"Türkiye'nin haklı davasını anlatın"

- Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu:- "(Yurt dışında yaşayan vatandaşlara) Yaşadığınız ülkelerde de uzantıları bulunan bu kanlı terör örgütlerinin (FETÖ, PKK, DEAŞ) faaliyetlerine karşı çok dikkatli olunuz. Bulduğunuz her fırsatta, yaşadığınız ülkelerin makamlarına ve vatandaşlarına, Türkiye'nin haklı..

GÜNCEL

ANKARA (AA) - Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, yurt dışında yaşayan vatandaşlara Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ), PKK ve DEAŞ'ın faaliyetlerine karşı dikkatli olmaları çağrısında bulunarak, "Yaşadığınız ülkelerde de uzantıları bulunan bu kanlı terör örgütlerinin faaliyetlerine karşı çok dikkatli olunuz. Bulduğunuz her fırsatta, yaşadığınız ülkelerin makamlarına ve vatandaşlarına, Türkiye'nin haklı davasını anlatınız." dedi.

Çavuşoğlu, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından yurt dışında yaşayan ve üniversitede eğitim alan vatandaşların Türkiye ile bağlarını kuvvetlendirmek, kamusal ve sosyal hayatta tecrübelerini artırmak amacıyla yürütülen "Türkiye Stajları" programının ikinci dönem açılış törenine katıldı.

Çavuşoğlu, staj programına gelen öğrencilere "Hepiniz ülkenize, memleketinize, vatanınıza hoş geldiniz. Türkiye hepimizin ortak paydası, hepimizin vatanı. Burası sizin memleketiniz. Her ne kadar staj için gelmiş olsanız da her zaman Türkiye bir yanınızda, bir tarafınızda sizin destekçiniz, yanınızda bir güç olarak size yardımcı olmaya çalışacaktır." diye seslendi.

Kendisinin de okumak için yurt dışından Türkiye'ye geldiğini belirten Çavuşoğlu, "Türkiye bir fırsatlar ülkesi, son dönemde sağlamış olduğu yeniliklerle sadece Türkiye'nin gençlerine değil tüm dünya gençlerine ufuk açacak, burada istihdam imkanı sağlayacak ve Türkiye'yi birlikte büyütecek bir potansiyele sahip." dedi.

Yurt dışında yaşayan vatandaşların sorunlarıyla ilgilenmenin, hak ve menfaatlerini korumanın Türk dış politikasının öncelikleri arasında yer aldığını ifade eden Çavuşoğlu, genç vatandaşların bulundukları ülkelerde saygın toplumsal mevkiler elde etmelerinin de çok önemli olduğunu vurguladı.

YTB'nin yürüttüğü Türkiye Stajları programının birliktelik duygusuyla Türkiye'yi yakından tanımalarını sağlayacağına dikkati çeken Çavuşoğlu, "Türkiye, yurt dışında yaşayan vatandaşlarının eğitimlerine farklı vizyonlar kazandıracak ve onların yapacağı meslek tercihinde yönlendirici bir rol oynayacak faaliyetlerde bulunmaya devam edecektir." diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, staj için gelen öğrencilerin yıllar önce yurt dışına giden aile büyüklerinin, yabancı ülkede tutunmaya çalışırken yaşadıkları zorluklara dair anılarının çok değerli olduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Aradan bunca yıl geçmiş olmasına rağmen ailelerinizin kültürel ve manevi değerlerini, siz çocuklarına ve torunlarına aktarabilmeleri en büyük başarıları olmuştur. Onlara biz de şükran duyuyoruz. Şimdi sizler elde ettiğiniz yeni başarılarla onların çabalarını taçlandıracaksınız. Başarılarınız yalnızca aileleriniz ve yurt dışındaki toplumumuz için değil, ana vatanınız Türkiye için de bir sevinç ve gurur kaynağı olacaktır."

- "Türkiye herkes için bir fırsatlar ülkesidir"

Yurt dışındaki gençlerin, ailelerine oranla daha çok imkana sahip olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, Türkiye'nin eski Türkiye olmadığını ve bilinçli kadrolar tarafından yönetildiğini, Türkiye'de eski paradigmanın değiştiğini söyledi.

Çavuşoğlu, "Bugünkü Türkiye birçok güçlüğün üstesinden gelmek bir yana gücüne güç katmış, uluslararası toplumda saygın bir konum elde etmiş iddialı bir ülkedir. Bu sayede yurt dışında yaşayan siz vatandaşlarımız Türkiye'nin en birinci meselelerinden biri haline gelmiş durumdasınız." diye konuştu.

Yurt dışında yaşayan vatandaşların, özellikle gençlerin menfaat ve selameti için Türkiye'deki birçok kurum ve kuruluşun çalışma yürüttüğünü belirten Çavuşoğlu, "Sizler bizler için çok müstesna, çok değerlisiniz. Biz sizleri Türkiye'nin istikbal kaynağı olarak görüyoruz. Çünkü siz gençler sayesindedir ki Türkiye diasporası daha yıllarca kendini muhafaza edebilecek ve başarılarımız uluslararası bir hal kazanacaktır." ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, Türkiye Stajları programı ile öğrencilerin eğitim ve kariyer çalışmalarının yanı sıra Türkiye'yi ve Türk kültürünü tanıma imkanı bulacaklarına dikkati çekerek, "Türkiye herkes için bir fırsatlar ülkesidir ama sizin için daha incelikli bir fırsatlar ülkesidir." dedi.

- "Kültürel değerlerinizi muhafaza ederseniz daha fazla saygı görürsünüz"

Yurt dışında yaşayan vatandaşların Türkiye'deki seçimlerde oy kullanma haklarının bulunduğuna işaret eden Çavuşoğlu, "Türkiye'nin geleceğini belirlemek artık sizlerin de elindedir. Bu sebeple Türkiye'yi daha yakından tanımak, gelenek sahibi kurum ve kuruluşların işleyişine bizzat şahit olmak, vereceğiniz kararlar hakkında daha bilinçli olmanızı sağlayacak, size ufuk açıcı istikametler sunacaktır." şeklinde konuştu.

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, öğrencilerin, bulundukları ülkelerdeki insanların Türkiye ve Türk diasporasına ilişkin değerlendirmelerinde iz bırakacaklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Yaşadığınız toplumla bütünleşirken, meslekleriniz vasıtasıyla o toplumun ihtiyaçlarını karşılarken, başta Türkçe olmak üzere kendi kültürel değerlerinizi muhafaza ederseniz çok daha fazla saygı göreceğinizden emin olabilirsiniz. Edindiğiniz nitelikli meslekler ve bütün bir Türk toplumu olarak gördüğünüz saygı neticesinde, yaşadığınız ülkelerin geleceğinde söz sahibi olacak olan sizler başarılı olacaksınız. Sizler bulunduğunuz ülkelerde, Türkiye'de ne kadar değerli iseniz orada da etkin, her sosyal projede hatta her siyasal aksiyonun ve projenin içerisinde rol almanız önem arz etmektedir.

Sizler bu ülkelerin vatandaşları ya da orada ikamet eden gençleri olarak bu ülkelerin istikametine rol verecek yeterliliğe sahip olacaksınız. Bu rolü almaktan asla kaçınmamalısınız, çekinmemelisiniz. Yaşadığınız ülkelerin sizin gibi yetişmiş insanlara ihtiyacı olduğunu unutmayarak o ülkelerdeki siyasi ve toplumsal katılımınızı artırmanız, en az vatandaşlarımız tarafından kurulan sivil toplum kuruluşlarında aktif roller almanız kadar önemlidir. Demokratik haklarınızı kullanıp sivil toplum kuruluşlarında daha etkin görevler alarak yaşadığınız ülke nezdindeki gücünüzü ve söz hakkınızı artırabilirsiniz. Yurt dışında yaşayan toplumumuzun sorunlarının kalıcı çözümleri de bu bilinç ve dayanışma duygusuyla yapacağınız faaliyetlere bağlıdır."

Son yıllarda Avrupa kıtasında endişe verici gelişmeler yaşandığına dikkati çeken Çavuşoğlu, "Göçmenlerin yanı sıra, bilhassa İslam dini ve Müslümanlar hakkında olumsuz söz ve eylemlerde bulunulduğunu görmek üzüntü vericidir. Bu mesnetsiz yargıların siz vatandaşlarımızın hayatlarında hiçbir kısıtlamaya sebep olmaması için Türkiye olarak elimizden geleni yapıyoruz. Bundan sonra da bunun mücadelesini vermeye devam edeceğiz." dedi.

Yurt dışında yaşayan vatandaşların da bu tür ayrımcı fikirlerle insan hakları temelinde mücadele etmesi gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, "Bu konulardaki bilinçli ve ortak tutumlarınız, hem başka ülkelerdeki toplumumuzun yaşam konforu bakımından hem de o ülkelerin demokratik seviyelerinin yükselmesi bakımından en önemli katkılarınızdan olacaktır. Bu noktada vurgulamam yerinde olacaktır ki sizler Türkiye ile yaşadığınız ülkelerin arasındaki dostluğun en büyük teminatı olmakla birlikte bu ülkelerin Türkiye'nin değerli dostluğunu sürdürebilmeleri, siz vatandaşlarımıza olan yaklaşımlarına sıkı sıkıya bağlıdır." diye konuştu.

- "Türkiye'nin haklı davasını anlatınız"

Çavuşoğlu, Türkiye'nin, başarılarına set çekmek isteyen terör unsurlarıyla mücadele ettiğini hatırlatarak, şunları kaydetti:

"15 Temmuz'da tüm demokratik kazanımlarımızı boşa çıkarmaya niyetlenen, adeta bu ülkeyi işgal girişimine girişen ve bu ülkeyi peşkeş çekmeye çalışan FETÖ terör örgütüyle mücadelemiz sürerken, bir yandan da kardeşliğimize ve tüm dünya barışına kasteden PKK ve DEAŞ gibi terör örgütleriyle mücadelemiz de devam etmektedir. Türkiye'nin teröre karşı verdiği mücadelenin haklılığını savunmak, en başta yurt dışında yaşayan siz vatandaşlarımızın selameti için zaruridir.

Yaşadığınız ülkelerde de uzantıları bulunan bu kanlı terör örgütlerinin faaliyetlerine karşı çok dikkatli olunuz. Bulduğunuz her fırsatta, yaşadığınız ülkelerin makamlarına ve vatandaşlarına, Türkiye'nin haklı davasını anlatınız çünkü toplumumuzun yurt dışındaki saygınlığı, sizlerin çabalarınızın yanı sıra Türkiye'nin saygınlığına da bağlıdır."

Çavuşoğlu, sözlerini "Türkiye Stajları" programına dahil olan kurum ve kuruluşlara teşekkür ederek sonlandırdı.

Etiketler :
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
 • Hürriyet Gazetesi
 • Sabah Gazetesi
 • Sözcü Gazetesi
 • Milliyet Gazetesi
 • Habertürk Gazetesi
 • Posta Gazetesi
Diğer gazeteler için tıklayınız

RATING( 19 Temmuz 2018 Perşembe )

# PROGRAM RT SH
AB GRUBU
 • 1MELEKLERIN ASKI4.3316.07
 • 2DEDEMIN FISI (T.S)2.4410.64
 • 3DEDEMIN FISI (T.S) (TKR)2.449.22
 • 4SHOW ANA HABER2.111.92
 • 5FOX ANA HABER1.9611.1
 • 6CARKIFELEK1.887.72
 • 7ZORLU IKILI (Y.S)1.78.94
 • 8YER CEKIMI (Y.S) (TKR)1.696.02
 • 9HABABAM SINIFI UC BUCUK...1.566.02
 • 10HABER ONU1.5210.4
>tümü için tıklayın
TOTAL
 • 1MELEKLERIN ASKI4.4215.53
 • 2CARKIFELEK2.9510.73
 • 3FOX ANA HABER2.8414.18
 • 4SHOW ANA HABER2.5912.99
 • 5SOSYETIK GELIN (T.S)2.59.46
 • 6HABABAM SINIFI UC BUCUK...2.228.55
 • 7MELEKLERIN ASKI (OZET)2.168.87
 • 8DEDEMIN FISI (T.S)2.117.93
 • 9KORDUGUM2.0213.27
 • 10DEDEMIN FISI (T.S) (TKR)1.967.39
tümü için tıklayın

TİRAJ( 18 Haziran 2018 - 25 Haziran 2018 )

# GAZETE BU HAFTA GEÇEN HAFTA
 • 1SABAH316.356294.008
 • 2SÖZCÜ312.768288.884
 • 3HÜRRİYET288.481272.703
 • 4POSTA210.438194.616
 • 5HABERTÜRK181.967186.496
 • 6TÜRKİYE129.810125.007
 • 7MİLLİYET128.477127.175
 • 8TAKVİM115.628112.542
 • 9PAS FOTOMAÇ114.475117.976
 • 10YENİ ŞAFAK111.625106.988
>tümü için tıklayın

MEDYARADAR FACEBOOK'TA

DİĞER HABERLER