Malatya'da toplu açılış töreni

- Erdoğan: (3)- "Fırat Kalkanı Harekatı ile Suriye'deki terör oluşumu projesinin kalbine soktuğumuz hançeri, yeni hamlelerle genişletmekte kararlıyız. Çok yakında bu konuda yeni ve önemli adımlarımız olacak"- "Suriye'de bu süreç böyle devam etmeyecek. FETÖ ihanetini nasıl başarısızlığa uğrattıysak..

GÜNCEL

MALATYA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Fırat Kalkanı Harekatı ile Suriye'deki terör oluşumu projesinin kalbine soktuğumuz hançeri, yeni hamlelerle genişletmekte kararlıyız. Çok yakında bu konuda yeni ve önemli adımlarımız olacak." dedi.

Erdoğan, Malatya Büyükşehir Belediye binası yanında bulunan miting alanında düzenlenen, "Malatya Stadyumu ve Yapımı Tamamlanan Diğer Tesislerin Toplu Açılış Töreni"nde vatandaşlara hitap etti.

Erzurumlu İbrahim Hakkı'nın "Hak şerleri hayr eyler, zannetme ki gayr eyler, Arif anı seyr eyler, Mevla görelim neyler, neylerse güzel eyler." dizelerini anımsatan Erdoğan, hem terör örgütleri hem de ekonomik tehditlerle yürütülen saldırılara rağmen Türkiye'nin her geçen gün daha da güçlenerek yoluna devam ettiğini söyledi.

Rüzgar enerjisi santralleriyle ilgili bir ihale yapıldığını hatırlatan Erdoğan, "8 dünya ülkesi, bunların 4 tanesi Alman, Türk firmalarıyla ortak ihalelere girdiler. Bu ihalelerin sonunda dünyada bir rekor oldu. Ondan kısa bir süre önce güneş enerjisinde de başarılı bir ihale oldu. Bu, elektrik enerjisi fiyatlarının yakın bir zamanda düşeceğinin sinyalidir." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

"Fırat Kalkanı Harekatı ile Suriye'deki terör oluşumu projesinin kalbine soktuğumuz hançeri, yeni hamlelerle genişletmekte kararlıyız. Çok yakında bu konuda yeni ve önemli adımlarımız olacak. Suriye'deki meselenin bir terör örgütü ile mücadele sınırlarının çok ötesine taştığı artık açıkça ortadadır. Suriye'de etkisiz hale getirilen terörist sayısından 50 kat, 100 kat daha fazla sivil ölüm yaşanıyor olmasını kimse izah edemez. Bu katliama 'dur' demek, insanlığın ortak görevidir. Biz, üzerimize düşenleri yaptık, yapıyoruz, yapacağız. İstiklalimize ve istikbalimize yönelik senaryoları bozmanın bedelini kendi topraklarımızda ödemektense Suriye ve Irak'ta ödemeyi tercih ederiz. Buralarda yaşayan kardeşlerimizin, masumların, mağdurların feryatlarına kulak tıkama hakkına da sahip değiliz."

- "Muhacirler var, ensar var, biz ensar olmaya talibiz"

"Türkiye'deki 3 milyon Suriyeliyi tartışanların asıl aynı durumun kendi başımıza gelmesi halinde karşılaşacağımız felaketi hesaplaması lazım." diyen Erdoğan, alanda "Recep Tayyip Erdoğan" adında Suriyeli bir çocuk ile tanıştığını belirterek, "Annesi de orada ve şimdi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. Dört çocuğundan bir tanesi." dedi.

Erdoğan, "Muhacirler var, ensar var, biz ensar olmaya talibiz. Muhacirlere de gönlümüzü açtık ve onları kucaklayacak kadar bizde gönül zenginliği var. Suriye'de bu süreç böyle devam etmeyecek. FETÖ ihanetini nasıl başarısızlığa uğrattıysak, bu mücadelemizi durdurmak veya rayından çıkartmak için atılabilecek diğer adımları da akamete uğratacak güce ve inanca sahibiz." diye konuştu.

- "Herkes emin olsun ki biz burada olacağız"

Kendilerini dev aynasında görenlerin, yarın nerede, ne durumda olacaklarının bilinemeyeceğini ifade eden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Herkes emin olsun ki biz burada olacağız. Bunun için ne diyoruz? Tek millet. Türk'üyle, Kürt'üyle, Laz'ıyla, Çerkez'iyle, Gürcü'süyle, Abazası'yla, Romanı'yla, Boşnağı'yla, Arnavutu'yla, 80 milyon tek millet. Şüphe var mı? İki, tek bayrak, işte bayrak. Rengi şehidimizin kanının rengi, hilal bağımsızlığımızın ifadesi, yıldız şehitlerimizin ta kendisi. Tek bayrak, eşi benzeri olamaz. Üç, 'Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.' Tek vatan, 780 bin kilometrekareyle tek vatan. Bunu kimse bölemez, bölmeye de gücü yetmez. Bölmeye gayret edenler şimdi nerede? Kimi yurt dışında, kimi cezaevlerinde, kimisi dağlarda. Güvenlik güçlerimiz bunları inlerine kadar kovalıyor mu? Kovalamaya devam edeceğiz. Durmak yok, yola devam. Milletimizin huzurunu kaçıramayacaklar. Bu vatanımızı bölmek isteyenlerin akıbeti bilsinler ki karanlıktır."

Dördüncü başlığı "tek devlet" olarak açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, devlet içinde devlete asla müsamaha göstermeyeceklerini vurguladı.

- "Kainatın imamıymış. Ne imamı ya?"

"Bu devlet Türkiye Cumhuriyeti devletidir." diyen Erdoğan, şöyle konuştu:

"Devletimiz içinde devlet kurmak isteyenleri biliyoruz, işte birisi Pensilvanya'ya gitmiş. Orada. Gelsene, niye gelemiyorsun? Niye oralara sığınıyorsun. Aldın yanına bütün alçakları, onlarla beraber sana 400 dönüm arazi tahsis ettiler, oradan dünyaya hükmetmeye çalışıyorsun. Kainatın imamıymış. Ne imamı ya, ne imamı? Bir kısmını da nereye gönderdiler? Almanya'ya. Bir kısmı da Almanya'da, Avrupa'da. Almanlarla da araları iyi. Bir kısmı Hollanda'da. Bir kısmı Belçika'da. Hepsi birleştiler, bütünleştiler ve şimdi Tayyip Erdoğan'a oralardan meydan okuyorlar. Hepiniz toptan gelin. Bizim Rabbimizden başka hiçbir güce borcumuz yok. Onun için de hiçbir gücün önünde eğilmedik. Sadece rükuda Allah'ın huzurunda eğildik, o kadar. Onun için de tek devlet noktasında zaten hassasiyetimiz bellidir, o da Türkiye Cumhuriyeti devletidir. Onun dışında lafügüzaftır. Onun için kimse bize bir şeyler uydurmaya gayret etmesin. Kusura bakmasınlar."

Son yıllarda yaşanan sıkıntıların ekonomide, büyümede, ihracatta, yatırımda, turizmde, istihdamda olumsuz yansımalarının olduğunu belirten Erdoğan, Türkiye'yi terörle, bölgesel krizlerle alt edemeyenlerin, "acaba ekonomide netice alabilir miyiz?" diyerek ellerini ovuşturduklarını dile getirdi.

- "Pek çok ülkede olmayan bir büyümeyi geçen yıl sağladık"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hamdolsun ekonomideki sıkıntılı süreci geride bırakmaya başladık. Turizm, ihracat canlanıyor ve yüzde 2,9 gibi pek çok ülkede olmayan bir büyümeyi geçen yıl sağladık." dedi.

Bu yılın ilk çeyreğinde ise yüzde 5 büyüme oranına ulaştıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin gerçek potansiyeline doğru yürüdüğünü vurguladı.

İhracatta da güzel haberler geldiğini bildiren Erdoğan, en son Temmuz ayında yıllık ihracatın yeniden 150 milyar doları aştığını söyledi.

Yılın 7 aylık dönemindeki ihracat artışının da bir önceki yıla göre yüzde 11'e yaklaştığına işaret eden Erdoğan, turizmde de hızlı bir toparlanma sürecine girildiğini kaydetti.

Bu yılın ilk yarısında yüzde 14'ün üzerinde yabancı ziyaretçi artışı sağlandığını bildiren Erdoğan, temmuz ve ağustosta bu oranların çok daha yükseleceğinin görüldüğünü aktardı.

- "İşsizlik oranı düşüyor, enflasyonda tek haneli rakama düştük"

Yatırımların da kimi batılı ülkelerin gayretlerine rağmen hızla arttığını söyleyen Erdoğan, "İşte rüzgar enerjisini söyledim. Uluslararası yatırımcıların ülkemize olan ilgisinde gözle görülür bir artış var. İşsizlik oranı düşüyor, enflasyonda tek haneli rakama düştük. Her alanda verilen teşvikler, adeta bir can suyu gibi ekonomide yeniden çarkların dönmesini sağladı." dedi.

Girişimcilerin, esnafın ve sanayicinin geleceğe güvenle bakmaya başladığına vurgu yapan Erdoğan, 2019'da yapılacak seçimlere kadar Türkiye'nin yeniden eski ritminin de üzerinde bir yükseliş trendine kavuşacağını söyledi.

Erdoğan, şunları kaydetti:

"Hemşehriniz, değerli dostum Erman Bey, Rönesans, İstanbul'da dev bir şehir hastanesi yapıyor. Japonlarla bir kredi anlaşması yaptılar. Yaklaşık 1,5 milyar dolar. Bak şimdi bu hastane 36 ayda bitecek. 2 bin 500 yataklı dev bir şehir hastanesi. Japon işte, hemşehriniz, değerli dostum Erman Bey'e inandı, güvendi, bu krediyi verdi ve Türkiye'ye giriyor. Türkiye bak nereden nereye geliyor. Milletimin her bir ferdine seslenmek istiyorum; ülkenize güvenin, devletinize sahip çıkın, geleceğinize sımsıkı sarılın. Terör örgütlerine kök söktüren, bölgede üzerine oynanan oyunları birer birer bozan Türkiye, 2023 hedeflerine mutlaka ulaşacak, oradan aldığı güçle 2053 ve 2071 vizyonlarını hayata geçirecektir. Biz milletimizle birlikte buna inanıyoruz, inandığımız için güçlüyüz. Rabbim yar ve yardımcımız olsun."

- Notlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyet, havaalanından şehir merkezine seyir halindeyken bir grup atlı, havaalanı kavşağında Erdoğan'ı karşıladı.

Yazıhan Atlı Cirit ve Binicilik İhtisas Kulübü üyeleri tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sevgi gösterisinde bulunulurken, kulüp üyeleri atlarla bir süre Cumhurbaşkanlığı otobüsüne eskortluk yaptı.

Tören alanına Cumhurbaşkanlığına ait otobüsle gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, protokoldeki yerine oturduktan sonra, ismi "Recep Tayyip" olan küçük bir çocuğu kucağına alarak sevdi. Daha sonra yerinden kalkan Erdoğan, yanına gittiği çocuğun annesiyle bir süre konuştu.

Erdoğan, özel harekat üniforması giyen bir çocukla da sohbet etti.

Toplu açılış töreninde Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, bölge milletvekilleri ile AK Parti teşkilatı üyeleri de hazır bulundu.

Konuşmalar sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malatya Stadyumu'nun açılışını yaptı. Erdoğan, statta bulunan Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak'a video konferansla bağlandı.

Bakan Bak, stadyumun inşasında emeği geçenlere teşekkürlerini ileterek, Malatyaspor'a yeni sezonda başarılar diledi.

Erdoğan, daha sonra beraberindekilerle, Malatya Stadyumu ve yapımı tamamlanan diğer tesislerin açılış kurdelesini kesti.

(Bitti)Etiketler :
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
 • Hürriyet Gazetesi
 • Sabah Gazetesi
 • Sözcü Gazetesi
 • Milliyet Gazetesi
 • Habertürk Gazetesi
 • Posta Gazetesi
Diğer gazeteler için tıklayınız

RATING( 17 Temmuz 2018 Salı )

# PROGRAM RT SH
AB GRUBU
 • 1ERKENCI KUS7.3824.51
 • 2ERKENCI KUS (OZET)3.7615.79
 • 3GULDUR GULDUR SHOW (TKR)2.859.94
 • 4FOX ANA HABER2.5413.69
 • 5SHOW ANA HABER2.5113.52
 • 6MAD MAX OFKELI YOLLAR (Y.S)2.429.15
 • 7CARKIFELEK1.826.7
 • 8GOREVIMIZ TEHLIKE (Y.S)1.816.35
 • 9HABER ONU1.7411.45
 • 10DEMET AKBAG ILE COK...1.710.89
>tümü için tıklayın
TOTAL
 • 1ERKENCI KUS8.328.41
 • 2ERKENCI KUS (OZET)3.9816.23
 • 3FOX ANA HABER2.814.65
 • 4MAD MAX OFKELI YOLLAR (Y.S)2.559.53
 • 5SHOW ANA HABER2.3512.29
 • 6GULDUR GULDUR SHOW (TKR)2.338.3
 • 7CARKIFELEK1.917
 • 8ATV ANA HABER1.638.52
 • 9GOREVIMIZ TEHLIKE (Y.S)1.626.03
 • 10TEMEL ILE DURSUN...1.6212.94
tümü için tıklayın

TİRAJ( 18 Haziran 2018 - 25 Haziran 2018 )

# GAZETE BU HAFTA GEÇEN HAFTA
 • 1SABAH316.356294.008
 • 2SÖZCÜ312.768288.884
 • 3HÜRRİYET288.481272.703
 • 4POSTA210.438194.616
 • 5HABERTÜRK181.967186.496
 • 6TÜRKİYE129.810125.007
 • 7MİLLİYET128.477127.175
 • 8TAKVİM115.628112.542
 • 9PAS FOTOMAÇ114.475117.976
 • 10YENİ ŞAFAK111.625106.988
>tümü için tıklayın

MEDYARADAR FACEBOOK'TA

DİĞER HABERLER