Musul operasyonu başladı, hangi haber kanalı ne yaptı? Keskin Kalem izledi ve yazdı!

Irak'ın en büyük ikinci kenti Musul'u IŞİD'in elinden almak için operasyon başlatıldı. Keskin Kalem gelişmeleri hangi haber kanalının nasıl verdiğini irdeledi.

KESKİN KALEM

Musul operasyonu başladı, hangi haber kanalı ne yaptı? Keskin Kalem izledi ve yazdı! Sevgili Dostlar Merhaba

Hepinize güzel ve sağlıklı bir hafta dilemek istiyorum.

Bugün bol haber içeren bir yazıyla karşınızda olmak istiyordum!

Ancak olmadı, olamazdı da!

Yazmak için bilgisayarın karşısına oturduğumda saat 00.45'i gösteriyordu.

Çayımı demleyip, televizyonu açtım ve başladım yazımın kurgusunu çatmaya ki, Son Dakika haberi geldi.

Çat pat Fransızca biliyorum diye TF1 açıktı uydu yayınımda.

Sonra BBC'yi açtım.

Her ikisi de Irak’ın Musul kentini terör hareketi DAEŞ’ten kurtarıp özgürleştirmek için kara operasyonunun başladığını haber veriyordu.

Bizim kanalları açıp anladığım dilden izlemeye başladım gelişmeleri.

İşte bu son dakika gelişmesi yüzünden yazacağım konuları yarına bıraktım, başladım Musul yayınlarına ilişkin gözlemlerimi sizlerle paylaşmaya.

Anlayacağınız yarı yarıya 'Son Dakika' yayıncılığıyla ilgili karne denebilecek bir yazıda karar kıldım.

* * *

Günlerdir NTV’de 15 Temmuz darbe girişimi gecesine dair sağlam bilgilerim ve Oğuz Haksever’in sitemizi küçümseyerek adımızı anmadan yaptığı açıklama ağırlıklı yazmamın bir ön yargıdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını sorgulayanlar oldu.

Kesinlikle böyle bir şey yok.

* * *

Musul’a DAEŞ'i devirmek için başlatılan operasyonu birinci sınıf yayıncılıkla veren kanal NTV oldu.

01:45 sularında gelen son dakika haberini kimi kanal alt yazıyla, kimisi de yayın akışını değiştirerek stüdyodan sunucusuyla vermeye başladı.

Gerek cephe hattından bağlantı, gerek stüdyodan veya telefon hattından yorum yapanların niteliği ile özellikleri itibarıyla NTV dört dörtlük yayıncılık gerçekleştirdi.

NTV’de Dış Haber Koordinatörü Ahmet Yeşiltepe ve Pasaport programını hazırlayıp sunan, muhabirlerin üstadı Mete Çubukcu kardeşim on numara dört buçuk yıldız iş yaptılar.

NTV, ABD’de muhabir bulundurmanın zorunluluğunu en iyi bilen haber kanalı olduğunu bir kez daha gösterdi.

BBC Türkçe kökenli Hüseyin Günay, Musul operasyonunun Washington ayağı gibi en önemli noktasından çok aydınlatıcı bilgiler verdi.

* * *

CNN Türk’te deneyimli bir sunucu, Deniz Bayramoğlu ekrandaydı ve Musul operasyonu ile Suriye’deki gelişmeleri akademisyen konuklarıyla ele alıyordu.

Son dakika haberi kulağına aktarıldıktan sonra uzun uzun onları izledim. Çok başarılı bir yayındı..

CNN Türk, rakibi NTV’den geri kalmadı.

Ancak şunu demeden geçemeyeceğim.

Geçen hafta CNN Türk, 17 yılı geride bıraktı, yaş günü kutlaması yaptı diye yazmıştım.

Yazımın bir yerinde CNN Türk’e dair “Türk CNN” dememe kızanlar oldu.

O sevgili dostlara haklılığıma dair bir şey diyeceğim; CNN bir Amerikan markası.

ABD’nin dört bir yanında ofisleri var. Hangisinde derseniz size 10 metrekarelik bir ofis alanı verirler, muhabirinizi orada oturtursunuz herhalde!

CNN Türk’ün Washington’da neden habercisi yok?

Ey CNN Türk’ün patronu Aydın Doğan, ey CNN Türk’ün başına atanmış yılların yöneticisi, eski haberci Erdoğan Aktaş; ABD başkentinde muhabir istihdam edemeyecek durumda mısınız?

Sabaha karşı 04.00 sularında CNN Türk, Washington’daki Hürriyet gazetesi temsilcisi Tolga Tanış’a bağlanarak açığı kapatmaya çalıştı. Çok da iyi oldu. Tolga bey sayesinde ABD’nin Musul operasyonuna ilişkin stratejisinden, Türkiye’nin harekâta katılmasına neden mesafeli durduklarından bayağı haberdar olduk.

CNN Türk, Musul yayını konusunda tüm bu eleştirilerime rağmen NTV’den sonra geldi.

* * *
Gece yarısı gelen Musul’a operasyonun başladığı haberinde fiyasko yayının adı Habertürk televizyonu oldu.

Veyis Ateş kardeşime tavsiyede bulunmak zorundayım; Turgay Ciner ile Kenan Tekdağ’ı ikna et ve şu Prompter Spikerlerinden kurtul!

Musul’a operasyonun başladığının ilk dakikalarından itibaren Habertürk ekranında maalesef adını sanını bilmediğim bir kadın spiker vardı.

Genelkurmay İstihbarat Dairesi eski başkanı İsmail Hakkı Pekin’le gerçekleştirdiği telefon bağlantısında yönelttiği sorularıyla saç baş yoldurdu. 

Son dakika haberini de ancak önüne gece vardiyasındaki editörün yazıp koydukları çerçevesinde okuyabildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teyzesinin oğlu Cengiz Er’in sahibi olduğu bir internet sitesinde yazan, Habertürk TV’de de daimi yorumcu olarak izlediğim Metehan Demir bir ara imdadına yetişti. Demir sayesinde spikerimiz nefes aldı!

Eski bir Hava Kuvvetleri subayı olan gazeteci Metehan Demir nöbetçi yorumcu olarak ekranlardaydı.

Dünyadan bir haber olmanın bas bas bağırdığı spiker hanımın imdadına sabah haberlerini sunan Ceren Bektaş yetişti!

Prompter Spikeri hanımefendi ekranda görünmeden nöbeti devretti.

Ceren Bektaş da ekrana getirilmedi ama, O kendisini takdim etti “ben geldim” dedi!

Ceren Hanım daha akıcı, eeeeee uzatmalarıyla ne diyeceğini bilememenin telaşında olduğunu izleyiciye hissettirmeden başladı aktarmaya ve kulağına denilenler ile prompter’a yazılanları söylemeye.

Bektaş gelene dek, adını maalesef bilmediğim o Prompter Spikeri de, biz ekran başındakiler de gerçekten çok kıvrandık, acı çektik!

Halbuki, Murat Karataş gibi hayran olduğum bir muhabir kardeşimiz Musul sınırındaydı. Yayını tümüyle Karataş’a bıraksalardı Habertürk süper bir yayıncılık yapmış olacaktı.

Veyis Bey, keşke Sorel Dağıstanlı ve Benan Kepsutlu gibi bu işin sahadan gelme değerlerini göreve çağırsaydınız!

Neyse, sabah spikeri Ceren Bektaş genel hatlarıyla konuşsa da Musul yayınını kurtarır gibi oldu!

Veyis Ateş bey kardeşim şunu da demeden edemeyeceğim; NTV gibi seçkinci bir kafa yapısında olmadığınızı takdirle gözlemliyorum.

Toplumun tüm katmanlarına uzanan yani halka inen bir habercilik anlayışınız var. Ama ekran yüzlerinizin bazıları sadece editörler sayesinde spikerlik yapabiliyor. Bu çok bariz belli oluyor.

CNN Türk bu açıdan mükemmel.

Veyis Bey, bu dediklerimle ilgili ister kızın, ister 40 yılı aşkın mesleki tecrübenin samimi ve vallahi billahi tümden önyargısız eleştirisi kabul edin.

* * *

Sevgili Dostlar; “Dişi Ekranlar” diye bir yazı hazırlıyorum, ileriki günlerde çok kızanım olacak ama belki faydam dokunur.

* * *
Kanal 24'te Prompter Spikeri bir kardeşimiz vardı.

Kanalın Genel Yayın Müdürü Murat Çiçek ile uluslararası haberleri kendine özgü üslubu ve birikimiyle ekranlara taşıyan Selim Atalay gelene kadar evlere şenlik bir yayın yaptılar.

Çiçek ve Atalay gayet mükemmeldiler.

Ama ben daha çok NTV ve CNN Türk'ü beğendim!

* * *

A Haber’de Orhan Sali vasat bir sunumla ekrandaydı, konukları da Hüseyin Bayazıt, Abdullah Çiftçi ve İdris Kardaş, Musul operasyonu konusunda değerlendirme yaptılar.

A Haber geçenlerde de vurgulamıştım, haber konusunda harika bir reflekse sahip, sabaha karşı 04’te Saime Toktaş canlı yayınla Türk askerinin üs bölgesi Başika’dan karşımızdaydı. Arkasında da kum torbalı bir askeri mevzi görünüyordu.

* * *

Musul’a operasyon başlamasıyla birlikte ekran ekran gezen bir isim dikkatimi çekti!

Yeni Şafak gazetesi yazarı, AK Parti’den milletvekili aday adayı olmuş gazeteci Kemal Öztürk, “nöbetçi telefon konuğu”ydu!

Çünkü Kemal Öztürk doğru zamanda doğru yerdeydi. Musul’a harekâtın en önemli savaşçı gücünün harekete geçirildiği, 15 bin Peşmerge’nin cepheye sürüldüğü Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin başkenti Erbil’den konuşuyordu.

Erbil, Musul kentine 45 dakikalık bir taksi yolculuğu mesafesinde.

* * *

TVNET’de isabetli bir yayıncılık gerçekleştirdi!

Köy Korucuları Konfederasyonu Başkanı Ziya Sözen’e, şaka gibi bir soru yönelttiler; “Türkiye de zamanla bu operasyona katılacak mıdır?”

Ziya efendi böylesi devlet kararı gerektiren bir konuda ne diyeceğini bilemedi vallahi!

* * *

A. Mücahid Ören’in eski spiker olan karısı Aslıhan Ören’in kontrolündeki TGRT Haber’de Hakan Dede’nin sunduğu ‘Tarafsız Saha’ adlı futbol programı yayınlandı, hem de banttan!

* * *

ÜLKE TV’de ise Fatih Camii’nin tarihçesinin anlatıldığı bir program ekranlardaydı.

Sevgili Dostlar, hep televizyonları yazmak gibi bir planım yok!

Bu sütunlar babamın malı değil!

Güneş gazetesinin gazete olduğu yıllardan bugünlere uzanan onlarca yıllık medya tecrübemi sizlerin emrine sunmak için sabırsızlandığımı itiraf etmeliyim.

Rahmetli Talat’ın kahvesinden, sevgili Uğur Dündar’ın kaptanlığındaki yıllarımızdan, muhabirlik yıllarında birlikte habere koşturduğum sonra ‘büyük gazete patronu’ olan Zafer Mutlu ile geçen günlerimizden bugüne uzanan yılların değerli anıları, sizlerle paylaşacak çok şeyler var.

Neyse, çok yakında diyeyim.

Bana müsaade.

Sevgili Dostlarım, yarın devam ederiz inşallah! 

KESKİN KALEM

E-Mail: medyaradar@gmail.com
15 Temmuz gecesi NTV: Yanlış ata oynuyorsunuz beyler!15 Temmuz gecesi NTV: Yanlış ata oynuyorsunuz beyler!Medyaradar'ın gizemli yazarı Keskin Kalem, bugün 15 Temmuz...
O artık Kaybedenler Kulübü'nün malzemecisi bile olamaz!O artık Kaybedenler Kulübü'nün malzemecisi bile olamaz!Keskin Kalem'in hedefinde sarfettiği sözler nedeniyle...
Keskin Kalem Habertürk yazarına ateş püskürdü: Bu kadar yazmaya bile değmezsin!Keskin Kalem Habertürk yazarına ateş püskürdü: Bu kadar yazmaya bile değmezsin!Medyaradar'ın müptelası olduğunuz usta yazarı Keskin Kalem...
Keskin Kalem yazdı: Mücahid Ören o isme 'buraya kadar' dedi, gönderdi!Keskin Kalem yazdı: Mücahid Ören o isme 'buraya kadar' dedi, gönderdi!Medyaradar'ın usta yazarı Keskin Kalem, İhlas Medya...
Geç bunları Banu Güven, geç! Dününü bilmesem inanacağım...Geç bunları Banu Güven, geç! Dününü bilmesem inanacağım...Medyaradar'ın gizemli yazarı Keskin Kalem, iki günlük bir...
Keskin Kalem yazdı: Bombalı motosiklet patladı, televizyonlar 'Son Dakika' sınavında ne yaptı?Keskin Kalem yazdı: Bombalı motosiklet patladı, televizyonlar 'Son Dakika' sınavında ne yaptı?Medyaradar'ın gizemli yazarı Keskin Kalem, İstanbul...
Keskin Kalem'den ortaya karışık: A Haber'e hayranım, TV spikerlerine erken karne ve ekranlardan silinip gidenlerA Haber'e hayranım, TV spikerlerine erken karne ve ekranlardan silinip gidenler!Medyaradar'ın gizemli yazarı Keskin Kalem bugün Ertuğrul...
Keskin Kalem Sinan Çetin'e seslendi: Huzur tamam da vicdan rahat mı?Keskin Kalem Sinan Çetin'e seslendi: Huzur tamam da vicdan rahat mı?Keskin Kalem kamuoyunda tartışma yaratan yönetmen Sinan...
CNN Türk, Habertürk ve NTV ekran yüzleri için erken karne!CNN Türk, Habertürk ve NTV ekran yüzleri için erken karne!Medyaradar'ın usta yazarı Keskin Kalem, yeni yayın dönemine...
Aydın Doğan'ın Aydın Doğan'ın "basın özgür değil" diyen yazarları nerelerdesiniz?Medyaradar'ın gizemli yazarı Keskin Kalem Mehmet Ali...
Keskin Kalem yazdı: FETÖ'cü polis müdürlerine 'Emrinizdeyiz' diyen ünlü gazeteci ve yaveri kim?Keskin Kalem yazdı: FETÖ'cü polis müdürlerine 'Emrinizdeyiz' diyen ünlü gazeteci ve yaveri kim?Medyaradar'ın usta yazarı Keskin Kalem, günlerdir...
Gülen'in elini öptürmediği CNN Türk sunucusu ve belalısıyken sus pus olan yazar!Gülen'in elini öptürmediği CNN Türk sunucusu ve belalısıyken sus pus olan yazar!Medyaradar'ın gizemli yazarı Keskin Kalem arşive daldı...
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
 • Hürriyet Gazetesi
 • Sabah Gazetesi
 • Sözcü Gazetesi
 • Milliyet Gazetesi
 • Habertürk Gazetesi
 • Posta Gazetesi
Diğer gazeteler için tıklayınız

RATING( 23 Ekim 2016 Pazar )

# PROGRAM RT SH
AB GRUBU
 • 1O SES TURKIYE6.5418.15
 • 2O SES TURKIYE OZET5.1615.06
 • 3HAYAT BAZEN TATLIDIR4.8212.79
 • 4SEVIYOR SEVMIYOR4.1310.78
 • 5ATV ANA HABER3.9312.84
 • 6HUKUMET KADIN (T.S)3.519.38
 • 7GULBIN TOSUN ILE FOX ANA...3.3811.03
 • 8O HAYAT BENIM3.168.51
 • 9KANAL D ANA HABER2.748.76
 • 10SHOW ANA HABER2.739.03
>tümü için tıklayın
TOTAL
 • 1O SES TURKIYE5.1614.34
 • 2HAYAT BAZEN TATLIDIR5.1512.99
 • 3O HAYAT BENIM5.0213.37
 • 4ATV ANA HABER4.7114.09
 • 5SHOW ANA HABER4.6414.03
 • 6O SES TURKIYE OZET3.9510.68
 • 7SEVIYOR SEVMIYOR3.819.82
 • 8GULBIN TOSUN ILE FOX ANA...3.6210.8
 • 9HABER ONU3.5912.71
 • 10HUKUMET KADIN (T.S)3.569.03
tümü için tıklayın

TİRAJ( 26 Eylül 2016 - 03 Ekim 2016 )

# GAZETE BU HAFTA GEÇEN HAFTA
 • 1HÜRRİYET330.183331.213
 • 2SABAH307.352308.253
 • 3POSTA304.034304.878
 • 4SÖZCÜ303.465301.062
 • 5HABERTÜRK231.495245.601
 • 6PAS FOTOMAÇ145.400145.031
 • 7TÜRKİYE141.539141.079
 • 8MİLLİYET140.997141.236
 • 9FANATİK114.881117.579
 • 10YENİ ŞAFAK112.232112.564
>tümü için tıklayın

MEDYARADAR FACEBOOK'TA

DİĞER HABERLER
  HAFTANIN FİLMLERİ
  Cine Radar
  Yılın aşk filmi sinemalarda: Nejat İşler Serenay'a körkütük aşık!Nejat İşler Serenay'a körkütük aşık!
  Sinemalarda Cehennem macerasıSinemalarda Cehennem macerası
  Tamer Karadağlı’dan Prens olur mu?Tamer Karadağlı’dan Prens olur mu?
  Köri soslu gişe komedisi: Bir Baba Hindu!Köri soslu gişe komedisi: Bir Baba Hindu!
  Adana Film Festivali'nin en iyi filmi hangisi?Adana Film Festivali'nin en iyi filmi hangisi?