Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş: (2)

- "(Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin bağımsızlık referandumu) Siyasi etkisi olacaktır ama hukuki olarak etkisi olmayan bir referandum olacaktır" - "(Belçika yargı organlarının PKK'yı terör örgütü olmaktan çıkarması) Herhangi bir terör örgütü, diyelim PKK, bugün sizin işinize yarıyor olabilir, Türkiye.

GÜNCEL

İSTANBUL (AA) - Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin (IKBY) bağımsızlık referandumuna ilişkin, "Siyasi etkisi olacaktır ama hukuki olarak etkisi olmayan bir referandum olacaktır." dedi.

Bakan Kurtulmuş, CNN Türk'te yayınlanan "Hafta Sonu" adlı programda, sunucu Hakan Çelik'in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Belçika'da yargı organlarının PKK'yı terör örgütü olmaktan çıkardığının hatırlatılması üzerine Kurtulmuş, bu konuyu takip ettiklerini dile getirdi. Avrupa'da bazı ülkelerin Türkiye karşıtı örgütlere ciddi destek sağladığını belirten Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Bu son derece yanlıştır, dostluğa, müttefikliğe sığmaz. Bunu yapan ülkelere genel olarak şu çağrıda bulunmak isteriz: Herhangi bir terör örgütü, diyelim PKK, bugün sizin işinize yarıyor olabilir, Türkiye karşıtı birtakım siyasi gerekçelerle... Ama yarın bir gün bu örgütlerin hepsi öyle bir yapıya sahiptir ki döner sahibini ısırır. Dolayısıyla hiçbir terör örgütünden, hiçbir terör örgütünü desteklemekten, hele hele 'Demokratik kuralları esas aldım.' diyen hiçbir ülkeye zerre miktarda fayda olmaz. Belçikalılar da bunu bir kere daha gözden geçirsinler. Yarın bir gün onların da başına bela olur. Zaten Avrupa'da uzun süredir PKK'nın Avrupa Birliği terör listesinden çıkarılması ve legal bir siyasi örgütmüş gibi algılanması yönünde çok yoğun kulisler yapılıyor. Bu propagandanın bir parçası haline Belçika gelmesin. Bu, Belçika'ya zarar verir. Yani bizim için PKK zaten somut bir düşman, tehdit. Zaten fiilen bu mücadeleye içeride veya dışarıda devam ediyoruz. Bizim bir eksik, bir fazla fark etmez ama Belçika için fark eder. Belçika, Türkiye halkının, aziz milletimizin lüzumsuz yere düşmanlarıyla iş birliği yapmış görüntüsünü açık bir şekilde ortaya koyar ve bunun altında kalır."

- "Akıllı bir siyaset olmasa gerek"

Kurtulmuş, Belçika'da alınan bu karara yönelik diplomatik yönden müdahalelerin yapıldığını kaydetti. Belçika ile birçok ortaklıkları olduğuna değinen Kurtulmuş, yapılanın yanlış olduğunu anlatmaya çalıştıklarını ifade etti.

Belçika'da çok sayıda Türk yaşadığına işaret eden Bakan Kurtulmuş, "Üç beş PKK'lı terörist için oradaki yüz binlerce Türk vatandaşını uzaklaştırmak herhalde akıllı bir siyaset olmasa gerek." diye konuştu.

Terör örgütü PKK'nın "legalize" edilmesinin Türkiye için önemli bir sorun oluşturacağının altını çizen Kurtulmuş, diplomatik anlamda önemli çalışmalar yürütüldüğünü kaydetti. Bölgede PYD ve YPG'nin "orta çaplı bir düzenli orduya" kavuşturulduğunu anlatan Kurtulmuş, bu örgütlere silahların da "müttefik" olduğu düşünülen ülkelerce verildiğine işaret etti.

Verilen desteğe, DEAŞ ile mücadelenin gerekçe gösterildiğini belirten Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sahadaki bu fiili gelişmenin siyasi yansımaları Avrupa'ya da olacak. Türkiye'nin içerisine oldu. Eylemlerin bir dönem çok artmış olması, eğer milli güvenlik hassasiyetiyle çukur eylemlerine müdahale edilmemiş olsaydı, belki bugün Türkiye'de başka bir şey konuşuyor olacaktır. Dolayısıyla çok ağır bir tabloyla karşı karşıyayız ama neyin ne olduğunu biliyoruz, kimin kimlerle ne irtibatı olduğunu biliyoruz, kimin hangi demeci verdiği zaman ne kastettiğini biliyoruz, kimin kime hangi silahı verdiğini biliyoruz ve Avrupa'da kimin kimlerle iş tuttuğunu biliyoruz. Dolayısıyla bunların bütün tedbirlerini alıyoruz."

- "Terör örgütleri araç"

Bakan Numan Kurtulmuş, terör örgütleri üzerinden kalıcı politik atmosferin oluşturulamayacağını kaydetti. Terör örgütlerinin "araç" olduğunu, ABD'lilerin de terör örgütleriyle ilgili, "Bunlarla taktiksel ilişki kuruyoruz." dediğini aktaran Kurtulmuş, "Açıkça söylüyor adam, 'Kullanacağız, çöp tenekesine atacağız.' Bu anlamda bizim Kürt kardeşlerimizin de en azından bu tür açık demeçlerle akıllarını başlarına alması lazım." diye konuştu.

Ruanda'yı örnek gösteren Kurtulmuş, bu ülkede yaşanan iç savaşta 1 milyonu aşkın insanın öldüğünü hatırlattı. O gün savaşan grupların hiçbirisinin yüzüne bugün bakılmadığını anlatan Kurtulmuş, sonuçta "Afrika'nın Torosları" diye tanımladığı Ruanda'nın, emperyalist devletlerin eline geçtiğini söyledi.

Güney Afrika'da ve Orta Doğu'da da benzeri olayların yaşandığının altını çizen Kurtulmuş, "Lübnan iç savaşını kim kazandı? Suriye paramparça oldu, Suriye'deki savaşı kim kazandı? Irak'ı paramparça yaptılar, daha da parçalamak istiyorlar. Yemen bölündü, kim kazandı? Çok açık, bölgede stratejik olarak bölge halklarının iç savaşlarından, çatışmalarından, bölünmelerinden kazanan tek ülke İsrail. Böyle bakmak lazım. İsrail bölgede rahatlıyor. Muhtemelen kendisince rakiplerini diskalifiye etmiş oluyor. Bu anlamda Kuzey Irak'taki referanduma da Kürt kardeşlerimizin bu gözle bakması lazım." değerlendirmesinde bulundu.

- Türkiye-İsrail ilişkileri

Türkiye ile İsrail arasındaki normalleşmede adımların atıldığını hatırlatan Kurtulmuş, bu normalleşmenin hızlandırılabilmesi veya beklendiği şekilde yürütülebilmesi için İsrail'in özellikle bölgedeki tansiyonu artıracak tavırlarını bırakması gerektiğini vurguladı.

Bakan Kurtulmuş, Mescid-i Aksa'da yaşanan zulümler ve İsrail'in Kuzey Irak'taki referandum ile ilgili görüşlerinin normalleşmenin önünü açacak tutumlar olmadığına işaret etti.

Kudüs'e giden Türk turistlere de bazı zorluklar çıkarıldığını belirten Kurtulmuş, Türk ziyaretçilerin İsrail'i ziyaret etmesinden korkulmamasını isteyerek, "İsraillilerin ürkmesine gerek yok. Bu süreci kolaylaştırmaları gerekir. Kendilerinin de lehinedir. Kendileri bu şekilde dışarıdan bir turist topluluğunu çekmiş olacaktır." dedi.

- "Barzani 'Merkez benim' demek istiyor"

Kurtulmuş, Kuzey Irak'taki referandum kararının aslında bölgesel Kürt hareketi için bir iç liderlik meselesinin yansıması olduğunu dile getirdi. Batı dünyasında, "Kürdistan"ın kurulmasına yönelik destek olduğunu ancak henüz bir müttefikliğin oluşmadığını ifade eden Kurtulmuş, Barzani'nin çıkışının, "Merkez benim" mesajı taşıdığını dile getirdi. Referandumun sonuçlarının Irak Anayasası bakımından da geçerliliğinin olmadığını belirten Kurtulmuş, "Siyasi etkisi olacaktır ama hukuki olarak etkisi olmayan bir referandum olacaktır." dedi.

Bölgedeki hiçbir bölünmenin bölge halklarına yararı olmayacağına işaret eden Kurtulmuş, hiçbir ülkenin, "Bölündük de rahat ettik." demediğini dile getirdi.

Bölünmenin, çatışan taraflara ağır bedeller ödettiğini vurgulayan Kurtulmuş, "Kürt kardeşlerim bu konuda hassas olsunlar, uyanık olsunlar. Üç beş yerden kulaklarına sufle edilen birtakım sözler karşılığında o bölgeyi sonu belli olmayan bir maceranın içerisine itmesinler. Bizim beklentimiz bu. Kaldı ki Barzani yönetimiyle çok yakın ilişkileri olan bir ülkeyiz. En zor zamanlarında Türkiye olarak Barzani yönetiminin yanında olduk, yanında durmaya da devam ediyoruz." açıklamasında bulundu.

- Tuğluk'un annesinin cenaze töreninde yaşananlar

Bakan Kurtulmuş, Aysel Tuğluk'un annesi Hatun Tuğluk'un cenazesinde yaşanan olaylarla ilgili de şunları söyledi:

"Aslında biraz belki komplocu olacak ama ben orada yaşananın bu söylediğiniz bölgenin dağılması, parçalanması sürecinin dışında bir iş olmadığı kanaatindeyim. Fevkalade ayıp, çirkin, insanlık dışı, Müslümanlık dışı, ahlak dışı bir olaydır. Hassasiyete bakar mısınız? Böyle hassas bir dönemde hem de Ankara'nın merkezinde bir yerde bir kişi, kim olursa olsun, bir kere bizim öyle bir inancımız var ki kim olursa olsun istediği şekilde gömülmek, istediği şekilde defin törenlerinin yapılmasında özgürdür. Ailesi, kendi inançlarına göre onları defneder. Burada Kürt hassasiyetini kaşıyan açık bir provokasyon olduğu görülüyor. Soruşturmaları yapılıyor. 'Üç beş serseri bir araya geldi, haddini bilmez bir araya geldi bunu yaptı' değil. Bütün puzzle'ı üst üste koyduğunuz zaman böyle bir şey olduğu anlaşılıyor."

Alevi-Sünni meselesinin de Türkiye'nin "hassas fay hatlarından" olduğunun altını çizen Kurtulmuş, saldırının hem etnik hem de dini kimliğe yönelik yapıldığını vurguladı.

Bu saldırının "tesadüf olduğunu" düşünmediğini dile getiren Kurtulmuş, "Bir de politik olarak bu olay kime yaradı? Baktığınız zaman, halkın nezdinde özellikle doğu bölgesinde Kürt kardeşlerimizin nezdinde köşeye sıkışmış, eli silahlı, eli kanlı PKK'nın propaganda yapmasına zemin hazırlayan bir ortam oldu. Böyle baktığınız zaman önemli bir olay bu. Sonuna kadar lanetliyoruz, insanlık dışı, vicdan dışı bir olay. Kabul etmek mümkün değil. İnşallah failleri ve arkasındaki bağlantıları çok kısa süre içinde ortaya konulur, Türkiye bu ayıbı bir daha konuşmaz ve yapanlardan da hesabını sorar." dedi.

- "Çok ciddi hırsızlıklar, talanlar söz konusu"

Kurtulmuş, Türkiye'den kaçırılan eserlerin tek tek takip edildiğini ve Louvre Müzesi'ndeki bazı eserlerin Türkiye'ye getirilmesi için yazışmaların sürdüğünü dile getirerek, 17 ülkede Türkiye'den götürülmüş eserler olduğunu söyledi.

Herakles Lahdi'nin getirilmesinin kolay olmadığını ifade eden Kurtulmuş, lahdin İsviçre'de bulunduğunun tespit edildiğini, 5-6 yılda bunun peşine düşüldüğünü ve yazışmalarla ispat edildiğini anlattı. Kurtulmuş, "Önce bir gümrük alanında olduğu tespit edildi, orada ele geçirildi. Tam hafiyelik... İnşallah müzeye konulma törenini yapacağız önümüzdeki günlerde." diye konuştu.

Kurtulmuş, Orta Doğu'daki savaşın kültür ve sanatla ilgili kısmı olduğuna işaret ederek, "Esas soyguncular orada. Bir tarih müzesi gibi olan Halep, Şam'daki o güzel müzeler... Göreceksiniz birkaç sene sonra Avrupa'daki falanca müzede sergilenmeye başlayacak. Bu, sadece halkların öldürülmesi değil, aynı zamanda burada çıkarılan bu savaşlar medeniyetlerin de öldürülmesidir. Burada da çok ciddi hırsızlıklar, talanlar söz konusudur. Şam'ın, Halep'in o güzel eserlerinin, muhteşem tarihi güzelliklerinin hangi müzede sergileneceğine şahit olacağız." ifadelerini kullandı.

"Bu eserleri geri vermeyen ülkelerin Türkiye'de kazı yapmaları engellenecek mi?" sorusu üzerine Kurtulmuş, kazı yapılması için verilen özel izinler konusunda benzer hassasiyetlerin takip edildiğini, bazıları için verilmiş izinlerin dahi kullandırılmadığı durumlar olduğunu söyledi. Kurtulmuş, "Ülkeye kazı yapma izni değil, yanlış anlaşılmasın. Diyelim ki Alman bir heyet, bizim buradaki kazıları yapmak için davet ediliyor, çağrılıyor ve onlar bir ülkeye verilen izin olarak görülmüyor." dedi.

- "Yeni bir istihdam kapısı gibi bir durum olmayacak"

Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, gelecek dönem bakanlığa alınacak personel sayısına ilişkin soruya, "Bakanlığımızda 25 bine yakın personel var. Çok büyük rakamlarla personel almak değil, ihtiyacımız olan alanlarda stratejik alımlar yapılabilir. Bakanlık personel sayısı bakımından oturmuş bir bakanlık. Yeni bir istihdam kapısı gibi bir durum olmayacak." karşılığını verdi.

Fındık konusunun da dikkatli şekilde takip edildiğini belirten Kurtulmuş, şu bilgileri paylaştı:

"Hiç kimse fındık üzerinden siyasi ve ticari bir takım rantlar devşirmeye kalkmasın, birtakım manipülasyonların peşinde olmasın. Fındık alımları serbest piyasa mekanizmasının olduğu yer fındık alımları da diğer stratejik ürünlerimizde olduğu gibi. Burada Toprak Mahsulleri Ofisi, devreye girerek bir dengeleme alımı yapıyor. Tarım Bakanımız, yeni göreve gelmiş olmasına rağmen fındık meselesinde işi sahiplendi. Biz de kendisiyle sürekli temas halindeyiz. Getirilen fındığın içerisindeki çürük oranlarının yüzde 3'ten yüzde 5'e çıkarılmasını, çatlak oranlarının da 2'den 7'ye çıkarılmasını kararlaştırdılar. Pazartesi, salı günü inşallah 40 milyon liralık yeni alım yapılacak. 15 gün olan ödeme süresi bir haftaya indirildi ve çok farklı yerlerde alımların yapılıp halkımızın mağdur edilmemesi için çalışmalar yapılıyor. Şimdiye kadar bu sene içerisinde alan bazlı destek olarak 841 milyon lira ödendi. Fındık, çok yakinen takip ettiğimiz bir üründür."

(Bitti)

Etiketler :
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
 • Hürriyet Gazetesi
 • Sabah Gazetesi
 • Sözcü Gazetesi
 • Milliyet Gazetesi
 • Habertürk Gazetesi
 • Posta Gazetesi
Diğer gazeteler için tıklayınız

RATING( 19 Ağustos 2018 Pazar )

# PROGRAM RT SH
AB GRUBU
 • 1THOR (Y.S)2.5611.83
 • 2GULDUR GULDUR SHOW (TKR)2.3110.5
 • 3YAPARSIN ASKIM2.2510.12
 • 4FOX ANA HABER HAFTA SONU2.1412.38
 • 5ERKENCI KUS (TKR)1.969.03
 • 66 SUPER KAHRAMAN (Y.S)1.537.28
 • 7MUMYA DONUYOR (Y.S)1.466.89
 • 8ATV ANA HABER1.438.26
 • 9ATLA GEL SABAN (T.S) (TKR)1.359.09
 • 10SHOW ANA HABER1.317.58
>tümü için tıklayın
TOTAL
 • 1YAPARSIN ASKIM3.412.47
 • 2MUMYA DONUYOR (Y.S)2.5610.06
 • 3GULDUR GULDUR SHOW (TKR)2.328.68
 • 4THOR (Y.S)2.288.68
 • 5FOX ANA HABER HAFTA SONU2.2811.84
 • 6ERKENCI KUS (TKR)2.188.23
 • 76 SUPER KAHRAMAN (Y.S)1.977.72
 • 8SHOW ANA HABER1.9610.15
 • 9ATV ANA HABER1.728.95
 • 10KORDUGUM1.619.8
tümü için tıklayın

TİRAJ( 23 Temmuz 2018 - 30 Temmuz 2018 )

# GAZETE BU HAFTA GEÇEN HAFTA
 • 1SABAH304.021307.247
 • 2HÜRRİYET289.648287.430
 • 3SÖZCÜ283.581281.944
 • 4POSTA222.456221.841
 • 5MİLLİYET129.053129.082
 • 6TÜRKİYE128.103128.042
 • 7TAKVİM116.221118.875
 • 8YENİ ŞAFAK111.522111.485
 • 9PAS FOTOMAÇ109.367107.001
 • 10GÜNEŞ105.097104.838
>tümü için tıklayın

MEDYARADAR FACEBOOK'TA

DİĞER HABERLER