Keskin Kalem yazdı: Bombalı motosiklet patladı, televizyonlar 'Son Dakika' sınavında ne yaptı?

Medyaradar'ın gizemli yazarı Keskin Kalem, İstanbul Yenibosna'da bombalı motosikletin patlatılmasının ardından televizyon kanallarını dolaştı. Kimine saydırdı, kimini alkışladı.

KESKİN KALEM

Keskin Kalem yazdı: Bombalı motosiklet patladı, televizyonlar 'Son Dakika' sınavında ne yaptı? Selam Sevgili Dostlar;

Yorucu ama benim açımdan keyifli bir hafta daha geride kaldı.

Rabbim hepimize sağlıklı, huzurlu, çoluk-çocuk ve torunlarla nice haftalar nasip etsin!

Giderek gelişen bir güven havası oluştu sizlerle aramda.

İlk hafta 4-5 mesaj, şimdi dün akşam itibariyle 20’den aşağı e posta gelmiyor.

Sağolun sevgili dostlarım.

Telefonlar da susmuyor!

Seven, nefret kusan tüm medya güzellerine, yakışıklılarına bir kez daha selam ediyorum.

Kiminiz neden sporu, ekonomiyi sunanlara ‘karne’ yok diye sitem de etti!

Tamam tamam, söz. Haftaya hazır ederim!

* * *

TELEVİZYONLARIN SON DAKİKA SINAVI

Aşağılık, korkak, vatan haini, alçak ve dış güçlerin tetikçisi pislikler dün memleketimizin birlik, beraberlik ve kardeşlik yapısına yine saldırı düzenlediler.

Alçak hainler, İstanbul Yenibosna’da, TGRT Haber ile İHA merkezlerine 2-3 dakika uzaklıkta 75. Yıl Polis Merkezi ve Bahçelievler Askerlik Şubesi yakınında bombalı motosikleti patlattılar. Ortalık kana bulandı. Saatler 15.50’yi gösteriyordu.

Haber kanalı olarak ilk göz ağrımız NTV açıktı.

Sonra sırasıyla elde kumanda tüm haber veren kanallarda dolaşıp durdum!

Bir yandan olup biteni öğrenmeye çalışırken diğer yandan ağzıma ne geldiyse saydırdım.

Torun duyacak falan demeden bağırmışım.

Çılgına döndüm, öfkemi anlatamam. Elimdeki fındık kâsesini yere düşürdüm, okumadığım beddua kalmadı.

Televizyonun karşısından kalktığımda saat 18’e geliyordu!

Memleketin marka ajansı İHA, ilk görüntüleri dünyaya servis etti. Bir İHA klasiği, habercilikleri beş para etmez. Sadece görüntü yakalama derdindeler.

Allah var, onlar olmasa görüntülü haberde Anadolu Ajansı’yla yetineceğiz. Doğan Haber Ajansı da hala zayıf. Ama görüntüleri çok kaliteli, çekimler harikulade. 

İHA’da editör mü yoksa ailenin çoluğu çocuğu mu yazmaya çalışıyor bilemem. Evlere şenlik haberler.

Anadolu Ajansı’nın habercilik akademisinden mezun olanları alıp çalıştırsalar görüntülü habercilikteki açık ara liderliklerini 10 numara 5 yıldız taçlandırmış olurlar. İnanın ajansların tozunu attırırlar vallahi.

Olmadı, Doğan Haber Ajansı’nın stajyerlerini işe alsınlar!

Terör saldırısı sonrası televizyonların performansını not aldım.

Şiddetli patlama kilometrelerce uzaklıktaki semtlerden de duyulmuş.

* * *

Terör saldırısının düzenlendiği noktaya 1 kilometre kadar uzakta bulunan Atatürk Havalimanı’da bölgenin en büyük sivil havacılık fuarı olma özelliği taşıyan 11. Sivil Havacılık ve Havalimanları Fuarı ve Havacılık Endüstrisi Tedarik Zinciri Platformu ‘İstanbul Airshow’un açılışı dolayısıyla tören varmış.

Atatürk Havalimanı Genel Havacılık Apronu'ndaki fuarın açılışına Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da katılıyormuş. Tabii tüm medya orada!

Yenibosna’daki patlamanın şiddetiyle herkes sarsılmış.

Türkiye hain saldırıyı sanırım ilk NTV’den duydu.

Fuarı takip eden Yağız Şenkal, olay bölgesine yolalırken çok başarılı bir performans sergileyerek ilk bilgileri, gözlemlerini aktardı. Yağız sayesinde spordan magazine her konuda maharetli Simge Fıstıkoğlu’nun haber spikerliğine mahkum etmedi bizleri!

İstanbul Valisi Vasip Şahin, internette sosyal medya üzerinden ilk açıklamayı kamuoyuna iletti, Simge Hanım’ın kulağına da editörleri fısıldadı. O da, engin bilgi ve değerlendirmeleriyle harmanlayarak “Doğru kullanılırsa sosyal medya önemli bir bilgi havuzu” deyiverdi.

Birara “Ayrıntıları paylaşmakta fayda görüyorum” dedi ve ben dudak ısırdım!

Tabi Simge Hanım tabi, siz faydalı bulursanız mesele yok!

* * *

TRT Haber’de Aslı Noyan, Habertürk’te Afşin Yurdakul, Didem Arslan Yılmaz, en beğendiğim muhabir kardeşlerimizden Murat Karataş dünkü son dakika sınavından başarıyla çıkanlar oldu. 24 ve A Haber sunucuları fena sayılmayacak bir performans ortaya koydu.

24’te Ersoy Dede, “Benim tahminime göre yakalanması an meselesi. O bölgeden koşarak uzaklaşması kolay değil” diyerek tebessüm ettirdi!

Oysa gece yarısı öğrendik ki, terör örgütü PKK’nın vatan haini zanlısı, İstanbul Yenibosna’dan koşa koşa Aksaray ilimize ulaşmış!

Gece yarısı Aksaray ilimizde yakalandı ve sabaha karşı İstanbul’a getirildi.

Olay yerine ulaşan muhabirlerin çoğu saç baş yoldurttu.

TRT Haber’den Levent Nacar, terör saldırısının düzenlendiği yerden saat 18’de, yani patlamadan 2 saat sonra bağlantı yapıldığında “sıkıntılı bir durum yok” deyince, gaf ötesi bu saçmalığın aslında meslekte istihdamın ne kadar yerlerde süründüğünü de ortaya koyması açısından “bir örnek” diye düşündüm.

Benim gibi artık emekliler kervanında olan TRT muhabiri dostumu, gazeteci-yazar Dr. Kemal Aslan’ı anmadan geçmeyeceğim.

Kitapları Basın-Yayın okullarında en değerli eserler olarak okutuluyor.

Siyasal güç odaklarının TRT’ye doldurduğu birçok ‘muhabir ve spikere’ o kitaplar ezberletilirse iyi olur.

* * *

A Haber’de deneyimli polis muhabiri Emrullah Erdinç, patlamanın LPG’li aracın gaz deposunun patlamasından kaynaklandığı olasılığı üzerinde durulduğunu söyledi. Yani her şey açık ortadayken, görgü tanıkları ve resmi ifadelerde bombalı terör saldırısı diye bas bas bağırıldığı halde!

Defalarca “olay yerinde çok yoğun bir merak söz konusu” demekten kendini alamayan TVNET muhabiri Murat Can Öztürk, görgü tanıklarıyla görüşmesini “şansı” olarak ifade etti! Anlatımının bir yerinde de “görgü tanıkları çok yüksek volümlü patlama olduğunu söyledi” deyiverdi. 

Adını duyma şansını kaçırdığım TVNET’in prompter spikeri, bir yapım şirketi görevlisi olan ve olay yerinde 100 metre kadar uzaktayken patlamayla şoke olan Mustafa Sert konuşurken, “görebilme şansınız oldu mu?” diye sordu. TVNET’e bol “şans” diliyorum!

TVNET’in haber müdürü ve güçlü ekran yüzü Serhat İbrahimoğlu’na tavsiyem, kursa al bu arkadaşları!

Adını öğrenemediğim spikeriniz ekrandaki görüntüleri, bölgeye ilişkin bilgileri çerçevesinde değerlendirirken bir kargo şirketinin Yenibosna’daki merkezinin de ağır hasar gördüğünü belirtti.

Patlamanın üzerinden 1,5 saat geçmiş, tamamı hayati tehlikesi olmayan 10 kişinin yaralandığı açıklanmışken, eyvah eyvah dedirtti; “Kargo şirketinde umarız can kaybı ve yaralanma olmamıştır.”

Bir yerde de, “telefon makinasıyla fotoğraf çeken vatandaşlar var” deyince dayanamadım artık.

Hadi bana müsaade.

NTV radyoda harika bir Türkçe telaffuz üzerine bir program var, “Dil Yaresi”. TVNET’teki dostlara da tavsiye ediyorum.

Ben çok şey öğreniyorum.

Havuz medyasının gazetelerinde yönetici koltuğuna oturtulmuş dostlara, iktidar TV’lerinde günün her saatinde rastlamanız mümkün. Tıpkı bulunmaz Hint kumaşı misali.

Patlamadan kısa süre sonra A Haber’de bir baktım, Akşam gazetesi genel yayın yönetmeni Murat Kelkitlioğlu. Üstad bir terör uzmanı edasıyla anlattı da anlattı!

Merak ediyorum, gazeteyi nerede hazırlıyor? Ne vakit yönetiyor?

Çünkü A Haber Balmumcu’da, Akşam gazetesinin yeri Basın Ekspres yolunda. Yani İstanbul’un berbat trafiğinde en az 1 saat sürecek uzaklıkta bir yerde.

Kelkitlioğlu mola verdiğinde de spiker Duygu Leloğlu, olay yerindeki muhabire “sıcak bilgi var mı?” diye soruyordu.

Sıcak bilgi! Yani daha önce verdikleri soğumuş olabilir!

* * *

TV spikerleri için erken karnede 4. Bölüme bugün yer veremedim, zira dünkü ‘Son Dakika’ tüm akışı alt-üst etti!

Ben biraz yayla havası almak istiyorum.  Karadeniz bu mevsimde insanı mutluluğa, huzura davet ediyor.

Kapatın telefonları ve televizyonları. Bol yürüyüş ve demli çay beni bekliyor.

Ünlü bir medya patronunun metresi olan ve şimdi ekranlarda görünmeyen olay bir prompter spikerinin dramatik öyküsü üzerine dostlardan gelen dört ayrı mektubu okumaya başladım. Aman Allah’ım ne dedikodular ne dedikodular!

* * *

Sevgili dostlar hafta sonu biter bitmez yazmaya başlayacağım.

Kalın sağlıcakla…

E-Mail: medyaradar@gmail.com
Keskin Kalem'den jet yanıt: Hemen şunu diyeyim Oğuz Bey dostuma!Keskin Kalem'den jet yanıt: Hemen şunu diyeyim Oğuz Bey dostuma!NTV yazısına usta spiker Oğuz Haksever'den itiraz gelen...
15 Temmuz gecesi NTV: Yanlış ata oynuyorsunuz beyler!15 Temmuz gecesi NTV: Yanlış ata oynuyorsunuz beyler!Medyaradar'ın gizemli yazarı Keskin Kalem, bugün 15 Temmuz...
O artık Kaybedenler Kulübü'nün malzemecisi bile olamaz!O artık Kaybedenler Kulübü'nün malzemecisi bile olamaz!Keskin Kalem'in hedefinde sarfettiği sözler nedeniyle...
Keskin Kalem Habertürk yazarına ateş püskürdü: Bu kadar yazmaya bile değmezsin!Keskin Kalem Habertürk yazarına ateş püskürdü: Bu kadar yazmaya bile değmezsin!Medyaradar'ın müptelası olduğunuz usta yazarı Keskin Kalem...
Keskin Kalem yazdı: Mücahid Ören o isme 'buraya kadar' dedi, gönderdi!Keskin Kalem yazdı: Mücahid Ören o isme 'buraya kadar' dedi, gönderdi!Medyaradar'ın usta yazarı Keskin Kalem, İhlas Medya...
Geç bunları Banu Güven, geç! Dününü bilmesem inanacağım...Geç bunları Banu Güven, geç! Dününü bilmesem inanacağım...Medyaradar'ın gizemli yazarı Keskin Kalem, iki günlük bir...
Keskin Kalem yazdı: Bombalı motosiklet patladı, televizyonlar 'Son Dakika' sınavında ne yaptı?Keskin Kalem yazdı: Bombalı motosiklet patladı, televizyonlar 'Son Dakika' sınavında ne yaptı?Medyaradar'ın gizemli yazarı Keskin Kalem, İstanbul...
Keskin Kalem'den ortaya karışık: A Haber'e hayranım, TV spikerlerine erken karne ve ekranlardan silinip gidenlerA Haber'e hayranım, TV spikerlerine erken karne ve ekranlardan silinip gidenler!Medyaradar'ın gizemli yazarı Keskin Kalem bugün Ertuğrul...
Keskin Kalem Sinan Çetin'e seslendi: Huzur tamam da vicdan rahat mı?Keskin Kalem Sinan Çetin'e seslendi: Huzur tamam da vicdan rahat mı?Keskin Kalem kamuoyunda tartışma yaratan yönetmen Sinan...
CNN Türk, Habertürk ve NTV ekran yüzleri için erken karne!CNN Türk, Habertürk ve NTV ekran yüzleri için erken karne!Medyaradar'ın usta yazarı Keskin Kalem, yeni yayın dönemine...
Aydın Doğan'ın Aydın Doğan'ın "basın özgür değil" diyen yazarları nerelerdesiniz?Medyaradar'ın gizemli yazarı Keskin Kalem Mehmet Ali...
Keskin Kalem yazdı: FETÖ'cü polis müdürlerine 'Emrinizdeyiz' diyen ünlü gazeteci ve yaveri kim?Keskin Kalem yazdı: FETÖ'cü polis müdürlerine 'Emrinizdeyiz' diyen ünlü gazeteci ve yaveri kim?Medyaradar'ın usta yazarı Keskin Kalem, günlerdir...
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
 • Hürriyet Gazetesi
 • Sabah Gazetesi
 • Sözcü Gazetesi
 • Milliyet Gazetesi
 • Habertürk Gazetesi
 • Posta Gazetesi
Diğer gazeteler için tıklayınız

RATING( 24 Ekim 2016 Pazartesi )

# PROGRAM RT SH
AB GRUBU
 • 1ICERDE10.7727.66
 • 2ICERDE (OZET)6.6117.27
 • 3FATIH PORTAKAL ILE FOX ANA...4.715.36
 • 4O SES TURKIYE4.6311.34
 • 5BABAM VE AILESI4.5211.57
 • 6KIRGIN CICEKLER4.2710.88
 • 7ATV ANA HABER4.2613.88
 • 8ESRA EROL'DA3.4918.7
 • 9SHOW ANA HABER3.3711.11
 • 10PARAMPARCA3.368.54
>tümü için tıklayın
TOTAL
 • 1ICERDE7.9520.54
 • 2KIRGIN CICEKLER6.4916.54
 • 3SHOW ANA HABER5.3816.28
 • 4ICERDE (OZET)4.7512.11
 • 5MUGE ANLI ILE TATLI SERT4.6432.24
 • 6ATV ANA HABER4.5913.74
 • 7O SES TURKIYE4.5611.04
 • 8FATIH PORTAKAL ILE FOX ANA...4.2712.81
 • 9PARAMPARCA4.210.77
 • 10ESRA EROL'DA4.1217.98
tümü için tıklayın

TİRAJ( 26 Eylül 2016 - 03 Ekim 2016 )

# GAZETE BU HAFTA GEÇEN HAFTA
 • 1HÜRRİYET330.183331.213
 • 2SABAH307.352308.253
 • 3POSTA304.034304.878
 • 4SÖZCÜ303.465301.062
 • 5HABERTÜRK231.495245.601
 • 6PAS FOTOMAÇ145.400145.031
 • 7TÜRKİYE141.539141.079
 • 8MİLLİYET140.997141.236
 • 9FANATİK114.881117.579
 • 10YENİ ŞAFAK112.232112.564
>tümü için tıklayın

MEDYARADAR FACEBOOK'TA

DİĞER HABERLER
  HAFTANIN FİLMLERİ
  Cine Radar
  Yılın aşk filmi sinemalarda: Nejat İşler Serenay'a körkütük aşık!Nejat İşler Serenay'a körkütük aşık!
  Sinemalarda Cehennem macerasıSinemalarda Cehennem macerası
  Tamer Karadağlı’dan Prens olur mu?Tamer Karadağlı’dan Prens olur mu?
  Köri soslu gişe komedisi: Bir Baba Hindu!Köri soslu gişe komedisi: Bir Baba Hindu!
  Adana Film Festivali'nin en iyi filmi hangisi?Adana Film Festivali'nin en iyi filmi hangisi?