Diyanet'in yaz etkinliği kapanış programı

- Cumhurbaşkanı Erdoğan: (3)- "Millet olarak, coğrafyamızda bin yıllık varlığımızı, gücünü imanımızdan, inancımızdan alan mücadeleci yapımıza borçluyuz. Bunun için milletimizi, kimi zaman etnik, kimi zaman mezhebi, kimi zaman ideolojik fitnelerle bölmeye, parçalamaya, kendi içinde çatıştırmaya...

GÜNCEL

İSTANBUL (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Millet olarak, coğrafyamızda bin yıllık varlığımızı, gücünü imanımızdan, inancımızdan alan mücadeleci yapımıza borçluyuz. Bunun için milletimizi, kimi zaman etnik, kimi zaman mezhebi, kimi zaman ideolojik fitnelerle bölmeye, parçalamaya, kendi içinde çatıştırmaya çalışıyorlar. İşte şu anda Suriye'yi görüyorsunuz, Irak'ı görüyorsunuz. Ama unutmayın benzer şeyleri bizde de yapmaya çalışıyorlar. İnşallah biz bunlara fırsat vermeyeceğiz, onun için çalışıyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığı Doğu ve Güneydoğu Öğrencileri Yaz Etkinliği kapanış programında yaptığı konuşmada, Milli Eğitim Bakanlığı'nın görevi en iyi, doğru, ileri, pozitif eğitimi vermekse Diyanet İşleri Başkanlığı'nın görevinin de İslam'ı en doğru, güzel ve sağlıklı şekilde topluma ve çocuklara öğretmek olduğunu söyledi.

Boş bırakılan her alanın birileri tarafından doldurulacağının altını çizen Erdoğan, "Alanların boş bırakılmasına tahammülümüz yok. Devlet ve millet olarak, el ele vererek, okullar ve camiler başta olmak üzere hiçbir yerde, hiçbir alanda boşluk bırakmamak mecburiyetindeyiz. Bizim büyük hedeflerimiz, büyük hayallerimiz var." ifadesini kullandı.

Bu hedeflere uygun bir gayretin ortaya konulmasının ve buna uygun nesillerin yetiştirilmesinin önemine değinen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Okullarımızı dört duvar, bir tahta, bir öğretmenden ibaret kurumlar olarak görmeyeceğimiz gibi, camilerimizi de yine aynı şekilde, dört duvar, bir mihrap, bir imamdan ibaret mekanlar olarak bırakamayız. İçini doldurmamız lazım. Okullarımızı da camilerimizi de toplum hayatımızın yaşayan birer parçası haline dönüştürmeden hedeflerimize ulaşamayız. Camilerimizin içinde bir hayat, bir ruh olmalı. Sadece 5 vakit namaz, ondan sonra kapıyı kapa, çekil git. Böyle cami olamaz. Bizim hayatımızda böyle bir cami yok. Ama ne yazık ki camilerimize bu anlayışı yerleştiremedik. Yeni dönem bana göre 5 vakit ibadette ve ibadetin dışında camilerimiz sürekli hareket halinde olmalı."- Namaz saatleri dışında camilerde eğitim

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığı'na, il ve ilçe müftülüklerine de büyük görevler düştüğünü vurguladı. Hocaların, namaz vakitlerinin dışında 7'den 70'e müsait vatandaşları camilerde eğitmesini isteyen Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bunu başlatmamız lazım. Çünkü iyi bilirim, mahalleli mahallesinin imamına güvenir. Kapısını ona açar. Acaba bu güven devam ediyor mu devam etmiyor mu? Bunu da araştırmamız lazım. Eğer devam etmiyorsa burada da bir sıkıntı var. Acaba bu güveni niye kaybettik? Bunu yeniden tesis etmek için neler yapmamız lazım, bunun adımlarını atmamız lazım. Bu konuda da özellikle Başbakan Yardımcım da burada, ben Cumhurbaşkanı olarak özellikle Sedide kardeşim gibi hanım kardeşlerimizin Diyanet içerisindeki görevlerinin ve sayılarının artırılmasının isabetli olacağına inanıyorum. Çünkü bu toplumun yüzde 52'si hanım. Bu yüzde 52 hanımla daha çok erkekler mi muhatap olacak yoksa Diyanet'teki hanım görevli kardeşlerimiz mi muhatap olacak? Çünkü onları ilgilendiren konular var. Tabi ki erkek hocalarımızı ilgilendiren konular da var."- "Milletimiz oyunu deşifre etmeyi hep başardı"

Atılacak adımlarla Türkiye'nin yeni bir sıçrama dönemine gireceğine inandığını dile getiren Erdoğan, "Coğrafyamızdaki bin yıllık varlığımızı, gücünü imanımızdan, inancımızdan alan mücadeleci yapımıza borçluyuz. Bunun için milletimizi kimi zaman etnik kimi zaman mezhebi kimi zaman ideolojik fitnelerle bölmeye, parçalamaya, kendi içinde çatıştırmaya çalışıyorlar." dedi.

Suriye ve Irak'ı örnek gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ama unutmayın benzer şeyleri bizde de yapmaya çalışıyorlar. İnşallah biz bunlara fırsat vermeyeceğiz, onun için çalışıyoruz. Kimi zaman kısmi neticeler alınmış olsa da nihai noktada milletimiz bu oyunu deşifre etmeyi hep başarmıştır. İşte PKK hangi amaçla sahaya sürülmüşse, FETÖ de aynı gaye için kullanılmıştır. DEAŞ denilen örgüt üzerinden gerçekleştirilen İslam düşmanlığı ve dökülen Müslüman kanı başka hiçbir şekilde yapılamazdı. İşte Gabar'da, Cudi'de, Tendürek Dağları'nda, Bestler Deresi'nde şu anda acaba bizim güvenlik güçlerimiz neyin mücadelesini veriyor? Sizlerin huzurunu, refahını oralarda tesis etmenin mücadelesini veriyor."- "Bunların tabanı ibadet, ortası ticaret, tavanı ihanettir"

Erdoğan, Şırnak'ı, Mardin'i, Hakkari'yi yeniden tesis ettiklerini ve medeniyetin inşasını sağlamaya çalıştıklarını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"En büyük hata, PKK'yı Kürt kardeşlerimizle DEAŞ'ı İslam ile FETÖ'yü Allah rızası için çalışan yapılarla özdeş hale getirmektir. Yanlış burada yapıldı. Adamlar diyor ki 'Allah rızası için çalışıyor'. Ne Allah rızası? Bunların tabanı ibadet, ortası ticaret, tavanı ihanettir. Ben neyi tarif ettim? FETÖ'yü tarif ettim. Maalesef bunlar böyle. Şu anda işte yargı sürecinde içeride ne yalanlar söylüyorlar. 'Ben o değilim' diyor. Hakim de diyor ki 'Bak her şeyiyle, pantolon gömleğin her şeyinle bu. Sen busun.' 'Ben değilim' diyor. Bütün görüntüler ortada. 'Ben yokum.' diyor. Çünkü bunlarda yalan meşrudur. Bunlarda takiye ise takiye de var. Her şey var bunlarda. Numara çok. Yalan dolan çok. Ümmeti böyle parçaladılar. Ümmeti böyle sıkıntının içine soktular."

Yalancının mumumun yatsıya kadar yanacağını dile getiren Erdoğan, ancak bunlarınkinin daha erken söneceğini söyledi.- "Bu can bu tende oldukça mücadelemizi sürdüreceğiz"

DEAŞ'ın da benzer bir durumda olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu örgütle de içeride ve dışarıda ciddi bir mücadele yürütüldüğünü kaydetti.

PKK, YPG ve PYD ile de mücadelenin sürdüğünün altını çizen Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bu can bu tende oldukça bu mücadeleyi Allah'ın izniyle hep beraber sürdüreceğiz. İnşallah bir yandan bu örgütlerin kökünü kurutacak tedbirleri hayata geçirirken, diğer yandan da aynı örgütlerin istismar araçlarını da ellerinden almamız şart ve bunu da alacağız. PKK'nın bir kiralık katiller güruhu, DEAŞ'ın aynı şekilde karanlık bir operasyon aracı, FETÖ'nün bir mankurtlar sürüsü olduğu gerçeğini tüm dünyaya inşallah kabul ettirmeliyiz ve ettireceğiz. Bunu yapacak olan da eğitim kurumlarımızdır. İnşallah aynı zamanda Diyanet Teşkilatımızdır. Diyanet Teşkilatımızın son yapmış olduğu açıklamalar, yayınlar vesaire ki dinlenen bazı ses kasetleri, CD'ler ve bunlarla beraber attıkları adımlar, olumlu adımlardır ve bu olumlu adımları biz ulusal değil, aynı zamanda uluslararası bazda da yayınlamak suretiyle özellikle bu vatan hainlerinin ne olduğunu tüm dünyaya tanıtacağız. Sadece Türkçe değil, İngilizce, Arapça yayınlamak suretiyle bunu geliştireceğiz. Ben sizleri demokrasi, insan hakları, özgürlükler insanı eşrefi mahlukat yapan, yaratılmışların en şereflisi olan tüm değerler üzerinde yükselteceğimiz medeniyetimizin öncüleri, akıncıları, alperenleri olarak görüyorum. Esma Biltaciler olarak görüyorum."- "Herhalde zor soru sormazsınız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaz kampının düzenlenmesinde emeği olanları da tebrik etti. Gelecek yılki buluşmanın daha dar kapsamlı yapılıp, gençlerin sorularını da yanıtlamayı istediğini dile getiren Erdoğan, "Herhalde zor soru sormazsınız, bu şekilde alışverişimizi daha iyi yapmış oluruz." diye konuştu.

"Önümüzdeki yıl Allah ömür verirse tekrar sizlerle bir arada olmak üzere sizleri Allah'a emanet ediyorum." diyen Erdoğan, gençlere şöyle seslendi:

"Sizlere biz Hakkari'de Selahattin-i Eyyubi Havalimanı'nı inşa ederek farklı bir yol açalım istedik. Şırnak'ta Cizre'de Şerafettin Elçi Havalimanı'nı açarak, yol açalım istedik. Mardin'de aynı şekilde havalimanını en modern şekilde inşa ettik. Oralarda havalimanı yoktu. Niye? Çünkü bizden önce gelenler bunu sizlere layık görmediler ama biz dedik ki; 'Batı'da ne varsa Doğu'da, Güneydoğu'da da o olacak.' Ne dedik? 'Hava yolu halkın yoludur, dolayısıyla bunu oralarda kurmamız lazım.' dedik ve kurduk. İnşallah daha güzel şeyleri de yapacağız ama sizlerle önümüzdeki yıl yapacağımız yaz kampında bir arada olmak üzere sizleri Allah'a emanet ediyorum."

(Bitti)

Etiketler :
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
 • Hürriyet Gazetesi
 • Sabah Gazetesi
 • Sözcü Gazetesi
 • Milliyet Gazetesi
 • Habertürk Gazetesi
 • Posta Gazetesi
Diğer gazeteler için tıklayınız

RATING( 16 Temmuz 2018 Pazartesi )

# PROGRAM RT SH
AB GRUBU
 • 1EGE'NIN HAMSISI4.1915.7
 • 2FOX ANA HABER3.8819.42
 • 3EGE'NIN HAMSISI (TKR)3.1714.27
 • 4YAPARSIN ASKIM3.0811.28
 • 5YAPARSIN ASKIM OZET2.6111.03
 • 6KESKIN NISANCI (Y.S)2.388.91
 • 7KIM MILYONER OLMAK ISTER2.248.2
 • 8GULDUR GULDUR SHOW (TKR)2.087.64
 • 9KESKIN NISANCI (Y.S) (TKR)1.928.23
 • 10DEDE KORKUT HIKAYELERI...1.86.79
>tümü için tıklayın
TOTAL
 • 1EGE'NIN HAMSISI2.9711.02
 • 2YAPARSIN ASKIM2.9710.78
 • 3KIM MILYONER OLMAK ISTER2.749.85
 • 4FOX ANA HABER2.6313.79
 • 5KESKIN NISANCI (Y.S)2.298.5
 • 6EGE'NIN HAMSISI (TKR)2.2810.74
 • 7GULDUR GULDUR SHOW (TKR)2.258.2
 • 8SOHRET KAFASI2.188.72
 • 9SHOW ANA HABER2.1811.44
 • 10ATV ANA HABER1.9110
tümü için tıklayın

TİRAJ( 18 Haziran 2018 - 25 Haziran 2018 )

# GAZETE BU HAFTA GEÇEN HAFTA
 • 1SABAH316.356294.008
 • 2SÖZCÜ312.768288.884
 • 3HÜRRİYET288.481272.703
 • 4POSTA210.438194.616
 • 5HABERTÜRK181.967186.496
 • 6TÜRKİYE129.810125.007
 • 7MİLLİYET128.477127.175
 • 8TAKVİM115.628112.542
 • 9PAS FOTOMAÇ114.475117.976
 • 10YENİ ŞAFAK111.625106.988
>tümü için tıklayın

MEDYARADAR FACEBOOK'TA

DİĞER HABERLER