Doğan Medya Center'ı işgal savunması: CNN Türk'e terör saldırısı olacağı söylendi!

Doğan Medya Center'ın işgal girişiminde 1 vatandaş şehit olmuştu.

GÜNDEM

Doğan Medya Center'ı işgal savunması: CNN Türk'e terör saldırısı olacağı söylendi!
15 Temmuz darbe girişimi sırasında Hürriyet, CNN Türk, Kanal D ve DHA'nın da bulunduğu Doğan Medya Center binasını basan 3'ü tutuklu 19 askerin yargılandığı davaya dün de devam edildi. Duruşmayı eski bakan Nabi Avcı da izledi. Sanık Mehmet Akif Aslan, 15 Temmuz gecesi Kurmay Albay Ahmet Zeki Gerehan tarafından çağrıldıklarını ve CNN Türk binasına terör saldırısı olacağını, bu nedenle binanın emniyete alınması için boşaltılması emrini verdiğini belirtti. Müştekilerden biri, "Bizim acımız var, onlar gülümsüyor" diyerek sanıklara su şişesi fırlatınca özel güvenlik tarafından salon dışına çıkarıldı.

Hürriyet'te yer alan habere göre, 1 vatandaşın da şehit olduğu işgal girişimiyle ilgili savunmasını yapan tutuklu yüzbaşı Mehmet Akif Aslan, "Emri sorgulama yetkimiz yoktur. O gece Reina'ya gidin deselerdi, oraya giderdik. Kamu güvenliği söz konusuydu" derken; tutuklu yüzbaşı Erdal Şeker ise  "Verilen emre uymasaydım, Askeri Kanuna göre suç işlemiş olacaktım"  dedi.

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, tutuklu eski yüzbaşılar Erdal Şeker, Süleyman Ahmet Kaya, Mehmet Akif Aslan getirilirken; tutuksuz 10 sanık da duruşmada hazır bulundu.  Duruşmaya, eski bakan Nabi Avcı da müştekilere destek olmak amacıyla izleyici olarak katıldı.

Sanıklara 'vatan haini' tepkisi

Sanıkların kimlik tespitleri tamamlandıktan sonra müştekilerden biri, "Bizim acımız var, onlar gülümsüyor" diyerek sanıklara su şişesi fırlatınca özel güvenlik tarafından salon dışına çıkarıldı. Diğer müştekiler de "Terörist, vatan hainleri" diyerek sanıklara tepki gösterdi.

"Sadece emre itaat ettim"

Duruşmaya, tutuklu sanık Mehmet Akif Aslan'ın savunması ile başlandı. Sanık Aslan, "Hakkımdaki tüm suçlamaları reddediyorum. Sadece emre itaat ettim. Askeri kanunlar halen yürürlüktedir. Türkiye Cumhuriyeti devletinin varlığını kendime tek gaye edindim. FETÖ ile hiçbir iltisakım yoktur. Bylock kullanmadım. FETÖ'nün gazetesini, dergisini almadım, organizasyonlarına katılmadım" dedi.

"CNN Türk binasına terör saldırısı yapılacağı söylendi"

Sanık Aslan, 15 Temmuz gecesi Kurmay Albay Ahmet Zeki Gerehan tarafından çağrıldıklarını ve CNN Türk binasına terör saldırısı olacağını, bu nedenle binanın emniyete alınması için boşaltılması emrini verdiğini belirtti. Sanık Aslan, "Türlü gerekçeler göstererek göreve gitmemek hiçbir subaya yakışmaz. Mutlak itaat anlayışı böyledir. 34 yaşındayım. Beni vatan hainliğiyle suçlayanlar, Doğu'daki benim kadar görev yapmışlar mıdır? Bir gecede mi hain oldum. Emri sorgulama yetkimiz yoktur. O gece Reina'ya gidin deselerdi, oraya giderdik. Kamu güvenliği söz konusuydu" diye konuştu.

"Kimseye silah doğrultulmadı"

CNN Türk binasına hızla girdiklerini, içeride çekim yapan bir kameranı çekim yapmaması için uyardıklarını anlatan sanık Aslan, "Bina çalışanlarına, Genelkurmayın emri olduğunu binayı boşaltmalarını söyledim. Ne subaylar, ne askerler kimseye silah doğrultmadı. Silah namluları aşağı çapraz şekilde tutulu olduğu için kendilerine tutulduğunu sandılar" dedi. Vatandaşların provokasyonlarını bertaraf etmek için havaya ateş ettiğini de belirten sanık Aslan, 10 kişilik grubun kendisini linç etmeye kalktığını söyledi.

"Benim işim emre itaat etmektir"

İddianamede belirtildiği gibi "asker yönetime el koydu" şeklinde söylemleri olmadığını belirten sanık Mehmet Akif Aslan, "Askerlik hayatım boyunca amirlerime güven ve itimat içinde oldum. Benim işim emre itaat etmektir. Bu emrin bir kurgu, mizansen olduğunu nereden bileyim. O gün darbe girişimi olduğu aklıma gelmedi. Art niyet aramadım. Tek suçum sosyal medyaya bakmamış olmam. Keşke bakmış olsaydım. Her doğumgünümüzü kutlayan Kara Kuvvetleri Komutanlığı, bize haber ulaştırabilir ve karargahlarımızdan çıkmamamız sağlanabilirdi. Bu yapılsaydı vatanı için çalışan subaylar burada yargılanıyor olmazdı" diye konuştu.

TAHLİYESİNİ VE BERAATİNİ TALEP ETTİ

Gazeteci Nedim Şener'e kesinlikle silah doğrultulmadığını, aksine Şener'in üzerlerine yürüdüğünü belirten sanık Aslan, görüntülerden de bunun anlaşılacağını da söyledi. Reina saldırganının 39  kişiyi öldürdüğünü ifade eden Aslan, "Kandırılarak kışla dışına çıkarıldık. Ben o teröristten daha iyi silah kullanmama rağmen hiçbir vatandaşa zarar gelmemiştir. Bu bizim iyi niyetimizi göstermektedir. Bu oyunu yazanlar ve oynayanlar farklıdır. Subaylar da er ve erbaşlar suçsuzdur. Tahliyemi ve beraatimi talep ediyorum" dedi.

"Darbe girişimi olduğunu bilsem gitmezdim"

Mahkeme Başkanı Abdurrahman Orkun Dağ, "Orada insanlar, size direniyorlar. Hiç anlamadınız mı darbeyi?" diye sorunca Sanık Mehmet Akif Aslan, "Darbe diye bir şey yoktu. O an aklımda olan tek şey binayı boşaltmaktı" diye cevap verdi. Daha sonra müşteki avukatı, "Pişman mısın?" sorusu üzerine sanık Aslan, "Olay günü emrin kanunsuz olduğunu bilmiyordum. O nedenle bugün emir verilse yine giderim. Ama darbe girişimi olduğunu bilsem gitmezdim" dedi. Bunun üzerine avukat bir kez daha sanığa "Pişman mısın?" diye sorunca sanık Aslan, "Bundan sonra verilen emri sorgularım" dedi. Avukat ise "Soruma cevap vermediniz, pişman mısınız?" deyince sanık Aslan da "Darbe girişime alet olduğum için üzgünüm" dedi.

"Emre uymasaydım suç işlemiş olacaktım"

Daha sonra tutuklu sanık Erdal Şeker'in savunmasına geçildi. Sanık Şeker de, Ahmet Albay tarafından CNN Türk binasına terör saldırısı olacağı, binayı emniyete almaları konusunda emir aldıklarını belirtti. "Verilen emre uymasaydım, Askeri Kanuna göre suç işlemiş olacaktım" diyen sanık Şeker, "CNN Türk binasına geldik. Zamanla yarışıyorduk, çünkü saldırı zamanı bilinmiyordu. Yönergelere göre binanın nasıl boşaltılacağı belirtilir. Çekim yapan bir kişiyi uyardık. Personel boşaltma işlemnin yavaştan almaktaydı. Kimseye hakaret etmedik, silah kullanmadık" dedi. Sanık Erdal Şeker, darbeden haberi olmadığını belirterek erlere "Vur emri" vermediğini ve yayın kesme maksatlı binaya girdikleri yolundaki iddiaları da reddederek tahliyesini ve beraatini talep etti. Duruşmaya öğle arası verildi.

İddianame

İddianamede tutuklu eski yüzbaşılar Erdal Şeker, Süleyman Ahmet Kaya, Mehmet Akif Aslan ile astsubaylar Muhammet Orhan Kaya, Muhammet Çınar ve 14 er "sanık", şehit edilen Vedat Barceğci "maktul", olaylarda yaralanan 4 kişi ise "mağdur" olarak yer alıyor. Doğan TV, Doğan Müzik Yapım, Hürriyet Radyo, D Yapım Reklamcılık ve Dağıtım, Doğan Uydu Haberleşme Hizmetleri'nin de arasında bulunduğu 21 kurum ve kişi ise "müşteki" sıfatıyla yer alıyor.

Ceza istemleri

İddianamede, sanıkların "Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs", "Cebir ve şiddet kullanarak TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya TBMM'nin görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs", "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" suçlarından 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet ve "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5'er yıldan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi. Sanık Süleyman Ahmet Kaya'nın, Vedat Barceğci'nin öldürülmesi eyleminden dolayı "Kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet ile "Silahla tehdit", 9 kez uygulanmak üzere "Kasten öldürmeye teşebbüs", "Basın ve yayın organının yayınının hukuka aykırı şekilde engellenmesi" suçlarından 125 yıldan 215 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi. İddianamede, sanık Mehmet Akif Aslan'ın "Silahla tehdit", iki kez uygulanmak üzere "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından 12 yıldan 39 yıla kadar, sanık Erdal Şeker'in "Silahla tehdit" ve "Basın ve yayın organının yayınının hukuka aykırı şekilde engellenmesi" suçlarından 4 yıldan 12,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları öngörüldü. Sanık 14 erin çeşitli suçlardan 4'er yıldan 200'er yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.
Haluk Levent, Trump’ın kararına 'Filistin' şarkısı ile yanıt verdiHaluk Levent, Trump’ın kararına 'Filistin' şarkısı ile yanıt verdiÜnlü şarkıcı Haluk Levent, Diyarbakır konserinde ABD...
Medya patronuna tehdit ve şantajdan gözaltı!Medya patronuna tehdit ve şantajdan gözaltı!Abant TV'nin sahibi tehdit ve şantajdan gözaltına alındı.
Yılmaz Özdil Halk Arenası’nda ‘5 lira’nın sırrını açıkladıYılmaz Özdil Halk Arenası’nda ‘5 lira’nın sırrını açıkladıUsta gazeteci Uğur Dündar, Halk Arenası'nda "Yılmaz Özdil...
Zaman'ın sivri kaleminden bomba ifade! 'Sağ çıkmam' deyip gemileri yaktı!Zaman'ın sivri kaleminden bomba ifade! 'Sağ çıkmam' deyip gemileri yaktı!İstanbul'da görülen Zaman Gazetesi davasında en bomba ifade...
Zaman gazetesi davasında 3 isme tahliye; duruşma 5 Nisan'a ertelendiZaman gazetesi davasında 3 isme tahliye; duruşma 5 Nisan'a ertelendiZaman gazetesinin eski yönetici ve yazarlarından oluşan...
Cinsel taciz ve bıçak çekme olayları FBI için mi kurgulandı?Cinsel taciz ve bıçak çekme olayları FBI için mi kurgulandı?Reza Zarrab, eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan...
Hakan Yılmaz ve eşini darp eden isimden şok paylaşım: Hikayenin sonunda herkes ölecek!Hakan Yılmaz ve eşini darp eden isimden şok paylaşım: Hikayenin sonunda herkes ölecek!Oyuncu Hakan Yılmaz ve eşini darp eden Denizhan Vural adlı...
Erhan Çelik'e 5 yıla kadar hapis istemi! Gülben Ergen'i tehditle suçlanıyor!Erhan Çelik'e 5 yıla kadar hapis istemi! Gülben Ergen'i tehditle suçlanıyor!Gülben Ergen'in cep telefonuna gelen hakaret ve tehdit...
Ataşehir'de CHP'ye şok! İçişleri Bakanlığı,Başkan İlgezdi'yi görevden aldı!Ataşehir'de CHP'ye şok! İçişleri Bakanlığı,Başkan İlgezdi'yi görevden aldı!Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, İçişleri...
İspanya basınında ilginç Fikret Orman hatası: ‘Fikret Forest’İspanya basınında ilginç Fikret Orman hatası: ‘Fikret Forest’İspanyol gazetesi Mundo Deportivo, Orman'ın soyadı 'Forest'...
İnci Sözlük kurucusunun neden gözaltına alındığı belli olduİnci Sözlük kurucusunun neden gözaltına alındığı belli olduSabah saatlerine gözaltına alınan İnci Sözlük kurucusu...
'Kurtlar Vadisi Darbe' davasında 5 sanık için zorla getirme kararı'Kurtlar Vadisi Darbe' davasında 5 sanık için zorla getirme kararıAralarında Nihat Doğan ve Ömür Varol'un da bulunduğu 5...
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
 • Hürriyet Gazetesi
 • Sabah Gazetesi
 • Sözcü Gazetesi
 • Milliyet Gazetesi
 • Habertürk Gazetesi
 • Posta Gazetesi
Diğer gazeteler için tıklayınız

RATING( 09 Aralık 2017 Cumartesi )

# PROGRAM RT SH
AB GRUBU
 • 1O SES TURKIYE6.4215.36
 • 2FAZILET HANIM VE KIZLARI5.8513.98
 • 3GULBIN TOSUN ILE FOX ANA...5.4116.63
 • 4O SES TURKIYE UNUTULMAYANLAR4.6112.62
 • 5KALK GIDELIM4.4410.42
 • 6KALBIMDEKI DENIZ3.889.33
 • 7BAHTIYAR OLMEZ3.58.37
 • 8YENI GELIN (OZET)3.449.24
 • 9FAZILET HANIM VE KIZLARI...3.38.64
 • 10KANAL D HABER3.099.52
>tümü için tıklayın
TOTAL
 • 1YENI GELIN6.7915.23
 • 2YENI GELIN (OZET)5.9114.17
 • 3KALBIMDEKI DENIZ5.4112.28
 • 4FAZILET HANIM VE KIZLARI5.1411.6
 • 5SHOW ANA HABER5.1413.66
 • 6GULBIN TOSUN ILE FOX ANA...4.9913.22
 • 7O SES TURKIYE4.7210.7
 • 8HABER ONU4.1411.78
 • 9BAHTIYAR OLMEZ4.039.09
 • 10ATV ANA HABER3.79.82
tümü için tıklayın

TİRAJ( 13 Kasım 2017 - 20 Kasım 2017 )

# GAZETE BU HAFTA GEÇEN HAFTA
 • 1HÜRRİYET312.464314.387
 • 2SABAH303.177302.615
 • 3SÖZCÜ266.334271.627
 • 4POSTA251.676255.238
 • 5HABERTÜRK208.842207.304
 • 6TÜRKİYE131.327131.023
 • 7MİLLİYET129.679130.072
 • 8PAS FOTOMAÇ126.739124.802
 • 9TAKVİM118.798118.383
 • 10YENİ ŞAFAK110.879111.409
>tümü için tıklayın

MEDYARADAR FACEBOOK'TA

DİĞER HABERLER
  HAFTANIN FİLMLERİ
  Cine Radar
  Hafta sonu sinemaya gitmek isteyenler: 4'ü yerli 8 film vizyonda!Hafta sonu sinemaya gitmek isteyenler: 4'ü yerli 8 film vizyonda!
  Bu hafta 8 film vizyona giriyor!Bu hafta 8 film vizyona giriyor!
  Bu hafta ne izlesek diyenlere: 9 yeni film vizyona giriyor!Bu hafta ne izlesek diyenlere: 9 yeni film vizyona giriyor!
  Bu hafta ne izlesek diyenlere: 8 yeni film vizyona giriyorBu hafta ne izlesek diyenlere: 8 yeni film vizyona giriyor
  Bu hafta ne izlesek diyenlere: 7 yeni film vizyona giriyor!Bu hafta ne izlesek diyenlere: 7 yeni film vizyona giriyor!