İslamofobik yapımları Bakanlık açıkladı: 6 film, 5 çizgi film ve 3 klibe müdahale

Gençlik ve Spor Bakanlığınca yapılan bir araştırmaya göre, yurt dışı menşeli 6 sinema filmi, 5 çizgi film ve 3 müzik klibinde "İslamofobik içerik" tespit edildi.

GÜNDEM

İslamofobik yapımları Bakanlık açıkladı: 6 film, 5 çizgi film ve 3 klibe müdahale
Gençlik ve Spor Bakanlığınca İslamofobik içerik tespit edilen yurt dışı menşeli 6 sinema filmi, 5 çizgi film ve 3 müzik klibinin tepkiler nedeniyle ya yayından kaldırıldığı ya da içeriğinin değiştiği bildirildi. 

Gençlik ve Spor Bakanlığınca ilk adımı iki yıl önce "Bilgisayar Oyunlarında İslamofobi" başlıklı kitapçık ve "oyunlardaislamofobi.com" adlı siteyle atılan çalışma geliştirildi.

Gençlik ve Spor Bakanlığınca yürütülen çalışmaları koordine eden Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürü Huzeyfe Yılmaz, farklı bilgisayar oyunlarında tespit ettikleri İslamofobi içeriklerini daha önce "oyunlardaislamofobi.com" internet sitesinden duyurduklarını, bu çalışmayı, sinema ve müzik sektörünü de dahil ederek genişlettiklerini ifade etti.

DAHA ÇOK ABD MENŞELİ

Yılmaz, İslamofobik içerik tespit edilen yapımların daha çok ABD menşeli olduğuna dikkati çekerken, bazı yapımların tepkiler üzerine ya değiştirildiğini ya da yayından kaldırıldığını ifade etti.

"Çok sayıda insanın düşünce ve davranışını etkilemek amacını taşıyan önceden planlanmış bir mesajlar bütünü" olan propagandanın genelde algı yönetimleri ile alenen veya bilinçaltı teknikleri üzerinden verildiğine işaret eden Yılmaz, günümüzde bunun en çok haber, sinema, çizgi film, müzik ve reklam üzerinden yapıldığını aktardı.

SUBLİMİNAL MESAJ

"Bilinçaltına gönderilen gizli mesaj" anlamına gelen subliminal mesaj yönteminin Hollywood sineması tarafından 1950'li yıllarda fark edildiğini anlatan Yılmaz; bunun "25.kare" adıyla reklamlar ve sinema filmlerinde, MP3 formatındaki ses dosyaları aracılığıyla da internet sitelerinde kullanıldığını kaydetti.

11 EYLÜL SALDIRILARININ ARDINDAN DAHA DA ARTTI

Bilinçaltı şekillendirmesinde ve algıları yönetmede önemli bir güce sahip olan sinema sektörünün, İslamofobi olgusunun artışında gözardı edilemeyecek kadar büyük bir paya sahip olduğunu belirten Yılmaz, İslam karşıtlığının, 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra sadece sinema sektöründe değil oyun, çizgi film ve müzik alanında da boyut atlayarak çok daha yoğun şekilde işlenmeye başladığı değerlendirmesinde bulundu.

Yılmaz'ın verdiği bilgiye göre Bakanlıkça yapılan çalışmayla sadece dijital oyunlar değil farklı yapımlardaki İslamofobi içerikleri araştırıldı ve yurt dışı menşeli 6 sinema filmi, 5 çizgi film ve 3 müzik klibinde İslamofobik içerik tespit edildi.

TAM LİSTE YAKIN ZAMANDA AÇIKLANACAK

Söz konusu yapımlar yakın zamanda Bakanlıkça hizmete girecek "farkindayiz.gov.tr " internet sitesinden kamuoyuna duyurulacak.

İSLAMOFOBİ İÇERİKLİ YAPIMLARDAN BAZILARI ŞÖYLE

İslamofobik filmler:

THE STONE MERCHANT

- 2006 İtalya-İngiltere ortak yapımı "The Stone Merchant" isimli film, güncel olaylara ve Doğu kültürlerine olan tek taraflı yaklaşımı ile çok fazla eleştiri aldı. Filmde, Kapadokya adeta yasa dışı uluslararası bir terör örgütünün önemli merkezlerinden biri gibi gösterildi. Filmde, "İslam'ın insanlık için ne derece tehlikeli olduğu, İslam'ın terör üreten bir din olduğu" algısı yaratılmaya çalışıldı.

FITNA

- 2008 Hollanda yapımı "Fitna" isimli kısa filmin İslam aleyhtarı senaryo ve görüntüler barındırdığı tespit edildi. Hz. Muhammed'i, başının üzerinde bir bombayla resmeden karikatür ile başlayan ve Kur'an'dan ayetler eşliğinde devam eden filmde, başta Amerika'daki 11 Eylül saldırıları olmak üzere, İspanya ve İngiltere'deki saldırılara yer verildi.

THE INNOCENT PROPHET

- 2012 Belçika-İspanya yapımı "The Innocent Prophet" isimli filmde Hz. Muhammed "sahte din uyduran biri" olarak gösterildi ve İslam, masumları öldüren, çocukları istismar eden bir din olarak lanse edildi.

INNOCENCE OF MUSLIMS

- 2012 ABD yapımı "Innocence of Muslims" isimli filmde Hz. Muhammed'e hakaret içerikleri tespit edildi.

DA VINCI'S DEMONS

- 2013 ABD yapımı "Da Vinci's Demons" isimli dizinin birçok sahnesinde Müslüman Osmanlı ordusuna ilişkin olumsuz replikler yer aldı ve Müslüman asker ve komutanlar replikleri ile acımasız olarak lanse edildi.

İslamofobik diziler

Araştırmaya göre, İslamofobik içerik tespit edilen dizilerin bazıları ise şöyle:

24

- 2001-2014 yılları arasında ABD yapımı '24' isimli dizide, hayal ürünü İslam kökenli teröristlerle antiterör örgütlerinin mücadelesi işlendi. ABD’li bir bakanı ve kızını kaçıran, kanlı eylemlere giren teröristlerin Müslüman, bir Türk ailenin terörist olarak gösterilmesi tepkilere yol açtı.

SOUTH PARK

- 1997 ABD yapımı "South Park" isimli çizgi dizide, intihar saldırısı yapan uçakların kuyruklarında Türk bayrağı motifinin bulunmasının yanı sıra Hz. Muhammed oyuncak ayı kostümü giydirilmiş şekilde yansıtıldı. Gelen tepkiler üzerine Hz. Muhammed kelimeleri "biplendi" ve yine aynı bölüm sansür bandı ile yayımlandı.

RUY, THE LITTLE CID

- 1980 İspanya yapımı "Ruy, The Little Cid" isimli çizgi dizide, Müslümanların geçtikleri her yerde vahşi ve barbar yöntemler kullandıkları yansıtıldı. Çizgi filmin, Türkiye'de de özel bir kanalda yayınlanması büyük tepki topladı.

NORAGAMI ARAGOTO

- 2015 Japonya yapımı "Noragami Aragoto" isimli çizgi dizinin girişinde ve seslendiren kişinin albümünde yer alan "Push Buttons" isimli parçada ezan sesi uygunsuz şekilde kullanıldı. Tepkiler üzerine yapımcı firma tarafından albümün dağıtımı durduruldu ve dağıtımı yapılan DVD ve Blu-ray setleri geri istendi. Noragami Aragoto'nun sonraki üç bölümünün yayın tarihi tekrar değerlendirilmek üzere ertelendi.

FIREMAN SAM (İTFAİYECİ SAM)

- 1987-2016 İngiltere yapımı "Fireman Sam" isimli çizgi dizide, “Sorunlu Sular” başlıklı bölümünde, karakterlerden birinin Kur’an-ı Kerim’den bir sayfanın üzerine basarak düştüğü fark edildi. Yapımın 2014'te yayımlanan bir bölümünde, üzerine basılan sayfa havada süzülürken, kısa bir süre için Kuran'dan ayetler görüldü. Tepkiler üzerine yayıncı şirket, Kur'an-ı Kerim'e hakaret olarak algılanan bu bölümü yayından kaldırırken, yapımcı şirketler de konuyla ilgili soruşturma açılmasını beklediklerini açıkladı.

FAMILY GUY

- 1999 ABD yapımı "Family Guy" isimli çizgi dizinin 11. sezonunun 15. bölümünde Müslümanlar, kadını metalaştıran, günlerini boş işlerle geçiren insanlar olarak tasvir edildi.

Müzik yapımları

Araştırmaya göre, İslamofobik içerik tespit edilen müzik yapımları ise şöyle:

- "Namewee" isimli Malezyalı rap şarkıcısı "Oh My God" adlı parçası, dini değerlere hakaret gerekçesiyle tepki çekti. Namewee, tepkilerin ardından ibadethaneleri dine hakaret etmek amacıyla şarkısında kullandığı gerekçesiyle Malezya polisi tarafından gözaltına alındı.

- Tataristan'ın ünlü şarkıcılarından Rezeda Ganiullina’nın, "My Soul (Ruhum)" isimli şarkısı için Tataristan’daki Beyaz Cami'yi arkasına alarak çektiği video klip ve dans görüntüleri büyük tepki topladı.

- "Rotting Christ" isimli Yunan grubunun "In Nomine Dei Nostri" isimli parçasında yoğun bir şekilde satanizm ve şeytana tapmanın telkin edildiği belirlendi.
Akşener'in danışmanı frekans paylaştı, TV kanallarına tepki gösterdi; Akşener'in danışmanı frekans paylaştı, TV kanallarına tepki gösterdi!İyi Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral...
Savcılıktan Ahmet Maranki için flaş karar!Savcılıktan Ahmet Maranki için flaş karar!İstanbul Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, hakkında...
Cumhuriyet yazarı Çiğdem Toker'e 1.5 milyon TL'lik dava daha!Cumhuriyet yazarı Çiğdem Toker'e 1.5 milyon TL'lik dava daha!Cumhuriyet yazarı Çiğdem Toker'e 'Şenbay Madencilik'...
Satılık lüks yatların sahibi hangi ünlü medya patronu çıktı?Satılık lüks yatların sahibi hangi ünlü medya patronu çıktı?Borç yapılandırmasına giderek şirketlerine ait pek çok...
Cumhuriyet Gazetesi'nin acı günü! Duayen yazar hayatını kaybetti!Cumhuriyet Gazetesi'nin acı günü! Duayen yazar hayatını kaybetti!Cumhuriyet Gazetesi’ni kuran Abalıoğlu ailesinden, spor...
Dün tutuklanmıştı! İşte ünlü rapçi 'Ezhel'in ilk ifadesi!Dün tutuklanmıştı! İşte ünlü rapçi 'Ezhel'in ilk ifadesi!Ezhel adıyla bilinen 28 yaşındaki Ömer Sercan...
Mediar son seçim anketini açıkladı: Erdoğan yüzde kaç oy alıyor?Mediar son seçim anketini açıkladı: Erdoğan yüzde kaç oy alıyor?Mediar, 22-23 Mayıs tarihlerinde, 26 ilde 4268 kişiyle yüz...
Milliyet ve Vatan kapanıyor mu? Demirören Medya Grubu'ndan açıklama...Milliyet ve Vatan kapanıyor mu? Demirören Medya Grubu'ndan açıklama...TGS Başkanı Gökhan Durmuş'un ortaya attığı iddiaya...
Muharrem İnce, CNN Türk ekranında eleştirdi: Ziraat Bankası medya satışına kredi sağlamayacak!Muharrem İnce, CNN Türk ekranında eleştirdi: Ziraat Bankası medya satışına kredi sağlamayacak!Doğan Medya Grubu'nun satışında 675 milyon dolar Ziraat...
Demirtaş'tan TRT, CNN Türk, Habertürk ve NTV'ye sert tepkiDemirtaş'tan TRT, CNN Türk, Habertürk ve NTV'ye sert tepkiHDP’nin 1.5 yıldan uzun süredir tutuklu bulunan...
24 Haziran'da sosyal medya ablukaya alınacak!24 Haziran'da sosyal medya ablukaya alınacak!Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, 24...
Ünlü müzisyen göçmenler için klip çekti!Ünlü müzisyen göçmenler için klip çekti!Müzisyen İnanç Alankuş "Nazım Hikmet Memleket" şarkısının...
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
 • Hürriyet Gazetesi
 • Sabah Gazetesi
 • Sözcü Gazetesi
 • Milliyet Gazetesi
 • Habertürk Gazetesi
 • Posta Gazetesi
Diğer gazeteler için tıklayınız

RATING( 25 Mayıs 2018 Cuma )

# PROGRAM RT SH
AB GRUBU
 • 1ISTANBULLU GELIN8.9523.8
 • 2FATIH PORTAKAL ILE FOX ANA...6.9126.41
 • 3SURVIVOR5.715.15
 • 4PAYITAHT ABDULHAMID5.1413.15
 • 5ARKA SOKAKLAR3.819.84
 • 6ISTANBULLU GELIN (OZET)3.7811.42
 • 7PAYITAHT ABDULHAMID (OZET)3.449.74
 • 8YEMEKTEYIZ3.3418.18
 • 9SURVIVOR EKSTRA3.2912.96
 • 10SPOR GUNDEMI2.910.05
>tümü için tıklayın
TOTAL
 • 1ARKA SOKAKLAR7.318.67
 • 2SURVIVOR6.3416.71
 • 3ISTANBULLU GELIN6.216.43
 • 4FATIH PORTAKAL ILE FOX ANA...5.7119.83
 • 5PROF.DR.NIHAT HATIPOGLU ILE...4.8414.39
 • 6IMSAK VAKITLERI4.4612.51
 • 7ASK VE MAVI4.2910.99
 • 8ARKA SOKAKLAR (OZET)3.811.19
 • 9ATV ANA HABER3.6312.63
 • 10HAVA DURUMU3.2410.45
tümü için tıklayın

TİRAJ( 30 Nisan 2018 - 07 Mayıs 2018 )

# GAZETE BU HAFTA GEÇEN HAFTA
 • 1SABAH311.156311.717
 • 2HÜRRİYET299.575301.857
 • 3SÖZCÜ284.229283.697
 • 4POSTA221.078221.727
 • 5HABERTÜRK203.541204.213
 • 6TÜRKİYE134.103134.932
 • 7MİLLİYET129.520129.430
 • 8PAS FOTOMAÇ127.593127.681
 • 9TAKVİM116.961116.956
 • 10YENİ ŞAFAK111.142111.550
>tümü için tıklayın

MEDYARADAR FACEBOOK'TA

DİĞER HABERLER