NATO PA 62. Genel Kurulu

- Başbakan Yardımcısı Şimşek: (2)- "Dış borçlar artsa da nisbi olarak yönetilebilir durumda"- "Bankacılık sektöründe sadece toptan finansman ile ilgili bir sıkıntı var. O yüzden şu anda özel emeklilik programlarını destekliyoruz. Kısmi olarak bunlar banka mevduatlarına yönelecekler, bu baskıları...

EKONOMİ

İSTANBUL (AA) - Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, dış borçların artsa da nisbi olarak yönetilebilir durumda olduğunu söyledi.

TBMM'nin ev sahipliğinde, Anadolu Ajansı'nın fotoğraf sağlayıcısı olduğu NATO Parlamenterler Asamblesi 62. Genel Kurulu kapsamında düzenlenen "Ekonomi ve Güvenlik Komitesi" toplantısında "Türk Ekonomisine Bakış" başlıklı oturumda konuşan Şimşek, Türkiye'de ekonominin iyi bir seyirde olduğunu bildirdi.

Ancak kriz öncesi dönemdeki büyümeye göre bir yavaşlamanın söz konusu olduğunu belirten Şimşek, "Kriz öncesinde, bir kaç yıl içerisinde Türkiye neredeyse yüzde 7'lik bir büyüme sergiliyordu. Şimdi neredeyse yüzde 3,4'lük bir büyüme görülüyor." dedi.

Şimşek, Türkiye'yi anlamak için hem iç, hem de dış şoklara bakılması gerektiğine işaret ederek, son yıllarda yaşanan seçimlerden FETÖ'nün darbe girişimine kadar bir dizi olaylardan bahsetti.

Türkiye'nin pek çok şokun merkezinde yer aldığına işaret eden Şimşek, terör saldırılarındaki artışın ekonomide büyük etki yarattığını dile getirdi.

Şimşek, küresel terörizmin küresel milli gelirin yüzde 19'una tekabül ettiğini söylediğini anımsatarak, "Bu sene sadece terörle bağlantılı turizm şoku açısından bakılacak olursa, yani DEAŞ ve PKK'nın sebep olduğu ve FETÖ'nün darbe girişimi, turizmde çok büyük kayıp yaşandı. Yüzde 1,2 puanlık gelir düşüşü gerçekleşti." diye konuştu.

- "Kamu tasarrufları arttı"

Başbakan Yardımcısı Şimşek, tasarrufların az olmasının cari açığa sebep olduğunu belirterek, "Şu anda cari açık milli gelirin yüzde 4'üne tekabül ediyor ki bu hiç sürdürülebilir değil. Bu da özel tasarrufların azlığına bağlı. Bu arada kamu tasarrufları arttı." dedi.

Yükselmekte olan bir ülkede ortalama tasarruf oranının yüzde 32,5 olduğu bilgisini veren Şimşek, Türkiye'de bunun yarısına tekabül eden bir tasarruf oranı olduğunu dile getirdi.

Şimşek, dış borçların artsa da, nisbi olarak yönetilebilir durumda olduğunu ifade etti.

Türkiye'de bankacılık sektörünün çok sağlıklı olduğunu vurgulayan Şimşek, sektörün varlık kalitesinin de iyi olduğunun altını çizdi.

Şimşek, "Bankacılık sektöründe sadece toptan finansman ile ilgili bir sıkıntı var. O yüzden şu anda özel emeklilik programlarını destekliyoruz. Kısmi olarak bunlar banka mevduatlarına yönelecekler, bu baskıları azaltmak için." şeklinde konuştu.

Türkiye'de gelir eşitsizliğinin azaldığından bahseden Şimşek, son dönemde yapılan reformlar hakkında da bilgi verdi.

- "Kısa vadede petrol fiyatları artabilir"

Şimşek, son sonuç ne olursa olsun Türkiye'nin AB'ye, AB'nin de Türkiye'ye ihtiyacı olduğunu söyledi.

Türkiye'nin AB'ye katılımda 33 fasıldan 15'ini açtığını anımsatan Şimşek, sürecin yavaş olduğunu, genişleme politikalarının elverişli olmadığını ve bu konuda Avrupalıların Türkiye'yi suçladığını kaydetti.

Şimşek, uzun vadeli görünüme bakıldığında, eğer reformların uygulanması başarılırsa Türkiye'nin yüksek verimlilikle büyümeyi elde edebileceğinin altını çizdi.

Konuşmasından sonra katılımcıların sorularını yanıtlayan Şimşek, petrol fiyatlarının geleceği ile ilgili görüşlerinin sorulması üzerine, kısa vadede petrol fiyatlarının artabileceğini bildirdi.

Şimşek, Almanya'daki Türk nüfusunun arttığı ve buradaki İslam derneklerindeki temsilcilerin hiç eğitimden bahsetmeyip hep dinden bahsettiği, bunların söylemlerini değiştirecek bir şey yapmayı planlayıp planlamadıklarının sorulması üzerine, Almanya'da artık 2. ve 3. nesil Türkler olduğunu, hala entegrasyon sorunu varsa bunu Almanya'nın düşünmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bunu Almanya'daki muhataplarına da söylediğini aktaran Şimşek, Türkiye'den Almanya'ya giden ilk göçmenlerin genellikle kırsal kesimden giden köylü ve çiftçi denilebilecek daha az eğitimli insanlar olduğunu anımsattı.

Şimşek, bu kişilerin Almanya'ya gittiklerinde daha farklı bir kültür gördüğünü ve gettolar oluşturduğunu, bu sebeple ilk nesli anlayabildiğini söyledi.

Ama ikinci nesil için Almanya'nın daha iyi entegrasyon politikasına odaklanması gerektiğini vurgulayan Şimşek, Almanya'daki hemşehrileriyle karşılaştığında ülkenin dilini bilmeden ve ülkenin kurallarına riayet etmeden bu ülkeye katkıda bulunamayacaklarını söylediğini aktararak, bunun kültürlerini, dinlerini ve dillerini inkar etmek anlamına gelmediğini ilettiğini dile getirdi.

Şimşek, bu konuda Almanya'nın çaba sarf etmesi gerektiğinin altını çizdi.

- "(Dağlık Karabağ) Eğer bu işgal sona ererse, kapıları açma konusunda şüphe duymayacağız"

Şimşek, bir katılımcının Türkiye eğer demokrasi için çalışıyorsa 1992'de Ermenistan ile olan sınır kapısını neden kapattığının sorulması üzerine, bütün komşularla iyi ilişkiler kurmaya çalıştıklarını söyledi.

Ermenistan ve Azerbaycan arasında bir çatışmanın söz konusu olduğunu anımsatan Şimşek, Türkiye'nin Azerbaycan ile arasında özel ilişkiler olduğunu ve Dağlık Karabağ'ın işgalinin sona ermesi gerektiğini kaydetti.

Şimşek, eğer bu işgal sona ererse, Ermenistan'a yardımcı olmak ve o kapıları mutlak olarak açma konusunda bir şüphe duymayacaklarını dile getirdi.

Cinsel istismar suçlarına ilişkin önerge ile ilgili görüşlerinin sorulması üzerine Şimşek, geçen 15 yıl içerisinde Türkiye'nin sadece kız çocuklarının eğitime erişimi anlamında bir çok konuda çalışmalar gerçekleştirdiğini ifade etti.

Şimşek, kadınların iş gücüne katılımının yüzde 23'ten yüzde 32'ye çıktığını ama hala katedilmesi gereken bir mesafe olduğunun altını çizdi.

Yaşanılan bu tartışmanın bağlamından çıkartıldığını vurgulayan Şimşek, sözlerine şöyle devam etti:

"İlk olarak bu küçük yaştaki kızları istismar eden tecavüzcüleri aklamak değildir. Türkiye'de kültürel bir gerçeklik söz konusu. Kırsal kesimlerde, çok kısıtlı bir ölçekte, kamu yetkililerinin bilgisi olmadan imam nikahları yapılıyor ve bu küçük kızlar evleniyorlar. Çocuk sahibi oldukları zaman, genelde hastanede doğum yapıyorlar. Biz bir yasa çıkardık ve doktorlar artık bu küçük kızların evliliklerini ve çocuk sahibi olduklarını rapor etmek durumundalar. 15 yaşında çocuk doğuran birini doktorlar savcılığa bildiriyor ve koca hapse atılıyor. Bunlar gerçeklikler, böyle bir kültürel boyut var. Dünkü yaşanan tartışma, sadece bu konuyla ilgili. Bu arada bu yasa hala onaylanmadı, Mecliste bekliyor. Bunun sebebi de bu kültürel sorunu ele almak. Çünkü bu sorun sebebiyle kocalar eşlerinden ayrılıyorlar, çocukları var ve koca hapse giriyor. Bu konuda yüzlerce vaka var. Dünkü oylama bu sorunu ele almak amacını taşıyordu. Bahsettiğinizin tam tersine çocuk istismarcısına karşı çok ağır cezalar uyguluyoruz. Bu konu tartışmaya bile açık değildir.

Biz küçük yaşta evliliği yasaklamış durumdayız. Sorun şu; eğer bu kanun dışı bir şekilde gerçekleşiyorsa ve birkaç sene sonra hastaneye gelip çocuk sahibi oluyorlarsa biz bu durumda, yaşı evliliğe yetmeyen ve çocuk sahibi olan çiftleri nasıl koruyacağız, sadece bunu düşünüyorduk. Bu yalnızca geçici bir hükümdür. Bu sadece şu ana kadar küçük yaşta evlenip, çocuk sahibi olup, hapse girenler içindir. Yani kalıcı bir hüküm değildir."

- "Suriye'deki istikrarsızlıktan en çok biz etkileniyoruz"

Şimşek, Türkiye-Rusya ve Ukrayna ilişkileri ve bölgesel güvenlik ile ilgili bir soru üzerine, Ukrayna ile olan dostluklarına büyük değer verdiklerini söyledi.

"Suriye'deki istikrarsızlıktan en çok biz etkileniyoruz." diyen Şimşek, PKK'nın Suriye'deki uzantılarının Türkiye'ye saldırdığını ve Türkiye'nin geçen yıl büyük bir travma yaşadığını dile getirdi.

Şimşek, PKK'nın sınır kasabalarından çıkarak neredeyse şehirleri işgal ettiğine işaret ederek, "Maalesef kritik müttefiklerimizden bazılarına bu durumu açıklamakta zorluk çektik." dedi.

DEAŞ'ın Türkiye için bir numaralı düşman olduğunu vurgulayan Şimşek, DEAŞ'in bölgeden kökünün kazınması gerektiğini ve bu konuda hiç bir sorunun olamayacağını ama bunun yerine ikame olarak PKK'yı kullanma konusunda akıllarında soru işaretleri olduğunu ifade etti.

Altyapı yatırımlarına ilişkin soru üzerine Şimşek, Türkiye'deki kamu özel ortaklığıyla yapılan yatırımlar hakkında bilgi vererek, Türkiye'nin bu konuda iyi bir durumda olduğunu söyledi.

Entegrasyona ilişkin soru üzerine Şimşek, Alman yetkililerle çalışmaktan memnuniyet duyduklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Almanya'daki Türkleri laik bir şekilde eğitilmesine destek olmak istiyoruz. Türkiye'deki nüfus muhtemelen Batı Avrupa'da yaşayan nüfusa göre daha laik. O yüzden ben ilk giden göçmenleri anlıyorum. Benim anne ve babam okuryazar değillerdi. Çünkü köyde yaşıyorlardı. Ben o kadar çocuk içerisinden üniversiteye gidebilen tek çocuğum. Yani demek istediğim şu, 1960-1970 yıllarında bu ülkedeki eğitim düzeyi son derece düşüktü ve insanlar köylerinden çıkıp birden bire büyük şehirlere gittiler. Tamamen farklı kültürlerle karşılaştılar ve bu nedenle içlerine kapandılar. Biz yardım etmek istiyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığımız var. Diyanet İşleri Başkanlığı İslam'ın daha doğru bir versiyonunu anlatıyor. Çünkü maalesef DEAŞ'ın ve diğer örgütlerin yaptığı İslam'ı istismar etmek, kötüye kullanmak. Bence hepimizin ahlak ve kapsamlı bir şekilde çerçeve içerisinden bakmamız gerekiyor."

Şimşek, İslamofobi ile yüzleşilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Almanya'ya gittiğimizde şunu tavsiye ediyorum, 'nerede yaşarsak yaşayalım onların dilini öğreniniz, entegre olunuz.' Asimilasyon burada doğru bir kelime değil. Entegrasyon doğru bir kelime. Biz eğitim ile ilgili yardım sağlamak isteriz. Türkiye laik bir cumhuriyet tecrübesi yaşıyor. Türkiye'nin başarısı, insanlık, medeniyetler arası ve Batı ile diyalog açısından Türk sınırlarının ötesinde de çok önemli. Türkiye, Müslüman ama aynı zamanda laik, petrolümüz yok ama refah sağlayabiliyoruz. Bu modeli desteklemek, başarılı olmasını sağlamak 1,7 milyar Müslüman'a ileteceğiniz en iyi mesaj olur." şeklinde konuştu.

Başbakan Yardımcısı Şimşek, Avrupa Birliğinin (AB) Türkiye'yi uzaklaştırma yaklaşımının verimli ve yardımcı olamayacağını anlattı.

Diyaloğun tesis edilmesi için konulara değer verdiğini ifade eden Şimşek, Almanya'nın Türk diasporasının entegrasyonu ile ilgili sıkıntıları varsa ve yardıma ihtiyaçları varsa bunu yapabileceklerini, ancak bunun asimilasyon ile değil, entegrasyonla ilgili olması gerektiğini söyledi.

Şimşek, Almanya'nın çifte vatandaşlığa izin vermeyerek, asimilasyondan bahsederek, farklı bir yol seçtiğini belirterek, "Tabii ki Türk kökenli vatandaşların iyi vatandaşlar olmasını ve topluma katkıda bulunmasını istiyoruz ama kendi kimliklerini de koruyabilmeliler. Cumhurbaşkanımızın Türkçe öğrenme çağrısı Türkiye ile bağların koparılmamasına yönelik. Bu kötü bir şey değil. Entegrasyon ile asimilasyon arasındaki ince çizgiyi anlamak lazım." diye konuştu.

Şimşek, "Keşke ben de size bir soru sorabilseydim, Almanya gibi bir demokrasi nasıl oluyor da Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın video konferansla Almanya'da bir şehirde insanlara hitap etmesini engelliyor? 'Demokrasiniz buna nasıl izin vermiyor' diye bilseydim. Sadece basit bir soru soruyorum düşünmeniz için…" dedi.

(Bitti)

Etiketler :
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
 • Hürriyet Gazetesi
 • Sabah Gazetesi
 • Sözcü Gazetesi
 • Milliyet Gazetesi
 • Habertürk Gazetesi
 • Posta Gazetesi
Diğer gazeteler için tıklayınız

RATING( 21 Haziran 2018 Perşembe )

# PROGRAM RT SH
AB GRUBU
 • 1ARJANTIN-HIRVATISTAN FIFA...9.0825.31
 • 2FATIH PORTAKAL ILE FOX ANA...5.4320.9
 • 3SURVIVOR5.1814.95
 • 4SURVIVOR EKSTRA3.514.42
 • 5FRANSA-PERU FIFA 2018 DUNYA...3.3514.91
 • 6CUMHURBASKANI ILE GUNDEM...2.9910.13
 • 7DOGRUSU NE?2.497.98
 • 8AROG (T.S)2.417.13
 • 9GULDUR GULDUR SHOW (TKR)2.347.13
 • 10KOCAMAN AILEM2.246.68
>tümü için tıklayın
TOTAL
 • 1ARJANTIN-HIRVATISTAN FIFA...6.3217.35
 • 2SURVIVOR5.8416.81
 • 3FATIH PORTAKAL ILE FOX ANA...4.8418.46
 • 4MUGE ANLI ILE TATLI SERT3.822.96
 • 5SURVIVOR EKSTRA3.2814.65
 • 6AROG (T.S)2.697.71
 • 7CUMHURBASKANI ILE GUNDEM...2.628.99
 • 8KOCAMAN AILEM2.497.19
 • 9FRANSA-PERU FIFA 2018 DUNYA...2.4710.42
 • 10ATV ANA HABER2.469.28
tümü için tıklayın

TİRAJ( 30 Nisan 2018 - 07 Mayıs 2018 )

# GAZETE BU HAFTA GEÇEN HAFTA
 • 1SABAH311.156311.717
 • 2HÜRRİYET299.575301.857
 • 3SÖZCÜ284.229283.697
 • 4POSTA221.078221.727
 • 5HABERTÜRK203.541204.213
 • 6TÜRKİYE134.103134.932
 • 7MİLLİYET129.520129.430
 • 8PAS FOTOMAÇ127.593127.681
 • 9TAKVİM116.961116.956
 • 10YENİ ŞAFAK111.142111.550
>tümü için tıklayın

MEDYARADAR FACEBOOK'TA

DİĞER HABERLER