CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Londra'da

- Kılıçdaroğlu: (2)- "Bizi tehdit ediyorlar, savcılıklara şikayet ediyorlar. Ne yaparsanız yapın, bedeli ne olursa olsun, yurdumuz için, çocuklarımız için, bayrağımız için, vatanımız için demokrasiyi ya getireceğiz ya getireceğiz"- "Barış bildirisine imza attılar diye öğretim üyeleri...

GÜNCEL

LONDRA (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bizi tehdit ediyorlar, savcılıklara şikayet ediyorlar. Ne yaparsanız yapın, bedeli ne olursa olsun, yurdumuz için, çocuklarımız için, bayrağımız için, vatanımız için demokrasiyi ya getireceğiz ya getireceğiz." dedi.

İngiltere temasları kapsamında başkent Londra'da yaşayan Türk vatandaşlarıyla bir araya gelen Kılıçdaroğlu, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Son günlerde kendisi hakkında yapılan suç duyurularına değinen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Bizi tehdit ediyorlar, savcılıklara şikayet ediyorlar. Ne yaparsanız yapın, bedeli ne olursa olsun, yurdumuz için, çocuklarımız için, bayrağımız için, vatanımız için demokrasiyi ya getireceğiz ya getireceğiz. Efendim şikayet ediyor, savcılara şikayet ediyor beni. Şikayet edeceğine, cesaretin varsa adam gibi karşıma çıkarsın, oturup tartışırız. Cesaret edemiyor, karşıma çıkamıyor. Savcılardan medet umuyor. Savcılara da 'Kılıçdaroğlu'nu susturun' diyor. Sesim çıktığı sürece demokrasi için asla ve asla susmayacağım. Benim insanlığa ve ülkeme karşı borcumdur bu. Biz siyaseti köşeyi dönmek için yapmıyoruz. Biz siyaseti hak hukuk ve adalet için yapıyoruz. Biz siyaseti cebimizi dolduralım, yandaşlarımızın cebini dolduralım diye yapmıyoruz. Biz siyaseti vatandaş için yapıyoruz, vatandaşın huzuru için yapıyoruz. Biz onlara benzemeyiz. Bizim ruhumuzda haramilik çetesi yoktur. Haramilerin bir ülkeyi yönettiği ortamda huzur olmaz, barış olmaz, kardeşlik olmaz, bir arada yaşamak olmaz. O nedenle söylüyoruz. Ülkeyi haramilerden temizleyeceğiz. Bu bizim boynumuzun borcu. Mücadele edeceğiz. Kavgaysa kavga, sonuna kadar edeceğiz. Bir toplu iğne ucu kadar taviz vermeyeceğiz."

Türkiye'de hiç kimsenin can ve mal güvenliğinin olmadığını ileri süren Kılıçdaroğlu, "Herkese can ve mal güvenliğini demokrasi içinde bizler getireceğiz. Bu ülkenin insanları getirecek, hep birlikte getireceğiz. İster İngiltere'de yaşayın, ister Almanya'da, ister Fransa'da, ister Amerika'da, ister Hakkari'de, ister Tekirdağ'da. Nerede yaşarsak yaşayalım hep beraber demokrasiyi savunacağız. Bu bizim vatan borcumuz, çocuklarımıza borcumuz, ülkemize borcumuz." ifadelerini kullandı.

- Bazı akademisyenlerin yayımladığı bildiri ve hapisteki milletvekilleri

Kemal Kılıçdaroğlu, "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin hazırlayıp yayımladığı bildiri ve ardından bu metinde imzası bulunan akademisyenlerle ilgili yaşanan gelişmelere dair değerlendirmelerini de katılımcılarla paylaştı.

"Düşünebiliyor musunuz, barış bildirisine imza attılar diye öğretim üyeleri üniversitelerden atıldı." diyen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tamamını üniversiteye geri döndüreceğiz, geri dönecekler üniversitedeki görevlerinin başına. Düşünebiliyor musunuz, halkın oylarıyla seçilmiş milletvekilleri hapiste. Tamamı hapislerden çıkacak o milletvekillerinin çünkü biz milli iradeye saygılıyız. Eğer bir ülkede milletvekilleri hapisteyse, bir ülkede üniversite öğretim üyeleri barış bildirisi imzaladı diye görevden alınıyorsa, eğer bir ülkede gazeteciler hapse atılıyorsa o ülkede demokrasi yoktur arkadaşlar. Olmayan bir demokrasiyi Türkiye'ye getireceğiz."

Kılıçdaroğlu, olağanüstü hal (OHAL) uygulamalarını da eleştirdi.

Bir kişinin, bir Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile her şeyi yapabileceğini iddia eden Kılıçdaroğlu, "OHAL uygulamalarının olduğu bir ülkede demokrasiden kimse söz edemez. Devletin bir kişiyle temsil edildiği bir ülkede demokrasiden söz edilemez. Bir kişinin her şeye karar verdiği bir ülkede demokrasiden söz edilemez. Bir dikta yönetimine karşı mücadele etmek vatan borcudur." değerlendirmesinde bulundu.

- "Hep beraber demokrasiyi savunmak zorundayız"

Kılıçdaroğlu, konuşmasında salondaki vatandaşlara şöyle seslendi:

"Biz size 'Oturun, bizim yaptığımız mücadele gibi mücadele edin' demiyoruz. O bedeli biz gerekirse öderiz. Sizden sadece ve sadece şunu istiyorum; 2019'da sandığa gittiğinizde görüşünüz ne olursa olsun, inancınız ne olursa olsun, yaşam tarzınız ne olursa olsun demokrasiden yana oy kullanın, sadece bunu istiyorum. Bizim için kişinin kimliği önemli değildir. Kişinin kimliği benim başım üstüne. Kişinin yaşam tarzı önemli değildir, benim başım üstüne. Bizim için kişinin inançlarını siyasete aracı etmek gibi bir şey yoktur. Herkesin inancı başımın üstüne ama biz hep beraber demokrasiyi savunmak zorundayız.

Eğer yargı bir kişinin dudağından çıkan söze göre karar veriyorsa o ülkede yargı bağımsızlığı yoktur. Bir kişi konuştu diye koşa koşa bütün savcılar harekete geçiyorsa o ülkede yargı bağımsızlığı yoktur. Hakim karar vermek için önce saraya bakıyorsa o ülkede yargı bağımsızlığı yoktur. Biz boşuna mücadele etmiyoruz. Bizim mücadelemiz hak mücadelesidir, adalet mücadelesidir, hukuk mücadelesidir. Hakkı, hukuku ve adaleti ülkemize getirmeyeceksek biz o ülkede niye yaşıyoruz? Türkiye'de huzur içinde ve kardeşçe yaşanmasını istiyoruz. Her gün kavga olacaksa, her gün bir gerginlik olacaksa, bir adam konuştuğu zaman ülkenin yarısı diken diken olacaksa ya o ülkede huzur mu olur?"

- Yurt dışında yaşayanlara seçilme hakkı

Kemal Kılıçdaroğlu, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına, sorunlarını TBMM'de gündeme getirebilmeleri için seçilme hakkı tanınması gerektiğini belirtti.

Yurt dışındaki Türk vatandaşlarının TBMM'ye gelip sorunlarını dile getirebilmesi için Siyasi Partiler Kanunu'nun değiştirilmesi ve yurt dışı seçim çevresi uygulamasına geçilmesine ihtiyaç duyulduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, şunları anlattı:

"Yurt dışından oylama yapılmalı, yurt dışından milletvekilleri seçilmeli ve TBMM'ye buralardan seçilen vatandaşlarımız gelmeliler, orada kendilerini temsil etmeliler. Diyeceksiniz ki 'Yeni mi aklınıza geldi?' Hayır, daha önce de yaptık, kabul etmediler. Hem demokrasiden söz edeceğiz hem yurt dışındaki vatandaşlarımızın kendi sorunlarını anlatmasını engelleyeceğiz. Böyle demokrasi olmaz. Demokrasi ise kuralları bütün unsurlarıyla kurmalıyız. O nedenle yurt dışı seçim çevresi ile ilgili kanun teklifimiz geçen sene de verildi, bu sene de vereceğiz."

Siyasi Partiler Kanunu'na yüzde 33 cinsiyet kotası, yüzde 10 da gençlik kotası getireceklerini kaydeden Kılıçdaroğlu, bunun teklifini gelecek hafta parlamentoya vereceklerini aktardı.

Kılıçdaroğlu, 2019 seçimlerinin ana aktörünün kadınlar olacağını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu başarı hikayesini sizler yazacaksınız. Her kadını ikna edeceksiniz. Çocuğu olan kadın, sen bu çocuğunu demokratik bir ortamda, iyi bir eğitimle düşüncesini özgürce açıklayabileceği bir Türkiye'de mi yetiştirmek istiyorsun? O zaman sen demokrasiden yana oy kullanmak zorundasın. Her kapıyı çalıp her kadını ikna edeceksiniz. Alkışlamak kolay, evlerin kapısını çalacaksınız, hiçbir ayrım yapmadan nerede oy kullanma hakkına sahip bir aile varsa kapısını çalacaksınız."

- "Türkiye 20 Temmuz darbesini yaşıyor"

"Türkiye'de demokrasi yok, demokrasi getirmemiz lazım." görüşünü ileri süren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Benim ülkemde yargı bağımsız olmalı, bir kişinin iki dudağına hapsedilen yargı, yargı değildir. Hele hele ona bakıp karar verenler, saraya bakıp karar verenler çocuklarına gelecekte hesap veremeyeceklerdir. Bakın bir daha söylüyorum; saraya bakıp karar verenler, çocuklarına gelecekte hesap veremeyeceklerdir, utanç duyacaklardır. O yüzden hepimize büyük görevler düşüyor. Hepsini yapacağım, sizden sadece çok ama çok basit bir şey istiyorum; bir kişiyi, beş kişiyi, on kişiyi ikna ederseniz, demokrasi için sandığa gidecek ve oy kullanacaklar. Bu, Türkiye'nin kurtuluşu olacak.

Demokrasimizi darbe hukukundan arındıracağız. Şu anda Türkiye, 20 Temmuz darbesini yaşıyor, 20 Temmuz sivil darbesini yaşıyor. Onun için 12 Eylül'de darbe yapanların apoletleri vardı, 20 Temmuz'da darbe yapanların apoletleri yok. Aralarındaki tek fark, apolet farkıdır. Biliyorum yine kızacak sarayda oturan zat. İstediğin kadar kız kardeşim, ben sonuna kadar doğruları söylemeye devam edeceğim."

CHP'nin, Türkiye'nin tek gururu olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, "Demokrasiyi savunan parti CHP'dir. Hiçbir ayrım yapmadan, her siyasal düşünceye saygı gösteren parti CHP'dir." dedi.

Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"CHP demokrasinin, insan haklarının, düşünce özgürlüğünün, yargı bağımsızlığının, demokratik, laik, sosyal hukuk devletinin, din ve vicdan özgürlüğünün güvencesidir. Biz düşünce farklılıklarını ülkemizin zenginliği olarak kabul ediyoruz, kimlik farklılıklarını ülkemizin zenginliği olarak kabul ediyoruz, yaşam tarzı farklılıklarını ülkemizin zenginliği olarak kabul ediyoruz. Hiçbir farklılığı ötekileştirmiyoruz, 80 milyonu kucaklıyoruz. 80 milyonla beraber hakka, hukuka ve adalete yürümek istiyoruz."

(Bitti)

Etiketler :
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
 • Hürriyet Gazetesi
 • Sabah Gazetesi
 • Sözcü Gazetesi
 • Milliyet Gazetesi
 • Habertürk Gazetesi
 • Posta Gazetesi
Diğer gazeteler için tıklayınız

RATING( 19 Ekim 2018 Cuma )

# PROGRAM RT SH
AB GRUBU
 • 1ISTANBULLU GELIN6.0916.15
 • 2FATIH PORTAKAL ILE FOX ANA...5.3319.49
 • 3PAYITAHT ABDULHAMID5.2213.69
 • 4KIZIM4.6712.06
 • 5GULPERI4.3711.71
 • 6ARKA SOKAKLAR4.3111.42
 • 7MUGE ANLI ILE TATLI SERT3.4828.97
 • 8ISTANBULLU GELIN (OZET)3.3910.09
 • 9KIZIM (OZET)2.858.89
 • 10SPOR GUNDEMI2.738.78
>tümü için tıklayın
TOTAL
 • 1GULPERI7.4918.25
 • 2ARKA SOKAKLAR6.9516.77
 • 3FATIH PORTAKAL ILE FOX ANA...6.1118.1
 • 4ARKA SOKAKLAR (OZET)5.1113.1
 • 5KIZIM4.8811.52
 • 6MUGE ANLI ILE TATLI SERT3.8627.86
 • 7SHOW ANA HABER3.811.24
 • 8ISTANBULLU GELIN3.779.13
 • 9SPOR GUNDEMI3.7710.32
 • 10ASK VE MAVI3.658.87
tümü için tıklayın

TİRAJ( 23 Temmuz 2018 - 30 Temmuz 2018 )

# GAZETE BU HAFTA GEÇEN HAFTA
 • 1SABAH304.021307.247
 • 2HÜRRİYET289.648287.430
 • 3SÖZCÜ283.581281.944
 • 4POSTA222.456221.841
 • 5MİLLİYET129.053129.082
 • 6TÜRKİYE128.103128.042
 • 7TAKVİM116.221118.875
 • 8YENİ ŞAFAK111.522111.485
 • 9PAS FOTOMAÇ109.367107.001
 • 10GÜNEŞ105.097104.838
>tümü için tıklayın

MEDYARADAR FACEBOOK'TA

DİĞER HABERLER