"24 Kasım Öğretmenler Günü"

- İstanbul Valisi Şahin: - "Eğer biz okullarımızda çocuklarımıza iyi şekil vermezsek, iyi hedef vermezsek, bu milletin milli-manevi değerlerini doğru ve iyi bir şekilde öğretemezsek, başkaları başka şekilde öğretir"- "Bugün ihanet şebekesi FETÖ'nün öğretileriyle yetiştirilen gençlerle karşılaşırız..

GÜNCEL

İSTANBUL (AA) - İstanbul Valisi Vasip Şahin, okullara emanet edilen çocuklara milli ve manevi değerlerin doğru ve iyi bir şekilde öğretilmesi gerektiğini belirterek, "Eğer bunu yapamazsak, bugün ihanet şebekesi FETÖ'nün öğretileriyle yetiştirilen gençlerle karşılaşırız. Yarın bir başkasının öğretileriyle yetiştirilen gençlerle karşılaşırız." dedi.

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Cemal Reşit Rey Konferans Salonu'nda bir kutlama programı düzenledi. Program "15 Temmuz Milli Destanı" ile ilgili hazırlanan video gösterimi ile başladı. Ardından saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal ve Öğretmen Marşları arka arkaya okundu. 15 Temmuz'da gazi olanlar ve emekli öğretmenler adına konuşmalar yapıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren İstanbul Valisi Şahin, her vesileyle öğretmenliğin kutsal bir meslek olduğunun söylendiğini ve artık bundan tereddüt olmadığını belirterek, "Öğretmenlik, en kadim mesleklerden birisi. Peygamberlik mesleğidir. Öğretmenlik geleceğimiz şekillendiren tek ve biricik bir meslek. Bunun dışında geleceği şekillendiren plan yaptıran başka bir meslek yoktur. Çünkü sizler insanı yetiştiriyorsunuz. İnsanın geleceğiyle ilgili onun yönlenmesini, onu en verimli şekilde geleceğe hazırlanmasını sizler sağlıyorsunuz. Dolayısıyla sizin mesleğiniz doğrudan insana etki ettiği için de tek ve biriciktir" diye konuştu.

- "İki ölçüt arasında kendisine yer edinir"

Millet olarak öğretmenlere biraz daha faklı bir değer verildiğini, eli öpülecek insanlar sıralanırken anne ve babadan sonra öğretmenlerin geldiğini aktaran Vali Şahin, şunları kaydetti:

"Tabii bu kadar, kutsiyet ve yer verilmesi, öğretmenin şerefini arttırdığı gibi aynı zamanda sorumluluğunu da arttırıyor. Siz, bu kadar yüksek mertebede, o mertebeye uygun üretim yapmak zorundasınız. O mertebeye yakışır, yaraşır şekilde insan yetiştirmek durumundasınız. Toplum adına iyi ne varsa, bundan en büyük pay öğretmenlerimize aittir. Kötü adına ne varsa buradaki en büyük vebal de yine öğretmenlerimize aittir. Dolayısıyla bu iki ölçüt arasında öğretmen kendisine bir yer edinir. Ve orada kendi itibarını konumlandırır."

Çocukların daha beş-altı yaşındayken öğretmenlere teslim edildiğini hatırlatan Vali Şahin, şöyle devam etti:

"Bizden ve sizden öncelikle bu çocukları, ailesine, milletine, vatanına hayırlı bir evlat ve vatandaş olarak yetiştirilmesidir. Emanetin de kısaca çerçevesi budur. Eğer o hamurdan, insan ufağından biz iyi bir insan yetiştiremezsek; toplumumuzun, milletimizin geleceği adına ümit değil yeise düşmemiz gerekiyor. Biz bu çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmek zorundayız. Hazreti Ali, 'çocuklarınızı sizin zamanınıza göre değil, onların zamanına göre yetiştirin' der. Çok doğru bir söz."

Şahin, Türkiye'nin eğitim alanında bugün altyapı ve teknolojik olarak birçok batılı ülkeden daha iyi olduğunu, sınırlardaki durum, öğretmenlere sunulan imkanlar, laboratuvar ve diğer alt yapı imkanları bakımında iyi bir noktaya gelindiğini belirtti.

"Bundan 15-20 yıl önce savunduğumuz mazeretlerin birçoğu bugün yok" diyen Şahin, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Eksiğimiz vardır. Daha fazla desteklenmesi gerekiyor. Tekli sisteme geçilmesi gereken yerlerde buna geçmek gerekiyor. Ama inanın alt yapı bakımında dünyanın iyi ülkeleri arasında yer alıyoruz. Onun için siz öğretmenlere büyük iş düşüyor. Bu imkanları iyi değerlendirmek gerekiyor. Yetiştireceğimiz evlatlarımızı hem çağımızın bilgi ve teknolojisiyle donatılmalı hem de milli ve manevi değerleriyle de teçhiz edilmelidir. Çocuğumuz kendi başına düşünebilmeli, tartışmalı, eleştirmeli ve kendi başına karar verebilmelidir. Bu öz güveni çocuklarımıza vermemiz lazım. Bunu yapabilmemiz için de çocuklarımızla çok yakından ilgilenmemiz gerekiyor."

- "Yüzünüz öğrencilerinize dönük olsun"

İstanbul Valisi Şahin, öğretmenlerden özel ricası bulunduğu dile getirerek, "Lütfen yüzünüz hep tahtaya dönük olmasın. Tahtaya dönük olduğu kadar da öğrencilerimize dönük olsun. Onların sorunlarını ve içinde yaşadıkları ortamları tanıyın. Bazen ailelerde öyle sıkıntılar, dramlar yaşanıyor ki, o dramları öğretmen bilmeden öğrenciye bir şey öğretmesi mümkün değildir. Çocuklarımızın kabiliyetlerini ancak bu şekilde öğrenebiliriz." ifadelerini kullandı.

Milli manevi değerlerin çocuklara öğretilmesinin ve aktarılmasının çok önemli olduğunu ve buna sık sık vurgu yaptığını söyleyen Vali Şahin, 15 Temmuz darbe girişiminde ortaya konulan davranışa dikkati çekerek, şunları dile getirdi:

"Eğer biz okullarımızda çocuklarımıza iyi şekil vermezsek, iyi hedef vermezsek, bu milletin milli-manevi değerlerini doğru ve iyi bir şekilde öğretemezsek, başkaları başka şekilde öğretir. Bugün ihanet şebekesinin, FETÖ'nün öğretileriyle yetiştirilen gençlerle karşılaşırız. Yarın bir başkasının öğretileriyle yetiştirilen gençlerle karşılaşırız. Onun için daha açık, şeffaf bir şekilde ortak değerlerimiz gençlerimize aktarılmalı, öğretilmelidir. Gerekirse bunlar tartışılmalı, eksik ve açık varsa, tamamlanarak gençlerimize anlatılmalıdır."

Şahin bütün bunların yapılabilmesi için öğretmenlerin de kendilerini yenilemeleri gerektiğini aktararak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Eğitimde geri kalan her alanda geri kalır. Bu ülke yaklaşık 10 yıldır Türkiye tarihinde ilk defa bütçesinin en büyük payını eğitime ayırıyor. Yani bu millet kendi fedakarlığı yapıyor. Yetmiyor, hayırseverler okul yapıyor, yerel yönetimler katkı sağlıyor. Dolayısıyla bizim bunları boşa çıkarmamız gerekiyor. Önce bize büyük görevler düşüyor, sonra da size. Eğer bunları yapmazsak insanların beddualarından kurtulamayız."

- "15 Temmuz gecesi çok güzel gördük"

Daha sonra kürsüye gelen İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci ise tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutlayarak, öğretmenliğin çok önemli bir meslek olduğunu hatırlattı.

Öğretmenlerin çocuklara zulmün karşısında kale gibi dikilip haksızlık karşısında da duvar olmayı öğrettiğini ifada eden Yelkenci, şunları kaydetti:

"15 Temmuz sonrasında yaşanan hadiselerde bunun en güzel örneğini gördük. 100 yıl önce gerçekleştirilemeyen Sevr'in gerçekleştirilmesi amacıyla ülkemizin topraklarının işgale hazır hale getirilmesi hedefiyle başlatılan o hareketin karşısında dimdik duran şehitlerimiz, gazilerimiz ve bütün milletimiz öğretmenlerin eseriydi. Çünkü öğretmenlerimiz, bu millete önceden beri dini, dili, ırkı ne olursa olsun haksızın karşısında haklının yanında, zalimin karşısında mazlumun yanında durmayı öğretti. Bunu 15 Temmuz gecesi ve sonrasında çok güzel bir şekilde gördük."

Konuşmaların ardından emekli olan öğretmenlere hizmet şeref belgesi verildi. Meslekte temayüz etmiş 5-10-15-20-25-30 ve 35 yıllık öğretmenlere plaket takdim edildi.

Şehir genelinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere hediyeleri verildi.

Program, Zeytinburnu Şemseddin Sami Ortaokulu Öğretmen Korosu'nun konseri ve Kadıköy Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Halk oyunları gösterisinin ardından, mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin yemin töreniyle tamamlandı.

Etiketler :
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
 • Hürriyet Gazetesi
 • Sabah Gazetesi
 • Sözcü Gazetesi
 • Milliyet Gazetesi
 • Habertürk Gazetesi
 • Posta Gazetesi
Diğer gazeteler için tıklayınız

RATING( 25 Şubat 2017 Cumartesi )

# PROGRAM RT SH
AB GRUBU
 • 1SURVIVOR8.8123.23
 • 2ADI EFSANE6.0716.13
 • 3KALBIMDEKI DENIZ4.9913.21
 • 4SURVIVOR OZET3.5412.07
 • 5BIR HULYA AVSAR SOHBETI3.419.59
 • 6ICIMDEKI FIRTINA2.988
 • 7ADI EFSANE (OZET)2.929.3
 • 8SHOW ANA HABER2.8510.96
 • 9GULBIN TOSUN ILE FOX ANA...2.7510.39
 • 10KIM MILYONER OLMAK ISTER2.737.37
>tümü için tıklayın
TOTAL
 • 1SURVIVOR8.3219.99
 • 2KALBIMDEKI DENIZ6.3915.53
 • 3ADI EFSANE5.5513.06
 • 4GULBIN TOSUN ILE FOX ANA...4.3612.67
 • 5SURVIVOR OZET4.0210.98
 • 6KALBIMDEKI DENIZ (OZET)3.9710.14
 • 7SHOW ANA HABER3.9211.54
 • 8ICIMDEKI FIRTINA3.438.11
 • 9ATV ANA HABER3.379.77
 • 10KIM MILYONER OLMAK ISTER2.997.1
tümü için tıklayın

TİRAJ( 13 Şubat 2017 - 20 Şubat 2017 )

# GAZETE BU HAFTA GEÇEN HAFTA
 • 1HÜRRİYET322.182328.239
 • 2SABAH302.627304.284
 • 3SÖZCÜ278.722279.505
 • 4POSTA272.851271.928
 • 5HABERTÜRK204.261203.409
 • 6PAS FOTOMAÇ145.764143.622
 • 7TÜRKİYE136.795136.800
 • 8MİLLİYET134.612134.854
 • 9YENİ ŞAFAK110.571110.610
 • 10TAKVİM104.642106.553
>tümü için tıklayın

MEDYARADAR FACEBOOK'TA

DİĞER HABERLER
  HAFTANIN FİLMLERİ
  Cine Radar
  Sinemalarda bu hafta: Yeni filmler Recep İvedik'e meydan okuyor!Sinemalarda bu hafta: Yeni filmler Recep İvedik'e meydan okuyor!
  Recep İvedik 5 rekor peşinde!Recep İvedik 5 rekor peşinde!
  John Wick 2: Herkes onu öldürmek istiyor!John Wick 2: Herkes onu öldürmek istiyor!
  Bu kaseti izleyen herkes ölecek!Bu kaseti izleyen herkes ölecek!
  Bu işte bir “Vezir Parmağı” var!Bu işte bir “Vezir Parmağı” var!