mustafa Kıransoy: Özelleştirmeye karşı mücadele eden madencilerin haberini Uzun Mehmet’in kömürü bulduğu günün yıldönümünde yapmanız güzel olmuş. Ancak küçük bir hata var. Madencilikle alakalı ilk düzenlemeyi yapan Dilaver Paşa’dan adını alan Dilaver, köy değil bir mahalledir. (8 Kasım)

Orkun Koparan: İnternette İzmir haberinin görselinde alta konan kırmızı şerit denizde kan olduğu izlenimi uyandırıyor. Haberde ise bu yok. Yakışıyor mu? Neredeyse her habere flaş, şok eklemeye de meraklısınız. (4 Kasım)

Bülent Perut: İkinci sayfadaki şarkıcı Deniz Seki’nin erkek kardeşi Serkan Seki’nin evlendiği haberinde gelinin cismi vardı ama ismi yoktu. (6 Kasım)

Not: Ertesi gün Kelebek’te gelinin adının Mehtap Etyemez olduğu yazıldı.

Nermin Erol: Deniz Türkali’yi resim altında “Vedat Türkali’nin kızı, Zeynep Casalini’nin annesi, Atıf Yılmaz’ın eşi ve memleketin önde gelen sanatçılarından biri” diye tanıtmışsınız. Kadınları birinin kızı, eşi, annesi olarak tanımlanmak kadınları sosyal kimliklerle sınırlayan anlayışın yansımasıdır. Türkali öncelikle kendi kimliğiyle tanıtılmalıydı.(6 Kasım)

Yahya Öztürk: Geçen haftaki yazınızda “Köşesinde yayınladı” yazmışsınız ama “yayımladı” olması gerekirdi. (6 Kasım)

Yüksel Çetiner: “Çinli kamyona Türk motoru” haberinde “... Model kamyonlar törenle üretime başladı” yazıyor. Bu kamyonlar neyin üretimine başlamışlar? Bu gariplik , “başlamak” fiilinin edilgen şekli “başlanıldı” yerine, etken biçiminin kullanılmasından kaynaklanıyor.(6 Kasım)

Zafer Kanık: İnternette “Datça Neron’u” başlıklı haber yapmışsınız. Datça Neron’u deyince kaç kişi bunu anlayabilir sizce? Ciddi bir konu için ne kadar ciddiyetsiz bir başlıktır bu böyle.(3 Kasım)

Osman Aydoğan: 10 Kasım’da Ödüllü çengel bulmacanın anahtar kelimesini Atatürk olarak belirlediğiniz için teşekkür ederim.


Mesut Yar tarih verdi! FOX Haber bu yıl kepenkleri...Mesut Yar tarih verdi! FOX Haber bu yıl kepenkleri...Yeni sezon haber bültenlerinin yayına girecekleri tarih...
Cumhuriyet gazetesine zam geldi: Anlayışla karşılayacağınıza inanıyoruz!Cumhuriyet gazetesine zam geldi: Anlayışla karşılayacağınıza inanıyoruz!Dolar fiyatlarındaki artış sonrası, Cumhuriyet Gazetesi'ne...
Günün Gazete Manşetleri 18 Ağustos 2018Günün Gazete Manşetleri 18 Ağustos 2018
Nagehan Alçı'dan bomba taciz iddiası: Kaç kadın gazeteci yaşadığı...Nagehan Alçı'dan bomba taciz iddiası: Kaç kadın gazeteci yaşadığı...Talat Bulut hakkındaki taciz iddialarına ilişkin...
Bu yazı olay olur! Demet Akbağ'ı Hürriyet köşesine sıkıştırıp nasıl taciz edersin, ha?Bu yazı olay olur! Demet Akbağ'ı Hürriyet köşesine sıkıştırıp nasıl taciz edersin, ha?Sabah yazarı Hıncal Uluç ile Hürriyet yazarı Cengiz...
Yılmaz Özdil'den Fatih Altaylı'ya rahip Brunson tepkisi!Yılmaz Özdil'den Fatih Altaylı'ya rahip Brunson tepkisi!Sözcü yazarı Yılmaz Özdil, ABD ile Türkiye arasında...
Abdurrahman Dilipak 'uyardı': Gazeteler sahibinin sesine, parayı verenin çaldığı bir düdüğe dönüştü!Abdurrahman Dilipak 'uyardı': Gazeteler sahibinin sesine, parayı verenin çaldığı bir düdüğe dönüştü!Hükümete yakınlığıyla bilinen Akit gazetesi yazarı...
Ertuğrul Özkök'ten iPhone kıranlara: Hazır balyozu almışken...Ertuğrul Özkök'ten iPhone kıranlara: Hazır balyozu almışken...Erdoğan'ın çağrısı sonrası sosyal medyada ABD ürünlerine...
O yorum Fatih Altaylı'yı çıldırttı: Reziller! İnsanlık çukurunun en dibindeki pislikler!O yorum Fatih Altaylı'yı çıldırttı: Reziller! İnsanlık çukurunun en dibindeki pislikler!Habertürk yazarı Fatih Altaylı, bir hesabın ardına...
Ahmet Hakan Defne Samyeli'nin bikinili fotoğrafını yorumladı: Takdir edelim ama mübalağa etmeyelim!Ahmet Hakan'dan bikinili Defne Samyeli yorumu: Takdir edelim ama mübalağa etmeyelim!Ahmet Hakan, Defne Samyeli'nin bikinili fotoğraflarını...
Günün Gazete Manşetleri 17 Ağustos 2018Günün Gazete Manşetleri 17 Ağustos 2018
Sabah yazarı Koca Koca Yalanlar'ı topa tuttu: Son derece tehlikeli bir 'tehdit'Sabah yazarı Koca Koca Yalanlar'ı topa tuttu: Son derece tehlikeli bir 'tehdit'Sabah yazarı Yüksel Aytuğ, Kanal D'nin iddialı dizisi Koca...
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
 • Hürriyet Gazetesi
 • Sabah Gazetesi
 • Sözcü Gazetesi
 • Milliyet Gazetesi
 • Habertürk Gazetesi
 • Posta Gazetesi
Diğer gazeteler için tıklayınız

RATING( 18 Ağustos 2018 Cumartesi )

# PROGRAM RT SH
AB GRUBU
 • 1KALK GIDELIM4.417.97
 • 2FOX ANA HABER HAFTA SONU2.0812.23
 • 3YAPARSIN ASKIM2.068.64
 • 4ATLA GEL SABAN (T.S)1.918.85
 • 5GULDUR GULDUR SHOW (TKR)1.87.66
 • 6KALK GIDELIM (OZET)1.658.19
 • 7SHOW ANA HABER1.518.92
 • 8BENIMLE OYNAMA1.476.05
 • 9HABER ONU1.399.55
 • 10GIZLI SERVIS (Y.S)1.336.41
>tümü için tıklayın
TOTAL
 • 1KALK GIDELIM3.6813.39
 • 2YAPARSIN ASKIM3.2711.94
 • 3ATLA GEL SABAN (T.S)2.710.54
 • 4X-MEN BIRINCI SINIF (Y.S)2.298.76
 • 5FOX ANA HABER HAFTA SONU2.1110.96
 • 6GULDUR GULDUR SHOW (TKR)2.087.8
 • 7SHOW ANA HABER1.9310.06
 • 8ATV ANA HABER1.9210.01
 • 9GIZLI SERVIS (Y.S)1.928.46
 • 10SPOR GUNDEMI1.88.32
tümü için tıklayın

TİRAJ( 23 Temmuz 2018 - 30 Temmuz 2018 )

# GAZETE BU HAFTA GEÇEN HAFTA
 • 1SABAH304.021307.247
 • 2HÜRRİYET289.648287.430
 • 3SÖZCÜ283.581281.944
 • 4POSTA222.456221.841
 • 5MİLLİYET129.053129.082
 • 6TÜRKİYE128.103128.042
 • 7TAKVİM116.221118.875
 • 8YENİ ŞAFAK111.522111.485
 • 9PAS FOTOMAÇ109.367107.001
 • 10GÜNEŞ105.097104.838
>tümü için tıklayın

MEDYARADAR FACEBOOK'TA

DİĞER HABERLER