• Mehmetçik-Kut’ül Amare’ye dev plato!

 • 10 1
  Mehmetçik-Kut’ül Amare’ye dev plato!

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dizi yapılmasını istediği ‘Kut’ül Amare’ için geri sayım başladı. Ön hazırlığı iki yıl önce başlayan dizide Kut’ül Amare şehrinden kullanılacak mekanlar, aslına uygun olarak yapıldı.

 • 10 2
  Mehmetçik-Kut’ül Amare’ye dev plato!

  Milliyet yazarı Ali Eyüboğlu Riva’daki 180 dönüm arazi üzerinde ‘Mehmetçik-Kut’ül Amare’nin dev platolarını, dizinin senaristi ve yapımcısı Mehmet Bozdağ ile yönetmeni Mustafa Şevki Doğan’la gezdi.

 • 10 3
  Mehmetçik-Kut’ül Amare’ye dev plato!

  Mehmetçik’i Bozdağ Film adına çekecek Bozdağ, senaryosunu yazıp, yapımcılığını üstlendiği diziyle ilgili şunları söyledi:

  “Üç sezonluk bir iş planladık. Birinci sezonda ‘Mehmetçik-Kut’ül Amare’yi, ikincisinde ‘Mehmetçik-Seydi Beşir’i, üçüncüde ‘Mehmetçik-Milli Mücadele’yi çekeceğiz. 1914 yılında başlayıp 1916 sonuna kadar 1. Dünya Savaşı’ndan Kurtuluş Savaşı’na uzanan süreci anlatacağız bu dizide. Mehmetçik’in ilk sezonunda gönüllülerden oluşan 700 kişilik Osmanlı Taburu’nun seçmeleriyle başlayacak dizi. Osmanlı Taburu’na girmeye hevesli üniversite öğrencisi Mehmet (İsmail Ege Şaşmaz), elemeleri geçer.

 • 10 4
  Mehmetçik-Kut’ül Amare’ye dev plato!

  Bunun mutluluğuyla dolaşırken Mehmet, Osmanlı Taburu’nu savaşa hazırlayan komutan Süleyman Askeri (Kaan Taşaner) ile İngiliz casus P. Cux (İlker Aksum) arasında çarşıda çıkan çatışmada yaralanır. Mehmet, kırılan ve kangren olan ayağına rağmen gizlice kaçak olarak biner Osmanlı Taburu’nu Bağdat’a götürecek trene. Mehmet’in rüyasında gördüğü Arap aşiretinden Zeynep’le karşılaşır bu yolculukta.”