"Ankara'nın En'leri Ödül Töreni"

- Cumhurbaşkanı Erdoğan: (3)- "Döviz kurlarında son günlerde görülen suni şişkinliğin kısa sürede ortadan kalkacağına inanıyorum. Faizler, benim ekonomide en çok muzdarip olduğum alanı oluşturuyor. Katılmıyorum ben, birilerinin faizdeki anlayışına katılmıyorum" - "Ne terör örgütleriyle dize...

GÜNCEL

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Döviz kurlarında son günlerde görülen suni şişkinliğin kısa sürede ortadan kalkacağına inanıyorum. Faizler, benim ekonomide en çok muzdarip olduğum alanı oluşturuyor. Katılmıyorum ben, birilerinin faizdeki anlayışına katılmıyorum." dedi.

Erdoğan, ATO Congresium'da düzenlenen "Ankara'nın En'leri Ödül Töreni"nde yaptığı konuşmada, en çok önem verdikleri alanlardan olan istihdam konusunda, aslında çok ciddi bir başarının yakalandığını belirtti.

2005 yılında 19,6 milyon olan istihdam edilen kişi sayısının bugün 28,8 milyona çıktığını anlatan Erdoğan, "Şimdi aklınıza 'Peki öyleyse işsizlik oranımız niye hala çift haneli rakamlarda geziyor?' diye bir soru gelebilir. Sebebini söyleyeyim. Kadınların ve gençlerin iş gücüne katılımı öylesine yüksek seviyelere ulaştı ki 9,2 milyon yeni istihdam oluşturmamıza rağmen işsizlik oranını hedeflediğimiz düzeye henüz çıkartamadık. Bu durum, ülkemiz için bir zaaf veya sorun değildir. Tam tersine kadınların ve gençlerin iş gücüne katılımının yükselmesi bizi daha güçlü kılmıştır, güçlü kılar. Ülkeyi yönetenler olarak bizim görevimiz, daha çok istihdam sağlayacak politikalar geliştirip uygulamaktır." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

"Mesela 2023 yılına kadar 65 yeni organize sanayi bölgesi kurarak, sadece buralarda 1 milyon ilave istihdam hedefliyoruz. Şu anda sayıları 800'e ulaşmış olan araştırma geliştirme ve tasarım merkezlerinin sayısını önümüzdeki yıl sonuna kadar bin 200'e ulaştırarak, istihdamın niteliğini de yükseltiyoruz. Esnaf ve sanatkarlarımızla ilgili sicil affından ÖTV istisnalarına, prim ve kredi desteklerinden mesleki eğitime kadar her alanda çok önemli düzenlemeleri hayata geçirerek bu alanda da güçlü bir alt yapı oluşturduk. Bu örnekleri olabildiği kadar çoğaltmak mümkündür."

- "Turizmde kayıpları önemli oranda telafi ettik"

İhracatın, son günlerde çok güzel haberler aldıkları bir başka alan olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir ara 152,5 milyar dolara kadar çıkartdıkları ihracatın, yaşanan olumsuzluklar sebebiyle geçen yıl 142,5 milyar dolara kadar gerilediğini anımsattı.

Erdoğan, "Şimdi, orada da bir rekora doğru gidiyoruz, ekim ayı itibarıyla yıllık ihracatımız, bir önceki döneme göre 15 milyar dolarlık artışla 154,2 milyar doları buldu. Öyle hesap ediyorum ki 2017 ihracatının 155 milyar doların üzerine çıkması muhtemeldir." değerlendirmesinde bulundu.

Buna karşılık ithalatın bir önceki dönemin 23 milyar doların gerisinde seyrettiğini vurgulayan Erdoğan, "Demek ki daha önce ithal ettiğimiz ürünlerimizin önemli bir kısmını artık kendimiz yapabiliyor, hatta bunları ihraç edebiliyor hale geldik." dedi.

Erdoğan, turizmdeki verileri de paylaşırken, "Turizmde de aleyhimizde yürütülen tüm kampanyalara rağmen hamdolsun kayıplarımızı önemli oranda telafi ettik. Eylül sonu itibarıyla 2017 yılında turist sayısında 25 milyonu, turizm gelirinde de 20 milyar doları geride bıraktığımız bir sezon yaşıyoruz. Yeniden inşallah 30 milyar doların üstüne gelirde de çıkacağız." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce 36 milyon turiste ulaşmış bir ülke olarak turizm alanında hala katedilmesi gereken çok mesafe olduğunu bildiklerini aktardı.

Merkez Bankası rezervlerinin bir dönem çıktığını, sonra bir dönem gerilediğini ancak şimdi yeniden 117 ile 120 milyar dolar arasında bir yere ulaşıldığını ifade eden Erdoğan, Borsa İstanbul'un da rekor üstüne rekor kırdığını bildirdi.

Erdoğan, şunları kaydetti:

"Döviz kurlarında son günlerde görülen suni şişkinliğin kısa sürede ortadan kalkacağına inanıyorum. Faizler, benim ekonomide en çok muzdarip olduğum alanı oluşturuyor. Katılmıyorum ben, birilerinin faizdeki anlayışına katılmıyorum. Yok bilmem işte 'Borçlarımız var, ödememiz var, şu var, bu var filan, onun için para bulmamız gerekiyor, kaynaklar vesaire o bakımdan bizim yüksek faizle borçlanmamız lazım.' gibi yaklaşımları doğru bulmuyorum. Zira mevduat hesaplarına girecek olanlar bilesiniz ki faiz yarışı ile de girmeyecektir, onlar da güven esaslı yarışa gireceklerdir. Bizim bir defa bunu yakalamamız lazım. En güvenli olan yerler neresiyse vatandaş gelir parasını oraya yatırır."

- "Millet devletine de ekonomisine de sahip çıkmıştır"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Görüldüğü gibi 4-5 yıldır maruz kaldığımız onca saldırıya, ayağımıza takılan onca çelmeye, kurulan onca tuzağa, yapılan onca ihanete rağmen hala dimdik ayakta bir Türkiye ve Türkiye ekonomisi vardır. Milletimiz, şartlar ne olursa olsun, devletine de ekonomisine de sahip çıkmıştır." ifadelerini kullandı.

Milletin, 15 Temmuz'daki gibi, terörle mücadelede olduğu gibi gerektiğinde vücudunu ülkesine siper ettiğine vurgu yapan Erdoğan, şunları söyledi:

"Geçmişte 3-5 milyar dolarlık spekülasyonlarla Türk ekonomisini esir alanlar, şimdi bunların 10 katı 20 katı saldırılarla yine netice elde edemiyorlar. Çünkü artık eski Türkiye yok. Çünkü artık biz, bir olan, iri olan, diri olan, kardeş olan, hep birlikte Türkiye olan bir Türkiye var. Ne terör örgütleriyle dize getiriliriz ne silah gibi kullanılan ekonomik şantajlara boyun eğeriz ne kirli operasyonlara eyvallah ederiz. Tarih boyunca bu millete kefen biçenin sonu hep hüsran olmuştur, şimdi de öyle olacak. Bize dışarıdan saldırmayı göze alamayanların içimizden devşirdikleri hainlerin sonu da hep hüsran olmuştur, hüsran olacaktır. Bu milletin mayası sağlam olduğu gibi ihanet tohumları da bizde kök salamaz. Ne kadar boyansa da ne kadar cilalansa da ne kadar sarılıp sarmalansa da evelallah milletimiz, kimin ne olduğunu bir bakışta anlar."

- "Fuar alanı Akyurt'a yapılmayacak"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dev ve çılgın projelerle yola devam edeceklerini, İstanbul'da "Kanal İstanbul" projesinin şu anda bitme noktasına geldiğini artık ihale aşamasında olduğunu söyledi.

Ankara'da da hep konuşulan ancak mesafe alınamayan fuar meselesini de bu dönemde bitireceklerini kaydeden Erdoğan, "Sayın Belediye Başkanımız, Oda Başkanımız, TOBB hep birlikte bu adımı atarak, hiç gecikmeden aldığımız söz arkadaşlardan onlar sekiz ay diyorlar ama ben dört ay daha veriyorum size bir yıl içerisinde bu fuar alanın bitirilmesidir." dedi.

Erdoğan, fuar alanının Ankara'ya çok ciddi bir renklilik katacağını ve buna inandığını bildirdi.

Salondan, fuar alanının Akyurt'a yapılması konusundaki çağrı üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Herhalde Akyurt'a yapılmayacak." karşılığını verdi.

Yapılan proje çalışmalarının çok daha verimli ve farklı bir yeri işaret ettiğini anlatan Erdoğan, "İnşallah Akyurt fakir kalmayacak merak etme. Oraya da çok zengin dev bir proje gelecektir. Çünkü buraların hep stratejik projelere ihtiyacı var. Bunları başaracağız inşallah. Kanal İstanbul gibi turizmde dev projelerimizin ayağa kalktığı, şimdi en önemlisi sağlıkta şu anda Bilkent bitiyor." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bilkent Şehir Hastanesi'nin şubat sonuna kadar biteceğini vurgulayarak, konuşmasına şöyle devam etti:

"Ankara farklı bir zenginliğe ulaşacak. 3 bin 400 civarında yatak sayılı bir hastaneye Ankara kavuşuyor. Böyle bir dev bir hastaneyle artık sadece Ankara hizmet almayacak. Değişik yerlerden hastalarımız da buraya gelecek. Ardından Etlik geliyor, yine çılgın bir proje ve Etlikteki hastanenin de bitişiyle birlikte sağlıkta Ankara önemli bir merkez olacak ve çekim alanı oluşturacak. Bu çekim alanıyla birlikte inanıyorum ki inşallah dertli devasını buralarda bulmuş olacak. Aynı şekilde turizmde çılgın projelerle yola devam edeceğiz. Ne tür imkanlarımız varsa yer altı, yer üstü, bütün o doğal kaynaklarımızı en güzel şekilde değerlendirmenin gayreti içerisinde olacağız. Unutmayın, atalarımız 'Marifet iltifata tabidir.' demişler. Güzel işler yapanları, örnek çalışmalar ortaya koyanları takdir etme geleneğimizi... Bu güzel ödül töreniyle Ankara Ticaret Odamıza teşekkür ediyorum. Ödül alan firmalarımızı iş adamlarımızı, girişimcilerimizi tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum."

(Bitti)

Etiketler :
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
 • Hürriyet Gazetesi
 • Sabah Gazetesi
 • Sözcü Gazetesi
 • Milliyet Gazetesi
 • Habertürk Gazetesi
 • Posta Gazetesi
Diğer gazeteler için tıklayınız

RATING( 23 Şubat 2018 Cuma )

# PROGRAM RT SH
AB GRUBU
 • 1ISTANBULLU GELIN9.6519.93
 • 2PAYITAHT ABDULHAMID7.6615.82
 • 3SURVIVOR7.0314.81
 • 4ISTANBULLU GELIN (OZET)5.7613.82
 • 5FATIH PORTAKAL ILE FOX ANA...5.2516.21
 • 6ARKA SOKAKLAR4.348.92
 • 7YEMEKTEYIZ4.2320.44
 • 8SURVIVOR OZET4.211.28
 • 9ASK VE MAVI4.028.42
 • 10ATV ANA HABER3.2610.06
>tümü için tıklayın
TOTAL
 • 1ARKA SOKAKLAR8.4317.24
 • 2ASK VE MAVI7.2215.05
 • 3SURVIVOR6.5213.69
 • 4ISTANBULLU GELIN6.413.24
 • 5FATIH PORTAKAL ILE FOX ANA...5.3213.95
 • 6PAYITAHT ABDULHAMID4.569.4
 • 7ARKA SOKAKLAR (OZET)4.4610.42
 • 8SHOW ANA HABER4.2411.12
 • 9SEVKAT YERIMDAR4.158.6
 • 10ISTANBULLU GELIN (OZET)4.089.14
tümü için tıklayın

TİRAJ( 13 Kasım 2017 - 20 Kasım 2017 )

# GAZETE BU HAFTA GEÇEN HAFTA
 • 1HÜRRİYET312.464314.387
 • 2SABAH303.177302.615
 • 3SÖZCÜ266.334271.627
 • 4POSTA251.676255.238
 • 5HABERTÜRK208.842207.304
 • 6TÜRKİYE131.327131.023
 • 7MİLLİYET129.679130.072
 • 8PAS FOTOMAÇ126.739124.802
 • 9TAKVİM118.798118.383
 • 10YENİ ŞAFAK110.879111.409
>tümü için tıklayın

MEDYARADAR FACEBOOK'TA

DİĞER HABERLER
  HAFTANIN FİLMLERİ
  Cine Radar
  Hafta sonu sinemaya gitmek isteyenler: 4'ü yerli 8 film vizyonda!Hafta sonu sinemaya gitmek isteyenler: 4'ü yerli 8 film vizyonda!
  Bu hafta 8 film vizyona giriyor!Bu hafta 8 film vizyona giriyor!
  Bu hafta ne izlesek diyenlere: 9 yeni film vizyona giriyor!Bu hafta ne izlesek diyenlere: 9 yeni film vizyona giriyor!
  Bu hafta ne izlesek diyenlere: 8 yeni film vizyona giriyorBu hafta ne izlesek diyenlere: 8 yeni film vizyona giriyor
  Bu hafta ne izlesek diyenlere: 7 yeni film vizyona giriyor!Bu hafta ne izlesek diyenlere: 7 yeni film vizyona giriyor!