AK Parti Trabzon İl Başkanlığı Genişletilmiş İl Danışma Toplantısı

- Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan: (2)- "İşte Pensilvanya'da, malum şarlatan orada. Onun arka takımı, onlar da başta Almanya olmak üzere Avrupa'da ve bütün buralarda bunlar geziyorlar. Siz, bu teröristleri besliyorsunuz, ondan sonra kalkıp diyorsun ki 'Filancayı bize verin.' Kusura..

GÜNCEL

TRABZON (AA) - Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İşte Pensilvanya'da, malum şarlatan orada. Onun arka takımı, onlar da başta Almanya olmak üzere Avrupa'da ve bütün buralarda bunlar geziyorlar. Siz, bu teröristleri besliyorsunuz, ondan sonra kalkıp diyorsun ki 'Filancayı bize verin.' Kusura bakma, senin yargın varsa, benim de yargım var. Önce vereceksiniz, ondan sonra bizden de alacaksınız. Vermeden yok. Artık eski Türkiye yok, bu Türkiye yeni Türkiye." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi'nde düzenlenen AK Parti Trabzon İl Başkanlığı Genişletilmiş İl Danışma Toplantısına katılarak, partililere hitap etti.

"2019 için asla fire veremeyiz. Çok iyi çalışmamız lazım." diyen Erdoğan, bu seçimlerin önceki seçimler gibi olmadığının altını çizdi.

Eskiden yüzde 34 ile de parlamentoda bir numara olunabildiğine işaret eden Erdoğan, "Şimdi bu yok. Şimdi yüzde 50 artı 1'i alacaksın. Almadığın takdirde bu işi yüklenemezsin. Peki bunu almaya hazır mıyız? Bunun için kapı kapı dolaşmaya hazır mıyız?" diye sordu.

Erdoğan, salondakilerin yanıtı üzerine, "Şimdi daha fazla olması lazım. Ana kademe dolaşacak, kadın kollarımız dolaşacak, gençlik dolaşacak." dedi.

Salondaki bir grubun, "Camiler kışlamız, müminler asker, bu ilahi ordu dinimi bekler, Allahu ekber, Allahu ekber." dizelerini okuması üzerine Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Elhamdülillah bak nereden nereye geldik. Ben bunu bir okudum girdim içeriye ama şimdi devran değişti. Ya bu devletin kitaplarında yer alan bir şiirdi, yani düşünebiliyor musun ve Ziya Gökalp'a ait. Buna rağmen biz bunu okuduk diye attılar bizi içeri ama hayır varmış. Tam Medrese-i Yusufiye oldu ama 10 bine yakın mektup aldım. Mektuplar geliyordu ben sabah namazına kadar gece onlara cevap yazıyordum. Şimdi bazı yerlere gidiyorum, o yazdığım cevapları alanlar bana gösteriyorlar. Bu ayrı bir mutluluk ha. Elhamdülillah. Nerelerden nereye..."

- "Tempomuzu artırmalıyız, gece gündüz çalışmalıyız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, millete efendi olmak için değil, hizmetkar olmak için yola çıktıklarını belirterek, Şeyh Edebali’nin nasihatı ile "insanı yaşat ki devlet yaşasın" dediklerini, bu ilke ile ülkenin yönetim anlayışını kökten değiştiren bir parti olarak 2023 hedeflerini mutlaka hayata geçireceklerini bildirdi.

"Yeter ki şu 2019'u bir defa halledelim. İşte bunun için bir defa imanımız olacak. İnanacağız değil mi buna? 2019'da bu işin ilk etabını Allah'ın izniyle bitireceğiz. Buna inandık mı?" diyen Erdoğan, "Salondan güçlü bir ses gelmiyor. Buna inandık mı?" sorusunu tekrar yöneltti ve aldığı "evet" yanıtından sonra, "Böyle olun." dedi.

Geçen 15 yılda yaptıklarının çok önemli olduğuna işaret eden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Ama asıl hedeflerimizin henüz oldukça uzağındayız. Tempomuzu artırmalıyız, gece gündüz çalışmalıyız. Bu süreçte önümüzdeki en büyük imtihan da 2019. Yeni yönetim sistemimizin tüm unsurlarıyla ilk defa devreye gireceği 2019 seçimine kadar çok sıkı bir çalışma sergilemeliyiz. İşte yeni yönetim anlayışının ilk emaresi ne? İşte bu kardeşiniz, partili cumhurbaşkanı olarak şimdi karşınızda. Daha önce bu yoktu. İşte bunu 16 Nisan'da hallettiniz. Şimdi öbür etabına geçiyoruz, 2019. O hallolduğu zaman devran bir başka değişecek. Önce mahalli idareler, ardından da milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde elde edeceğimiz netice, bizim daha sonraki yol haritamızın en büyük belirleyicisi olacaktır."

Türkiye'nin hem terörle mücadelede hem de ekonomik saldırılar bakımından en sıkıntılı dönemini geride bıraktığına inandığını belirten Erdoğan, "Hükümetimiz, şu anda aynı zamanda Süleyman kardeşim de başta olmak üzere..." değerlendirmesini yaptı.

Erdoğan, şunları kaydetti:

"Ülkemizle ilgili kötü niyetleri olanlar, elbette açık veya gizli bize zarar vermeye çalışacaklardır ama ne demiştik, ey FETÖ'cüler nereye kaçarsanız kaçın sizi inlerinize kadar kovalayacağız. Ey PKK sizi de kovalayacağız, DEAŞ, sizi de kovalayacağız. İşte Cudi'de, Gabar’da, Küpeli’de, Kandil’de neresi olursa olsun gideceğiz. Artık bizim askerimiz, polisimiz, jandarmamız, aralarında en ufak bir nifak yok. Elhamdülillah şimdi hepsi el birliği gönül birliği içerisinde gidiyorlar, ele ele gidiyorlar ve hepsi de şehadete yürüyorlar. Bu ne mutluluk.

İnşallah bu anlayışla beraber bu temizlik harekatı bitecek, refah, huzur, mutluluk 780 bin kilometrakareye hakim olacak. Atlattığımız her badire bize yeni tecrübeler ve onunla birlikte yeni dirençler kazandırıyor. PKK'nın da FETÖ'nün de DEAŞ'ın da diğer terör örgütlerinin de eylem kapasiteleri büyük ölçüde daralmıştır. Kimi Batı ülkeleri başta olmak üzere Türkiye'ye yönelik husumet içinde olan çevrelerin tezgahlarını da büyük ölçüde deşifre ettik. Terör örgütleri ile birlikte kol kola sahnelenmeye çalışılan senaryoları, aynı şekilde birer birer boşa çıkartıyoruz. Bir şeyler söylüyorlar. Kendileri ile yüz yüze bunlara çok açık net yaptıkları yanlışları anlatıyoruz. Eviriyorlar, kıvırıyorlar. Diyoruz ki siz busunuz. Önce bize bunun cevabını verin.

İşte Pensilvanya'da, malum şarlatan orada. Onun arka takımı, onlar da başta Almanya olmak üzere Avrupa'da ve bütün buralarda bunlar geziyorlar. Siz, bu teröristleri besliyorsunuz, ondan sonra kalkıp diyorsun ki 'Filancayı bize verin.' Kusura bakma, senin yargın varsa, benim de yargım var. Önce vereceksiniz, ondan sonra bizden de alacaksınız. Vermeden yok. Artık eski Türkiye yok, bu Türkiye yeni Türkiye."

- "Bundan sonraki işimiz, hiç endişe etmeyin, daha kolay"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomide tüm göstergelerin olumlu yönde bir yükselişin işaretlerini verdiğine dikkati çekti.

Türkiye'nin geçen üç yıldaki zorlu süreci dimdik atlattığını vurgulayan Erdoğan, "İnşallah bundan sonraki işimiz, hiç endişe etmeyin, daha kolay. AK Parti'siz bir Türkiye'nin ne demek olduğunu, 7 Haziran 2015 ile 1 Kasım 2015 seçimleri arasındaki dönemde hep birlikte gördük, tecrübe ettik. Eğer orada bir koalisyon yanlışına düşülseydi Türkiye biterdi onu söyleyeyim ama elhamdülillah düşmedik." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, o dönem erken seçim kararının alındığını ve milletin AK Parti'ye tek başına iktidar olma görevini verdiğini anımsatarak, "Adeta bir sırtlan gibi ülkemizin yere yıkılmasını bekleyenlerin gerçek yüzlerini milletimizle birlikte ortaya çıkardık. 15 Temmuz'da milletin üzerine tankla, uçakla yürümeye, buraya kadar bu işi vardıracak, gözlerini karartanların elinde artık çok fazla koz kalmadı." dedi.

- "Mızrak çuvala sığmıyor"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ihtiyatı asla elden bırakmayacaklarını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şimdi bakıyorsunuz bazen çıkıyorlar, 'Bu ay bir şeyler olabilir.' Oradan birisi çıkıyor, 'Bu ay bir şeyler olabilir.' Bunlar züğürt ya şimdi durmadan böyle akılları karıştıracaklar. Zaten siz ne zamandan beri 'Bu ay bir şeyler olabilir' deyip durup, kendi sosyal medyanızdan bir şeyler yapmaya çalışıyorsunuz. Artık ne yaparsanız yapın mızrak çuvala sığmıyor. Artık kendinizi gizlemeniz mümkün değil.

Bizi kendi içimize sıkıştırıp hedeflerimize yürümekten alıkoymaya yönelik provokasyonlara da artık itibar etmeyeceğiz. Türkiye, hem terör örgütleriyle mücadele edecek hem de hedeflerini hayata geçirecek güce, imkana, kararlılığa sahiptir."

- "Bunu bir bayrak yarışı olarak görmelisiniz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu süreçte AK Parti'nin sağlam durmasının önemine işaret ederek, "Büyük ve güçlü Türkiye için her zamankinden daha çok çalışmak, ter dökmek, mücadele etmek mecburiyetindeyiz. Çünkü AK Parti sendelerse Türkiye'nin sendeleyeceğini bilmeliyiz." diye konuştu.

Kongrelerde göreve gelecek teşkilatların bu anlayışla oluşturulacağını vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Kimse gücenmesin, kırılmasın. Elimizden geldiğince adil ama değişmesi gerekenleri, kusura bakmayın değiştirmek durumundayız. Bunu bir bayrak yarışı olarak görmelisiniz. Bunu yapmak zorundayız. Çünkü yeni bir heyecan, bir hücre tazelenmesi, bir güç kanalize etmek, buna mecburuz. Bunu yapacağız ki şu kalan 20 ay içerisinde bambaşka bir şekilde inşallah geleceğe yürüyelim. Bundan kimse gücenmemeli, kırılmamalı.

Biz aynı davanın erleri değil miyiz? Aynı davanın erleriyiz. Niye güceniyoruz, gücenmeyeceğiz. Ha ben götürmüşüm ha sen götürmüşsün, seve seve bayrağı teslim edeceğiz. Teslim ettikten sonra kaybolmayacağız, 'Emrindeyim komutan' diyeceğiz. Şayet bu yenilenmeyi sağlayamazsak, hem mahalli idareler seçimleri hem de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, milletvekili seçimlerinde işimiz çok zor olur. Ben partimizin teşkilatlarında görev alan tüm kardeşlerime güveniyorum. İnşallah milletimize mahcup olmayacağız."

- "Tecrübeyi de değerlendireceğiz, dinamizmi de değerlendireceğiz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti teşkilatında bugüne kadar görev alan ve ahirete intikal edenlere Allah'tan rahmet dileyerek, hayatta olanlara ise sağlık, esenlik, mutluluk temennisinde bulundu.

Yeni yapılanmada daha önce AK Parti teşkilatında görev almış kişilerin de olabileceğini belirten Erdoğan, "Daha önce görev yaptı, şimdi niye görev yapsın' falan böyle bir şey yok. Bu bir kadro tazelenmesi. Tecrübeyi de değerlendireceğiz, dinamizmi de değerlendireceğiz." dedi.

Erdoğan, kardeşlik bağını sıkı tutmanın önemine işaret ederek, şöyle devam etti:

"Hep söylerim, biz ilçelerimizin, ilimizin Ömerlerini bulacağız ve bu Ömerlerle teşkilatı kuracağız. Yani listeler açıklandığı zaman halk şunu görmeli, duymalı, bilmeli, 'Filanca mı? Onun olduğu yerde kim bulunmaz, seve seve ben de orada olurum' demeli ama öyle bir isim olur ki 'Filanca mı? Bu hırsızı nereden buldun?', bunu dedirtmemek lazım. Burada çok dikkatli olacağız. Ben teşkilatıma güveniyorum, inanıyorum ve inşallah bu hassasiyetler içerisinde teşkilatımızın oluşacağına inancım sonsuz."

- "Bu bizim manifestomuzdur"

Konuşmasının sonunda Rabia işareti yapan Erdoğan, "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bu, bizim manifestomuzdur." dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Tek millet, 80 milyon tek milletiz. Türk'ü, Kürt'ü, Laz'ı, Çerkez'i, Gürcü'sü, Abaza'sı, Boşnak'ı hepsi tek millet. Niye? Biz yaradılanı yaradandan ötürü seviyoruz onun için. İki tek bayrak, şu bayrağımızın bir benzeri olabilir mi? Rengi şehidimizin kanının rengi, hilal bağımsızlığımızın ifadesi, yıldızlar şehitlerimizin ta kendisi. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Peki vatan? 780 bin kilometrekare ile tek vatan, bunu kimse bölemeyecek. Bölenin işte görüyoruz, Cudi'de, Tendürek'te, Bestler Deresinde, Küpeli'de ne yaptıysak onu yaparız, gömerek yola devam ederiz. Tek devlet. O da Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nden başka devlet yok. Bu devletimize de hep beraber sahip çıkacağız."

(Bitti)

Etiketler :
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
 • Hürriyet Gazetesi
 • Sabah Gazetesi
 • Sözcü Gazetesi
 • Milliyet Gazetesi
 • Habertürk Gazetesi
 • Posta Gazetesi
Diğer gazeteler için tıklayınız

RATING( 17 Temmuz 2018 Salı )

# PROGRAM RT SH
AB GRUBU
 • 1ERKENCI KUS7.3824.51
 • 2ERKENCI KUS (OZET)3.7615.79
 • 3GULDUR GULDUR SHOW (TKR)2.859.94
 • 4FOX ANA HABER2.5413.69
 • 5SHOW ANA HABER2.5113.52
 • 6MAD MAX OFKELI YOLLAR (Y.S)2.429.15
 • 7CARKIFELEK1.826.7
 • 8GOREVIMIZ TEHLIKE (Y.S)1.816.35
 • 9HABER ONU1.7411.45
 • 10DEMET AKBAG ILE COK...1.710.89
>tümü için tıklayın
TOTAL
 • 1ERKENCI KUS8.328.41
 • 2ERKENCI KUS (OZET)3.9816.23
 • 3FOX ANA HABER2.814.65
 • 4MAD MAX OFKELI YOLLAR (Y.S)2.559.53
 • 5SHOW ANA HABER2.3512.29
 • 6GULDUR GULDUR SHOW (TKR)2.338.3
 • 7CARKIFELEK1.917
 • 8ATV ANA HABER1.638.52
 • 9GOREVIMIZ TEHLIKE (Y.S)1.626.03
 • 10TEMEL ILE DURSUN...1.6212.94
tümü için tıklayın

TİRAJ( 18 Haziran 2018 - 25 Haziran 2018 )

# GAZETE BU HAFTA GEÇEN HAFTA
 • 1SABAH316.356294.008
 • 2SÖZCÜ312.768288.884
 • 3HÜRRİYET288.481272.703
 • 4POSTA210.438194.616
 • 5HABERTÜRK181.967186.496
 • 6TÜRKİYE129.810125.007
 • 7MİLLİYET128.477127.175
 • 8TAKVİM115.628112.542
 • 9PAS FOTOMAÇ114.475117.976
 • 10YENİ ŞAFAK111.625106.988
>tümü için tıklayın

MEDYARADAR FACEBOOK'TA

DİĞER HABERLER